Reklam
Temiz Magazin
22 Mayıs 2019

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Meme kanserinin evreleri ve erken teşhisin önemi!

Doktor Yazısı
03 Nisan 2016
Meme kanserinin evreleri ve erken teşhisin önemi!

MEME KANSERİ TÜRKİYE'DE HER YIL NE ORANDA ARTIŞ GÖSTERİYOR? 

Türkiye’de meme kanseri dünyadaki gibi yüzde 2 gibi oranda arttığı tahmin edilmekte. Ancak Türkiye’de, dünyadan farklı olarak; meme kanseri genç kuşağın da hastalığı. Önlem alınmaz, kadınlarımız bilinçlenmez ve erken teşhis uygulanamazsa, sağlığı tehdit edici bir hastalık olarak daha çok kendinden söz ettirecek.

MEME KANSERİNDE KAÇ EVRE VARDIR?

Meme Kanserinde, klasik olarak 4 evre vardır. 1'inci ve 2'nci evrelerin bir kısmı “erken evre meme kanseri”, 2'nci evrelerin bir kısmı ve 3'üncü evre “bölgesel ilerlemiş meme kanseri” ve 4'üncü evre “ileri meme kanseri” olarak tanımlanır.

Meme Kanserini evrelendirirken hastalığın memedeki çapı, koltukaltı lenf bezlerine yayılma durumu ve vücutta diğer bölgelerde görülme durumu yani “metastaz” dikkate alınır. Hastalarımızın çok korktuğu metastaz kavramı hastalığın vücuda yayılması anlamına gelir ancak; mutlaka ölümcül seyredeceği anlamına gelmez. Günümüzde gelişen tedavi ajanlarıyla, özellikle kemik tutulumu olan hastalarımız, çok uzun süre sağlıklı kalabilmektedir.

Hastalığın evresiyle birlikte mutlaka bahsedilmesi gereken bir diğer konu da, kanserli hücrelerin hormon ilişkisi durumu ve genetik yapısıdır. Meme Kanseri hücresinin hormon duyarlılığı ve genetik birtakım özellikleri, hastalığın seyrini evresi kadar önemle etkiler. Bir de doğal olarak, bu hormon duyarlılığı ve genetik özelliklerinin deneyimli meme patologları ve meme patolojisi uzmanları tarafından değerlendirilmesini gerekli kılar. Patolojik olarak eksik veya hatalı değerlendirilmiş bir meme kanseri dokusu, tüm tedavinin yanlış yönlendirilmesine neden olur.

MEME KANSERİNİN ERKEN EVREDE YAKALANMASI, TEDAVİ ŞANSINI NE ORANDA ARTIRIR? 

Meme Kanserleri, erken evrede tespit edildiğinde, ve doğru tedavi edildiğinde, 10 yıllık sağlıklı yaşam ihtimali yüzde 100’e yakındır. Ancak bu noktada kanserin özellikleri, kanserin meme patoloğu tarafından doğru değerlendirilmesi ve sadece meme cerrahisi ile uğraşan cerrah tarafından tedavi edilmesi de önem kazanır. Çünkü bugün biliyoruz ki, meme kanseri cerrahisinde, sadece meme sağlığı ile uğraşan bir cerrahın tedavi ettiği hastalarda başarı oranı yüzde 9 daha yüksektir.

www.atakoyhastanesi.com.tr

 

Belde evler

Facebook Google plus Instagram Twitter