Reklam
Temiz Magazin
18 Ocak 2021

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Dünyanın dört bir yanından ilk regl ritüelleri

Sağlık
20 Temmuz 2017
Dünyanın dört bir yanından ilk regl ritüelleri

Bir kadının ilk kez regl olması tüm kültürlerde kadınlığa geçiş olarak yorumlanıyor. Bunun üzerine birçok kültürde de bu durumu şereflendirmek için pek çok ritüel uygulanıyor. Örneğin bizde regl olan kıza yanakları al al olsun diye tokat atılması gibi… 

Filipinler

Filipinler'de yaygın olan ritüelde regl olan kızın iç çamaşırı yıkanıyor ve ardından kızın yüzüne sürülüyor. İnanışa göre bu ritüal kızın cildine iyi geliyor ve bir daha sivile çıkmaması için uygulanıyor. Bir diğer ritüel ise merdivenlerde 3 atım attırmak. Bu da periodun gününü belirlemek için yapılıyor.

Güney Afrika

Güney Afrika’da ritüelde ise regl olduktan sonra 3 gün boyunca evden ayrılamıyorsunuz ve evde yakınlarınızla birlikte bir parti düzenliyorsunuz. Bu partiede size hediyeler sunuluyor. Ancak ilk reglinizde etrafınızda çocukların ve erkeklerin dolaşmasına izin verilmiyor.

Gana

Gana’da ilk defa regl olan bir kız için yumurta haşlanıyor ve kıza yutturuluyor. Sorun şu ki; yumurtayı bütün olarak yutmalısınız. Bu bebeğinizin sağlıklı olması için gerekli olan bir durum.

Makedonya

Makedonya’da ilk regl olduğunuzda hayatın gerçekleriyle anında yüzleşiyorsunuz ve iç çamaşırınızı kendiniz yıkıyorsunuz. Kadınlığa hoş geldin demenin anlamlı bir yolu.

Japonya

Japonya’da evdeki kız ilk kez regl olduğunda anne adzuki adı verilen bir pirinç pilavı pişiriyor. Bunun anlamı evdeki erkeklere ve babaya kızlarının artık bir kadın olduğu haberini vermek.

İsrail

İsrail geleneği ritüeller arasındaki en tatlılarından biri. İlk kez regl olan kadına bir çay kaşığı bal yediriliyor ki bu dönemleri kolay geçsin.

İtalya

İtalya’da bir kız regl olduğunda kendisini akrabaları ve eski arkadaşları kutlamak için arıyorlar ve artık kadına ‘genç kadın’ anlamına gelen ‘Signorina’ diye sesleniyorlar.

 

Kaynak: Hürriyet

 

 

Etiketler: 
İtalya
Makedonya
İsrail
Japonya
Güney Afrika
Gana
Regl

Facebook Google plus Instagram Twitter