Reklam
Temiz Magazin
22 Mayıs 2019

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Diş Doktoru İlker Arslan: "Kış aylarında dişler hassasiyet gösterir!"

Doktor Yazısı
17 Ocak 2017
Diş Doktoru İlker Arslan: "Kış aylarında dişler hassasiyet gösterir!"

Hatalı yapılan diş temizleme işlemleri, yanlış beslenme alışkanlıkları, diş sıkma, diş gıcırdatma ve strese bağlı durumların yarattığı diş hassasiyeti kış aylarındaki ani ısı değişimleri ile birlikte artış gösterebilir.

Özellikle kış aylarında ani ısı değişimlerine bağlı olarak ya da mevcut bir rahatsızlık nedeniyle burun tıkanıklığı şikayetlerinde artış görülebilir. Ayrıca üst solunum yolu enfeksiyonları da burun tıkanıklığı ile beraber ağız solunumuna neden olabilir ve buna bağlı ağız kuruluğu görülebilir. Burun solunumu yapamayan kişilerde havadaki mikroorganizmalar kolaylıkla ağza ulaştığından diş çürükleri ve diş eti problemleri ortaya çıkabilir.

Soğuk havalar ve kişisel ya da çevresel faktörlerin etkisi ile dişlerde sızlama, hassasiyet gibi problemler ortaya çıktığı takdirde vakit kaybetmeden diş doktoruna gidilmelidir. Bu süre zarfında doğrudan soğuk havaya maruz kalmamak gerekir.

BURUN TIKANIKLIKLARI DİŞ ÇÜRÜMESİNİ HIZLANDIRIYOR

Grip, nezle, üşütme gibi nedenlerle üst solunum yollarının tıkalı olması, ağızdan nefes alıp vermeyi gerektirir. Ağızdan nefes alıp vermek ise diş sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Burundaki bazı mekanizmalar, nefes alıp verme sırasında havadaki tozların, zararlı pek çok maddenin, mikroorganizmaların solunum yoluyla ağıza gitmelerini engeller. Burnun tıkalı olması, bu mikropların direkt ağıza ulaşması demektir. İşte bu durum diş çürüklerini ve dişeti hastalıklarını hızlandırır ya da başlatır. 

Özellikle kış aylarında, çok soğuk havalarda burun tıkanıklıklarını gidermek için bulunduğunu ortamı nemli tutmak, soğuk ortamlarda çok fazla kalmamaya dikkat etmek, klima gibi direkt sıcak üfleyen cihazlarda ağız ve burun kuruluğu yaptığı için uzak kalmaya dikkat etmek gerekir. 

İlker Arslan'ın sosyal medya adresleri:

Web Sitesi: http://www.dentsuadiye.com/dr-dt-ilker-arslan/
Facebook: https://www.facebook.com/drilkerarslan?fref=ts
Twitter: https://www.twitter.com/Dentsuadiye
Instagram: https://www.instagram.com/dentsuadiye/


 

 

Etiketler: 
İlker Arslan
Doktor
Diş Doktoru
Dr. İlker Arslan
şaşkınbakkal
dentsuadiye
suadiye
Kadıköy
implant
protez
diş çekimi
diş çürümesi
burun akıntısı
diş dolgusu
kanal tedavisi
diş eti
Belde evler

Facebook Google plus Instagram Twitter