Reklam
Temiz Magazin
16 Haziran 2019

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Dr. Cem Yılmaz: "Meme kanseri riski taşıyanlar kimler?"

Doktor Yazısı
27 Şubat 2016

MEME KANSERİNİN EN SIK GÖRÜLDÜĞÜ YAŞLAR?

Dr. Cem Yılmaz: Meme Kanseri ülkemizde kadınlar arasında en sık görülen kanserdir ve 20 yaşından itibaren her yaşta görülebilir. Ancak özellikle ülkemizde 50 yaş altı grup ve 50 yaş üstü grup meme kanseri oranları birbirine çok yakın, bu nedenle kadınlarımızın her yaşta ele gelen bir kitle durumunda mutlaka doktora başvurmaları ve doktorlarının tavsiyelerine göre hareket etmeleri önemli.

 

MEME KANSERİ RİSKİ YÜKSEK KİŞİLER KİMLER?

Dr. Cem Yılmaz:

- Meme kanserinde en yüksek risk kadın olmak (çünkü meme kanserlerinin yüzde 99’u kadınlarda görülüyor)

- Daha önce diğer memesinde meme kanseri geçirmiş kadın.

- Ailesinde birinci derece akrabalarında (anne-baba, kardeş ve kendi çocuğu) meme kanseri bulunması.

- Ailesinde birinci derece kadın akrabalarında karın zarı veya yumurtalık kanseri bulunması.

- Kontrolsüz ve uzun süre kadın hormonu kullanımı.

- Erken adet görmeye başlama.

- Geç menopoza girme.

- Meme çevresine ışın tedavisi almış olmak

- Meme Kanserine neden olduğu bilinen "BRCA gen mutasyonlarını" taşıyor olmak.

 

MEME KANSERİNDE "DOĞRU" OLARAK BİLDİĞİMİZ "YANLIŞLAR" NELERDİR?

Dr. Cem Yılmaz: “Ailemde meme kanseri yok, bende de çıkmaz”, en büyük hatalı bilgidir, çünkü meme kanserlerinin sadece yüzde 10’u aileseldir, büyük kısmı ailesel özellik göstermez!

- “Mememde kitle var, ancak 5 yıl önce doktor bir şey yok demişti, bugünde doktora gitmeme gerek yok”, Meme Kanserlerinin geneli çok yavaş seyirlidir. Kabaca bir meme kanseri ele gelir halde olması için 8-10 yıl geçmesi gerekir. Bu nedenle, her ele gelen kitle kanser değildir ancak mutlaka düzenli meme cerrahı ve meme radyoloğu takibi gerektirir.

- “Çocuk sahibi olmak istemiyorum, kendim eczaneden doğum kontrol ilacı alıyorum. Yıllardır da güvenle kullanıyorum” Meme Kanseri konusunda çok tartışmalı olan bir konu, hormon kullanımıdır. Ancak doktor kontrolü altında verilen ve kullanım süresi doktorlar tarafından takip edilen hormon kullanımında sorun yoktur. Kadınlarımızın kendi ihtiyaçları için kontrolsüz kullanımı tehlike yaratmaktadır.

- “Ben meme kanseriyim, benim kızım da meme kanseri mi olacak?” Meme kanserinde ailesel geçiş yüzdesi yüksek değildir. Siz meme kanseri olduğunuz için, kızınızda risk bir miktar artar, ancak mutlaka meme kanseri olacağı anlamını taşımaz.

-“Yıllardır sağlıklı besleniyorum, bende meme kanseri olmaz” Meme Kanseri ve beslenme arasında bir ilişki olduğu doğrudur ancak; sadece sağlıklı beslenerek veya spor yaparak meme kanseri riskinizi sıfırlayamazsınız. Meme Kanseri hakkında daha bilmediğimiz çok şey var. Siz sağlıklı beslenmeye devam edin ama kontrollerinizi ihmal etmeyin.

www.atakoyhastanesi.com.tr

Merak ettiğiniz konulardaki sorularınızı, Temiz Magazin aracılığıyla şahsıma yöneltebilirsiniz. Aşağıda bulunan bölümden, sorularınızı gönderebilirsiniz. 

Belde evler

Facebook Google plus Instagram Twitter