Reklam
Temiz Magazin
26 Haziran 2019

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Dr. Fakı Akın yazıyor! Zayıflama ameliyatı sonrası mide genişler mi?

Doktor Yazısı
07 Mart 2016

DR. FAKI AKIN

OBEZİTE CERRAHİSİNDE AVRUPA EKOLÜNÜ TÜRKİYE'DE UYGULAMAYA BAŞLAYAN TÜRK DOKTORU

DAHA UZUN  KALİTELİ YAŞAMA GİDEN YOL...

10-12 YIL DAHA ÖMÜR UZATAN CERRAHİ YÖNTEMLER

YANDAŞ  HASTALIKLARLA VEDALAŞIN

BELÇİKADA DOĞMUŞ –BÜYÜMÜŞ  UZUN YILLAR OBEZİTE CERRAHİSİ ALANINDA 4.200 AMELİYATA GİRMİŞ  VE ARTIK TECRÜBELERİNİ TÜRK HASTALARLA PAYLAŞMAK İÇİN TÜRKİYEYE DÖNMÜŞ OLAN ÖZEL ATAKÖY HASTANESİ  METABOLİK  CERRAHİ UZMANI OP.DR FAKI AKIN  KİLO PROBLEMİ OLAN HASTALAR İÇİN CERRAHİ TEDAVİLER HAKKINDA MERAK EDİLENLERİ ANLATTI.

 

OP DR FAKI AKININ AMELİYAT SONRASI İLE İLGİLİ SORULARIMIZA  VERDİĞİ BİLGİLER;
 

Ameliyat sonrası sarkma olur mu? 
 

Bu hastanın doku özellikleri ve egzersiz durumuna bağlı olup, kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Cilt sarkmaları oluşup, hasta bundan rahatsızlık duyuyorsa, tabi ki estetik cerrahi ile bu durum düzeltilebilir. Estetik cerrahi için ameliyat sonrası en az 18 aylık bir süre geçmelidir. 
 

 

Obezite ameliyatı sonrası mide genişler mi?

Her ameliyatta olduğu gibi obezite ameliyatlarının da kendine göre püf noktaları vardır. Elde ettiğimiz deneyimle bunu uygulayarak küçültülen midenin genişlemesi mümkün değildir. Daha önce başka merkezlerde ameliyat geçirmiş ve midenin genişlemesi söz konusu ise, bunu revizyonel obezite cerrahi yöntemlerimizle yok etmemiz mümkündür. 
 

Ameliyat sonrası diyet yapılmalı mı?  
 

Ameliyat sonrası yeni yapılanmış mideye adapte olmak için ortalama 1 ay diyetisyenimizin önerdiği gıda broşürüne uyulmalı. Bu süre sonrasında ise hastanın her türlü gıdayı tüketmesi mümkün. Tabi ki yeniden kilo almamak için ve vitamin eksiklikleri oluşmaması için bazı temel gıda kurallarına uyulması gerekiyor.  
 

Ameliyattan sonra ağrı oluyor mu? Ameliyat sancıları hangi boyutta?
 

Ameliyatlar kapalı (laparoskopik) teknikle yapıldığı için günümüz cerrahisinde hastanın hissettiği ağrılar minimuma indirilmiştir. Baş ağrısı gibi durumlarda kullanılan ağrı kesiciler yeterli oluyor. 
 

Ameliyat sonrası omuzlarda ağrı normal mi?
 

Evet, kapalı (laparoskopik) ameliyatlarda karın boşluğunda kullanılan hava sebebiyle omuzlarda birkaç günlük ağrı hissi normaldir ve kendiliğinden geçer.  
 

Ameliyat sonrası kabızlık olur mu?
 

Hasta ameliyattan sonra sıvıyı az tüketirse kabızlık olabilir. Ameliyat olmamış hastalarda olduğu gibi; şekerli olmamak şartıyla günde en az 1,5 lt sıvı tüketilmesi gerekiyor
 

Obezite hastalarının ameliyattan sonra ömür boyu vitamin kullanmak gerekiyor mu?
 

Ameliyattan 6 hafta sonra 3 aylık bir süre için vitamin yazılır. Ameliyattan 6 ay sonra kan tahlilinde bir eksiklik varsa ona göre takviye yapılır. Ömür boyu vitamin kullanımı söz konusu değildir. 
 

Kimlere obezite ameliyatı yapılmaz?
 

Obezite cerrahisini alkol ve diğer madde bağımlılarında, yeme bozukluğu gibi bazı psikolojik rahatsızlıklarda ve siroz hastalarında uygulamıyorum. 
 

Obezite ameliyatının riskleri var mı?
 

Obezite ameliyatının bütün diğer cerrahiler gibi tabii ki riskleri var ama bu oranlar zannedilenin aksine diğer cerrahilerden daha düşük bir yüzdeyle görülmektedir. Başlıca riskler olarak mide ülseri, zımbada kaçak ve kanama olarak sayabiliriz. Bu komplikasyonların gerçekleşmemesi adına gerek ameliyat öncesi gerek ameliyat esnasında bütün önlemler alınmaktadır. 
 

OP.DR FAKI AKIN’IN Obezite ile savaşan hastalara son olarak söylediği;
 

Eğer kişi gerçekten morbid obez ise, ameliyattan değil ameliyat olmamaktan korkmalı çünkü morbid obezitenin insan ömrünü 10-12 sene kısalttığı tespit edilmiştir. Obezite cerrahisi günümüz cerrahi dünyasında yaşam kalitesini önemli ölçüde arttırabilecek dünya çapında onay görmüş bir tedavi yöntemidir.  
 

www.atakoyhastanesi.com.tr

Belde evler

Facebook Google plus Instagram Twitter