Reklam
Temiz Magazin
03 Temmuz 2020

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

"Lahana" ve "Ispanak" ile "Glokom"a dur de!

Doktor Yazısı
24 Mart 2016

 

Harvard Üniversitesi araştırmacıları, son yaptıkları çalışmalarda yeşil yapraklı sebze alımının artırılmasının, körlüğün önde gelen nedeni "glokom" gelişme riskinin azalması ile ilişkili olduğunu buldular.

Halk arasında "Göz Tansiyonu" ya da "Karasu Hastalığı" olarak bilinen glokom, göz içi basıncının sıklıkla yükselmesi nedeniyle görme sinirinin zarar görmesidir. Buna bağlı olarak kişinin görme alanı yavaş yavaş daralır. Kendini hastalığın en son aşamalarında fark ettiren sinsi bir hastalık olan glokom, geç tanı konulduğunda görme sinirinde onarılması mümkün olmayan ciddi tahribatlar oluşturabilmektedir.

Harvard araştırmacıları, 2  uzun süreli çalışmalarda 100 binden fazla erkek ve kadını 25 yılı aşkın süre boyunca takip etmişler ve diyet bilgilerini analiz etmişler. Bolca yeşil yapraklı sebze yiyenlerin az yiyenlere göre glokom gelişme riskinin  yüzde 20 ila yüzde 30 daha düşük olduğunu saptamışlar.

PEKİ YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER, GLOKOM RİSKİNİ NASIL AZALTIYOR?

Yeşil yapraklı sebzeler nitrat içerir. Nitratlar ise, nitrik oksite dönüşmektedir. Glokomda görme sinirine giden kan akımının zayıfladığı biliniyor. Nitrik oksit, gözdeki kan akımını düzenlemede önemli rol oynuyor. Yeşil yapraklı sebzeleri çokça tükettiğinizde, vücuttaki nitrik oksit düzeyleri yükselebilir ve bu da damar sağlığı için çok önemli bir koşuldur.

Özellikle ailesinde glokoma karşı genetik yatkınlık olan kişilerin beslenmelerinde bolca ıspanak, lahana, marul, semizotu, roka, tere, kıvırcık, maydanoz gibi besinlere yer vermeleri çok doğru olacaktır.

www.atakoyhastanesi.com.tr

Facebook Google plus Instagram Twitter