Reklam
Temiz Magazin
16 Haziran 2019

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Dr. Cem Yılmaz: "Sigara, kilo ve alkolun meme kanseri ilişkisi!"

Doktor Yazısı
13 Mart 2016

STRES VE KİŞİLİK YAPISININ MEME KANSERİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ... 

Günlük yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası stres.

Üzerimizde hissettiğimiz iş yükü, dev metropoldeki koşuşturmacalarımız, evdeki sorunlarımız, bir de bunların üzerine kişilik özelliklerimiz eklendiğinde, doğrudan olmasa da dolaylı olarak meme kanseri ile de ilgili birtakım riskler doğuyor. Ancak bunların hiçbiri, stresli insanlar meme kanseri olur anlamı taşımaz.

Günlük hayatımızın içindeki bu “şehirli hastalığı-stres”, aslında en çok kendimize olan ilgimizi yok ederek meme kanseri üzerine etkili oluyor. Günlük iş ve ev akışı rutininin dışına çıkamayan ve kendine önem verip özen göstermeyen, kişisel bakımı, sadece estetik ve temizlik olarak gören kadın algısı, kadının kendi bedeniyle ilgili sorumluluklarının ötelenmesine neden oluyor. Günlük klinik pratiğimizde, ne yazık ki, yoğun iş ve ev temposunda olan- sosyo kültürel düzeyi ne olursa olsun-  kadınlarda meme kanserlerinin geç yakalandığını görüyoruz. Stresin kendisi veya kadının kişilik özelliklerinin meme kanserine neden olduğunu söyleyemeyiz  ancak; teşhisi geciktirdiği ve kadının beden algısını bozduğu kesin.

Bir de depresyona meyilli kadınlarda eğer meme kanseri olmuşlar ise, o kadınlarda hastalığın yayılması (özellikle kemikte) ihtimalinin daha yüksek olduğunu ve  o hastalarda ölüm ihtimalinin daha fazla olduğunu biliyoruz.

SİGARA, OBEZİTE VE ALKOL İLE, MEME KANSERİ ARASINDA NASIL BİR İLİŞKİ VAR?

Günde 6 gram (haftada yarım şişe şarap) ve üzeri düzenli alkol alan kadınlarda meme kanseri ihtimalinin 2.4 kat arttığını biliyoruz. Ülkemiz için ciddi bir sorun gibi görünmese de, son dönemde kliniklerimize başvuran şehirli ve genç kadınlarda kontrolsüz alkol kullanımı oranının da hiç azımsanmayacak ölçüde olduğunu gözlemliyoruz.

Obezite ve meme kanseri ilişkisi ise aslında dolaylı olarak hormonlarla ilişkili. Meme Kanserinin gelişiminde etkili olduğunu bildiğimiz kadınlık hormonu östrojen’in bir türevi olan östron, çok etkili bir kanserojendir ve çoğunlukla yağ dokusundan salgılanır. Bu nedenle, fazla kilolu kadınlarda östron etkisine bağlı hem meme kanseri daha fazla gözlenir, hem de, eğer bu kadınlarımız meme kanseri olursa, hastalığın onlarda daha ağır seyretmesi söz konusudur.

Meme Kanseri ve sigara ilişkisi son 40 yılda oldukça tartışmalıydı. Bundan 40 yıl önce sigara meme kanserinden koruyor benzeri yayınlar çıkarılmış olsa da, son 3 yılda çıkan detaylı analizlerde sigara kullanımının her kanserde olduğu gibi, meme kanseri gelişiminde de olumsuz etkili olduğunu biliyoruz.

Merak ettiğin her konuyu, Temiz Magazin aracılığıyla şahsıma sorabilirsiniz. Bunun için yazının hemen altında bulunan "yorum" köşesini kullanabilirsiniz... 

Belde evler

Facebook Google plus Instagram Twitter