Reklam
Temiz Magazin
20 Haziran 2019

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

A'dan Z'ye kadar 20 yaş dişi! Nedir bu 20 yaş dişi?

Doktor Yazısı
26 Nisan 2016
Diş Doktoru İlker Arslan A'dan Z'ye kadar 20 yaş dişini yazdı! Nedir bu 20 yaş dişi?

Hepimizin 20 yaş dişi hikayesi vardır. Duyarsınız mutlaka; kimisinin dişinin çıkamadığını, kimisinin dişinin  cerrahi olarak çekildiğini, kimisinin ise hiç 20 yaş dişi olmadığını...

Neden bu kadar çok bahsi geçer bu 20 Yaş dişinin?

Farkı nedir ötekilerden?

Madem sorun çıkarıyor neden var o zaman?

Gerçekten korkulması gereken bir diş midir?

İşte "ilk gözden çıkarabileceğimiz" dişin hikayesi...

20 yaş dişleri, insan türünün alt ve üst çenesinde bulunan azı dişleri arasında en arkada, üçüncü azı dişleridir. Her bir çenenin iki köşesinde birer tane olmak üzere 4 tanedir.  20'nci yaş dişleri, 17-25 yaş arasında çıkmaya başlar ve  genellikle sorun yaratırlar... Dişler ya doğru pozisyonda çıkamayarak diğer dişleri sıkıştırır, ya hiç çıkamayıp gömülü kalır. Bazen de çıktığında çürük oluşumuna yatkın olur. Çoğunlukla da iltihabi oluşum ve ağrı sebebiyle sonu çekim olur.

Yıllarca  insanlar bu dişlerin neden var olduğunu anlayamamış ve bir çeşit "lanet" olarak görmüşlerdir; ki bu dişin çıkarken yarattığı sıkıntıyı en iyi , bu dişleri sorunlu olarak çıkan kişiler bilir. Ancak Evrimsel Biyoloji'nin gelişimiyle birlikte, 20 yaş dişleri de insanda görülen körelmiş organ ve yapılardan birisi olduğu ortaya çıkmıştır.

Yani eskiden insan türünün çenesi çok daha genişti ve daha fazla dişi vardı. İşte 20 yaş dişleri  bu zamanlarda otların daha güçlü bir şekilde, daha hızlı ve daha etkili parçalanmasını ve öğütülmesini sağlamaktaydı. Yavaş yavaş et tabanlı bir diyete geçişle önemli sonuçlar ortaya çıktı. Sindirim sistemimiz boyunca pek çok organın evrim geçirmesi gerekti. Ağızdaki en büyük değişim de çene yapımızın daralması ve  20 yaş dişi ihtiyacının ortadan kalkması oldu.

Peki bu nostaljik diş neden sorun çıkartıyor? 

Çünkü evrimle birlikte değişen çene yapımızda, zaten gelişimini geç tamamlayan bu diş bazen yer bulamıyor kendine. Ya doğru pozisyonda çıkamayarak diğer dişleri sıkıştırır, ya hiç çıkamayıp gömülü kalıp saatli bomba gibi patlayacağı zamanı bekler. Bazen de çıktığında diğer dişlere nazaran  çürük oluşumuna  yatkın olur. Çoğunlukla da iltihabi oluşum ve ağrıya sebep olur.

O  zaman hemen çekelim mi?

Eğer 20 yaş dişi doğru pozisyonda ve şekilde çıkmışsa diğer dişler için sorun yaratmıyorsa dokunmaya gerek yok. Düzenli diş hekimi muayenesi ile kontrol altında tutulabilir. Fakat  ağrı yaratıyor, iltihap oluşturuyor, diğer dişleri sıkıştırıyorsa, evet, deneyimli hekimler ve çene cerrahisi uzmanı tarafından çekilmesi gerekir.  

20 yaş dişi ameliyatı nasıl bir işlemdir?

20 yaş dişi  operasyonlarında ilgili bölge lokal anestezi ile uyuşturulur, dişin etrafındaki kemik uygun görülürse kaldırılır ve dişin çekimi yapılır. Çekim sonrası bölgeye dikiş atılır. Dikişler 7-10 gün arasında alınır. Hekim gerekli görürse operasyon sonrasında antibiyotik ve ağrı kesici ilaç reçete edebilir.

Ameliyatta ağrı hissedilir mi?

Bölgenin anatomisi iyi değerlendirilip uygun ve yeterli anestezi uygulanırsa işlem sırasında ağrı hissedilmez. Reçete edilen ilaçlar düzenli kullanıldığında işlem sonrası oluşabilecek ağrı kontrol altına alınacaktır.

Ameliyat sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Çekim sonrasında yerleştirilen tampon kanamayı durdurmak için 30 dakika süre ile ısırılmalı.

İlk 24 saat tükürme ve çalkalama yapılmamalı.

Sigara kullanıyor iseniz yaranın iyileşmesini olumsuz yönde etkileyip ciddi sorunlara yol açacağı için işlemden sonra 48 saat sigara içilmemeli .

İlk 2 gün ağrınız olabilir

Operasyon sonrası bölgede ödeme bağlı şişlik ve morarma olabilir. Morluk oluşursa korkulmamalı komşu cilt altı dokulara kanın birikmesi sonucu cildinizde görülebilir. 7-10 gün içinde hafifleyerek kaybolacaktır.

İlk 24 saat buz kompres yapılarak ödem kontrol altında tutulabilir.

Asitli, acılı ve çok sıcak gıdalar tüketilmemelidir.

Yoğurt ,püre , muz, dondurma  gibi tanesiz ve çorba gibi, yumuşak ve ılık yiyecekler ile beslenilmelidir. Hekim ilaç reçete etmiş ise ilaçlar düzelli kullanılmalıdır.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere... 

www.dentsuadiye.com/

Etiketler: 
Doktor İlker Arslan
Diş Hekimi
Belde evler

Facebook Google plus Instagram Twitter