Reklam
Temiz Magazin
29 Mayıs 2020

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

PROF. DR. TURAN USLU: HER BEL AĞRISI, BEL FITIĞI DEĞİLDİR!

Sağlık
04 Ocak 2016

Ev hanımları dikkat!

Temizlik yaparken sizi bekleyen en tehlikeli hastalık hangisi? Tüm bilmeniz gerekenler Prof. Dr. Turan Uslu’nun ilk yazısında.

Bel fıtığı hakkında tüm yanlış bildiklerinizi unutun. Hangi hareketler bel fıtığı yapar, masabaşında çalışırken, çocuğunuzu kucağınıza alırken nelere dikkat etmelisiniz. Sigara’nın bel fıtığına etkisi ne? Bütün bu soruların cevapları Prof. Dr. Turan Uslu’nun yazısında… İşte A’dan Z’ye bel fıtığı gerçekleri.

Her Bel Ağrısı Bel Fıtığı Değildir

Günlük yaşam içinde en yaygın rahatsızlıklardan biri olan bel fıtığını, şiddetli ağrılara sebep olan, hareket kabiliyetini kısıtlayan ve kişileri günlük yaşam içine hapseden bir rahatsızlık olarak tanımlayabiliriz...

Bel fıtığı en basit tabiriyle, omur kemikleri arasında bulunan disk adı verilen jel kıvamındaki sıvının fıtıklaşması sonucu sinirlere yapılan baskı olarak tanımlanabilir.

Ev hanımları dikkat!

Özellikle ev hanımlarının günlük koşuşturma içinde çok da dikkat etmediği, ağırlık kaldırma, temizlik yaparken yanlış hareket sonucu tutulma, ani ve yanlış oturup kalkma, çocuklarını kucaklarına alma pozisyonları bel fıtığı riskini arttırıp, bel fıtığı hastası olmalarına neden olur.

Masa başı çalışanlarının yanlış oturma pozisyonları, iş gereği uzun süreli ayakta kalmalar, kazalar, spor zorlanmaları, duruş bozuklukları, bunların hepsi bel fıtığına sebebiyet verebilir. 

Alkol ve sigara bel fıtığını riskini arttırıyor

 “Alkol ve sigara” bel fıtığı riskini artırır.  Daha önce bel fıtığı hikayesi olanlar veya bel fıtığı  operasyonu geçirmiş olanlar çok daha dikkatli olmalılar  çünkü bunlar yeni fıtıklaşmaya zemin hazırlar. Her  bel ağrısı bel fıtığı oldunuz anlamına gelmiyor.

Peki bel fıtığı ağrısını diğer  ağrılardan nasıl ayırırız.? 

Bel fıtığının belirtilerini sizler için tek tek maddeleştirdim...

  1. Bel fıtığının en önemli belirtisi bel ve bacak ağrısıdır.
  2.  Günlük yaşam içindeki hareketlerin kısıtlanarak yapılması, topallayarak yürümeye başlamak ve vücudun bir tarafa eğilerek hareket etmesi...
  3.  Bel ve bacak ağrısıyla birlikte bacaklarda uyuşma, karıncalanma, kuvvet kaybı ve hastalık ilerledikçe bacaklarda incelme..
  4.  Belden  başlayarak bacağa vuran ağrıların çoğu bel fıtığı ağrısıdır. Bu ve benzer şikayetleriniz olduğunda hiç geciktirmeden doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

Vücudunuzu dinleyin

Unutmayın ağrı  vücudunuzun savunma mekanizmasıdır. Vücudunuzun herhangi  bir  yerinde ağrı duyduğunuzda bilin ki bedeniniz  sizinle konuşuyor demektir. Ağrıyı dinleyip takip etmeyi ihmal etmeyin. Artan ağrılarınızda mutlaka doktorunuza danışın.

Bel Fıtığında Etkili Tedavi Yöntemleri

Doktorunuz  tarafından bel fıtığı teşhisi konulduktan sonra, ihmal etmeden doktorunuzun önerilerini dikkate alarak tedaviye hemen başlamalısınız. Hastalık çok ileri seviyede değilse ben hastalarıma ameliyatsız tedavi yöntemlerini öneriyor ve uyguluyorum. Ama hastalık çok ileri seviyede ise ameliyat gerekebilir. Bel ağrıları ve bel fıtığı için uygulanan ameliyatsız tedavi yöntemlerinin başında fizik tedavi, istirahat ve tamamlayıcı tıbbı yöntemler  geliyor.  (Kuru iğne, diğer adıyla ıms ve proloterapi) 

Kuru iğne tedavisi kas spazmına bağlı ağrıların tedavi edilmesinde çok etkili bir yöntem. Kas spazmı, bel boyun ve sırt ağrılarının en önemli nedenidir. Spazm omurlar arasında bulunan disklere baskı yaparak fıtıklaşma oluşumuna kireçlenme ve ağrılı omurgaya yol açar. Kuru iğne tedavisi belde kas spazmı çözmede çok etkili bir tedavi yöntemidir...

Proloterapi hasarlı dokulara dextroz şekerli suyun verilmesiyle doku yenilemesini sağlamaya çalışan bir yöntemdir. Fıtığa ve sinir köküne direk etkisi olmaz bel çevresindeki dokuların yeniden kuvvetlenmesine yardımcı olur. Son dönemlerde  ağrı tedavisi  üzerinde uygulamaya başladığım, etkisine ve başarısına inandığım bir yöntemdir. Ağrı üzerinde etkili olan bu iki yöntemden ilerleyen günlerde daha detaylı bahsedeceğim.

www.turanuslu.net

Facebook Google plus Instagram Twitter