Reklam
Temiz Magazin
16 Haziran 2019

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Horlama ve Uyku Apnesi'nin korkulu rüyası diş hekimidir!

Doktor Yazısı
11 Haziran 2016
Horlama ve Uyku Apnesi'nin korkulu rüyası diş hekimidir!

Horlama, kadın ya da erkek bireylerde, cinsiyet ayrımı olmaksızın, uyku esnasında ağız ve burun boşluğunun darlığıya çıkartılan gürültülü bir sestir. Çok da hoş olmayan bu durum, uyku apnesi tetiklenmesiyle ciddi boyuta ulaşmaktadır.  Uykuda nefesin 10 saniye ve daha uzun süreyle kesilmesi "apne" olarak adlandırılır. 

Solunum, yutak bölgesindeki küçük dilin ve yumuşak dokunun sarkarak hava boşluğunu tıkamasıyla uyku sırasında kesilir.  Özellikle kilo problemi olan kişilerde, küçük dilin büyümesiyle ilişkili olarak görülmektedir.

Uyku apnesi, dilin geriye doğru kaymasıyla, bademcik veya geniz eti problemi olduğu durumlarda, nezle veya gribal rahatsızlıkta görülebilmektedir. Sakinleştirici kullanan kişilerde de görülen horlama, kasların refleksel olarak gevşemiş olduğunda ortaya çıkar. Aynı zamanda, stres altında olan kişiler de son derece huzursuz uyurlar.

Gece yaşanan bu sevimsiz ve kalitesiz uyku sonrasında, gün içinde bireyin tamamen fiziksel ve psikolojik reaksiyonlarının  negatif yönde olmasına sebep olur.

Baş ağrısı, dikkat dağınıklığı, stres, uyuklama hali, gerginlik, konsantrasyon güçlüğü, performans düşüklüğü,  boğaz ağrısı, iş verimi kaybı, iş kazası, trafik kazası, cinsel isteksizlik,  özellikle de biz diş hekimlerini ilgilendiren ana kısım ise, gece boyunca dişlerin gıcırdatılması ve sıkılmasıyla alakalı olarak görülen çene ağrısı ve kitlenmesi şikayetlerin başlıca sebepleridir.

UYKU APNESİ'NİN GETİRDİĞİ TEHLİKELER!

 Fiziksel ve sağlık açısından riskleri tetikleyen uyku apnesi, Alzheimer, yüksek tansiyon, sürekli tekrarlayan göğüs ve solunum hastalıklarından, kalp yetmezliği,  uykuda kalp durması,  depresyon ve hatta  ani ölümlere dahi sebep olmaktadır.

Bu rahatsız edici ve endişi verici Uyku Apnesinden kurtulmanın  tedavi yöntemlerinden biri de, horlama aparatıdır. Kullanımı son derece rahat,  hiçbir yan etkisi bulunmayan yumuşak bir malzemeden yapılan materyaldir. Gece kullanım amaçlı tasarlanan bu protez , dişlerin üzerine oturarak,  alt çeneye ileri ve aşağı  konum vererek sarkmış olan dokuyu tekrar eski gerginliğine ulaştırmaktadır. Bu şekilde  solunumu açarak,  horlamayı ve uyku apnesini ortadan kaldırabilmektedir. Hastalığın her safhasında etkili sonuç alınan, cerrahiye alternatif olan tek uygulama HORLAMA PROTEZİDİR.

Yapılan araştırma ve sonuçlar doğrultusunda, ilk kullanımda bile bu protezin sıkıntıyı ortadan kaldırdığı görülmektedir. Maliyeti tamamen uygun, taşıması ve temizliği son derece rahat olan bu protez, kişiye özel olarak yapılmaktadır. Dolayısıyla size yapılan bu aparatı, bir başkası kullanamaz.

Önemli olan ; biz diş hekimlerin bu noktada , sadece kişinin kaliteli bir uyku uyumasını sağlamak değil, oluşabilecek olan birçok rahatsızlığı da ortadan kaldırmaktır.

Uyku size değil, diş hekiminize yenik düşsün. Yapılacak her tedavi, oluşabilecek her ciddi rahatsızlığın önleyicisidir. Sağlığınızı ve kendinizi riske atmayın.

www.dentsuadiye.com

Etiketler: 
Doktor İlker Arslan
Belde evler

Facebook Google plus Instagram Twitter