Reklam
Temiz Magazin
03 Temmuz 2020

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Diyetisyen Ahmet Akbulut'tan "kış aylarında" beslenme listesi!

Doktor Yazısı
11 Şubat 2016
Diyetisyen Ahmet Akbulut'tan "kış aylarında" beslenme listesi!

Kış aylarında soğuk havalar ile birlikte hastalıklar artmaya başlar.Özellikle solunum yolu hastalıkları, grip, nezle, öksürük, bronşit vb. gibi rahatsızlar daha çok görülür. Hastalıklara yakalanmamak için bağışıklık sistemini güçlü tutmak gerekir.

“Eskilerin testi kırılmadan önlemini almak” diye bir deyişi vardır. Özellikle kış aylarında hastalığa yakalandıktan sonra etkili bir tedavi uygulamak zordur. Bu nedenle koruyucu tedaviler büyük önem taşır. Koruyucu tedavide en önemli husus ise yeterli ve dengeli beslenmektir.

GÜNE KAHVALTI İLE BAŞLAYIN

Kahvaltı her mevsimde günün en önemli öğünüdür. Güne kahvaltı ile başlamak hem bağışıklık sisteminizi güçlendirecek hem de metabolizmanızın hızlanmasına destek olacaktır.

MEYVE ve SEBZE TÜKETİMİ ÖNEMLİ!

Soğuk havalarda her gün bol sebze ve meyve tüketimi vücut direncini artırmaya yardımcı olacak, içeriğindeki vitamin ve mineraller bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirecektir. A ve C vitaminlerinden zengin brokoli, havuç, lahana, maydanoz, ıspanak, gibi sebzeler ve kuşburnu, portakal, mandalina, greyfurt, kivi, elma, nar, bal kabağı gibi meyvelerin tüketimi antioksidan içeriğiyle de önemlidir.

HAFTADA 2 - 3 KEZ BALIK TÜKETİN

Balık, beyin fonksiyonlarının gelişimi için gerekli çoklu doymamış yağ asitleri (omega 3), kalsiyum, fosfor, selenyum ve iyot mineralleri ile E vitamini için de iyi bir kaynaktır. Yine sıcaklıkların düşmesi ve nemin azalması cildin kurumasına sebep olur.Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin somon, orkinos(ton balığı),hamsi gibi balıkları özellikle kış aylarında haftada 2-3 gün tüketmeye özen gösterin.

BİTKİ ÇAYLARINDAN DESTEK ALIN  

Adaçayı, ekinezya, ıhlamur, kuşburnu, zencefil gibi bitkilerin çayları hem bağışıklık sisteminizi güçlendirir hem de soğuk algınlığı ve gribe karşı çok etkilidir.Bitki çaylarınıza limon ve bal da katabilirsiniz.

TAZE MEYVE SUYU İÇİN

Gerek C vitamini ihtiyacının karşılanmasında gerekse de sıvı alımına katkı sağlaması açısından taze sıkılmış meyve sularının tüketilmesi de önemlidir. Meyve sularının tüketiminde önemli olan sıkıldıktan hemen sonra tüketilmesidir. Çünkü meyve suyunun bekletilmesi C vitamininin azalmasına neden olmaktadır. Özellikle greyfurt ve nar suyu bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

SU İÇMEYİ UNUTMAYIN!

Kuru ve soğuk hava su içmeyi isteğini azaltabilir ancak hissedilmese bile vücuttan su kaybı gerçekleşir. Kaybedilen sıvıyı yerine koymak önemli. Vücut ısısını dengede tutabilmek için bol sıvı alımı gerekmektedir. Yeterli sıvı alımı vücutta oluşan toksinlerin (zararlı öğeler) atılması, vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasında, metabolizma dengesinin sağlanmasında ve vücutta pek çok biyokimyasal reaksiyonun gerçekleşmesinde son derece önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle, her gün en az 2 - 2.5 litre (12-14 su bardağı) su içilmelidir.

KİLOYA DİKKAT!

Kış aylarında vücut ağırlığı kontrolünün sağlamasında; basit karbonhidrat olan saf şeker ve şekerli besinler yerine kepekli ekmek, tam tahıllı makarna, bulgur gibi tam tahıl ürünlerinin tüketilmesine özen gösterilmesi, enerjisi yüksek hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar, meyve tatlılarının tercih edilmesi, hareketsizlik nedeniyle artan sindirim problemlerinin önlenmesinde posa içeriği yüksek kuru baklagillerin tüketilmesi (haftada 2-3 kez) ve düzenli fiziksel aktivite yapılması önemlidir.

İştah ve depresyonun sorumlusu: SEROTONİN

Mutluluk ve neşe duygularını artıran serotonin, aydınlıkta ve özellikle de güneş ışığında yüksek miktarda salınır. Bu nedenle kış aylarında salınımı azalır. Serotonin seviyesindeki azalma iştahı artırır. Sonuç olarak insanların kış aylarında iştahları yaz aylarındakinden daha fazla olur. Serotonin besinlerle alınamaz. Ancak yapıtaşı triptofan isimli bir aminoasit olan serotonin vücutta yapılır. Triptofan, serotonin ve melatoninin yapımında önemli bir maddedir. Serotonin miktarının arttırılmasında ise magnezyum, çinko, triptofan ve omega 3 içeren yiyecekler büyük önem taşır. Muz, hindi eti, süt, kakao, erik, ananas, ceviz, fıstık, domates, portakal, kefir, yumurta, badem, mandalina, susam, keten tohumu, yulaf yüksek oranda triptofan bulunur.Özellikle yulaf içerdiği beta-glukan ile çok güçlü bir bağışıklık sistemi kuvvetlendiricisidir. Kış aylarında bu besinleri  beslenmenize eklemeniz hem iştahınızı azaltacak hem de depresyona karşı sizi koruyacaktır.

PROBİYOTİK TÜKETİMİNE ÖZEN GÖSTERİLMELİ

Vücut direncinin kırıldığı mevsim geçişlerinde  bağışıklık sistemini güçlendirmek adına probiyotik içeren süt ürünlerinin yeterince tüketilmesi gerekir.Yoğurt ve kefir gibi fermente süt ürünlerini beslenmenizden eksik etmeyin.

 

Etiketler: 
Diyetisten Ahmet Akbulut

Facebook Google plus Instagram Twitter