Reklam
Temiz Magazin
16 Haziran 2019

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Dr. Cem Yılmaz, Meme Kanseri'nin belirtilerini yazdı!

Doktor Yazısı
10 Şubat 2016

Tıbbi istatistiklere göre meme kanseri batıya gidildikçe artmakta, doğuda daha az görülmekte. Örneğin İskandinav ülkelerinde neredeyse her 7-8 kadından biri meme kanseriyle karşılaşmakta. Bunun altında yatan ana neden olarak da, batıda çocuk sahibi olma yaşının geç olması, doğurulan çocuk sayısının az olması gösterilmekte. Ancak bunun altında, şu anda bilmediğimiz genetik nedenlerin olduğunu da biliyoruz. Bir de tabi beslenme konusu önemli, batıya gidildikçe artan obezite sorunu, sebzeden fakir beslenme, hayvansal ve sanayi ürünü yağların aşırı tüketimi de meme kanseri için ciddi bir neden olarak düşünülüyor.

Meme Kanseri görülme sıklığı konusunda şanslı ve sanssız ülkelerden örnek vermek ve Türkiye’yi konumlandırmak gerekirse; birbirine yakın nüfusları olan 3 ülkeyi örneklemek uygun olur. Örneğin Almanya’da yılda 65 bin, Türkiye’de bu rakamın yarısının altında, Tayland’da ise sadece yılda 7 bin meme kanseri vakası görülmekte. Taylandlı kadınların genel alışkanlıklarını incelediğimizde ise, daha erken evlendiklerini, daha erken doğum yaptıklarını, daha fazla emzirdiklerini, daha fazla deniz ürünü ve sebzeyle beslendiklerini görüyoruz. Obezite sorununun Tayland’da olmaması da meme kanseri sıklığında etkili olduğu ortada.

Türkiye içinde de, ülkenin batısı ve doğusu arasında da meme kanseri yüzdeleri arasındaki farkı çok net olmasa da gözlemliyoruz. Bu noktada Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı kanser datası yönetimi çalışmaları, obezite ve kanserle savaş dairelerinin çalışmalarının meyvelerini önümüzdeki yıllarda toplayacağız. Ancak, bir ülkede kanserle savaşta tıp camiası ne yaparsa yapsın kadın kendi bedenine ilgi duymuyor ve onun düzenli kontrollerini ihmal ediyorsa, meme kanserine bağlı ölüm oranları yüksek kalıyor.

Bu bilimsel veriler ışığında, aslında toplumsal olarak kadınlarımızı erken ve çok doğum yapmaları konusunda ısrarcı olamasak da, en azından beslenme konusunda sebze ağırlıklı diyetleri, aşırı yağ tüketiminden uzak durmaları konusunda uyarmak gerekiyor.

MEME KANSERİ MİYİM? BELİRTİLER NELER?

- Erken dönemde en sık bulgu ele gelen kitledir

- Koltuk altında ele gelen kitle

- Geç dönemde ise halsizlik, kemik ağrısı, kilo kaybı, iştahsızlık, sarılık, başağrısı, kaç güçsüzlüğü

 

MEME KANSERİNİN AZ GÖRÜLEN BELİRTİLERİ NELERDİR?

- Meme derisinde portakal kabuğu benzeri görünüm

- Meme başı veya derisinde egzema benzeri yara

- Meme başından sıkmadan -kendiliğinden- gelen kanlı veya berrak akıntı

- Her iki meme arasında asimetri

- Meme derisinde kızarıklık ve ısı artışı

- Meme başında çökme

 

 

BUNLAR MEME KANSERİ BELİRTİSİ DEĞİLDİR?

- Meme başından sıkmakla gelen mavi veya yeşil renkli akıntı

- Meme ağrısı (her ağrı kanser değildir, ancak doktora görünmek için iyi bir sebeptir)

- Doğuştan itibaren meme başlarında içe çökme bulgusunun olması

- Doğuştan itibaren her iki meme arasında asimetri olması

Şahsıma iletmek istediğiniz sorularınız varsa, sayfanın altındaki iletişim bölümünden bana ulaşabilirsiniz. 

www.atakoyhastanesi.com.tr

 

 

Belde evler

Facebook Google plus Instagram Twitter