Reklam
Temiz Magazin
22 Mayıs 2019

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Zayıflama ameliyatları sonrası tüm merak edilenleri Dr. Fakı Akın yazıyor!

Doktor Yazısı
21 Şubat 2016
Zayıflama ameliyatları sonrası tüm merak edilenleri Dr. Fakı Akın yazıyor!

Ameliyat sonrası sarkma olur mu? 

Dr. Fakı Akın: Bu hastanın doku özellikleri ve egzersiz durumuna bağlı olup, kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Cilt sarkmaları oluşup, hasta bundan rahatsızlık duyuyorsa, öncelikle kısa yürüyüşlerle başlayıp, ardından aktif sporunu yapmalı; ama tabi ki estetik cerrahi ile bu durum düzeltilebilir. Estetik cerrahi için ameliyat sonrası en az 18 aylık bir süre geçmelidir. 
 

Obezite ameliyatı sonrası mide genişler mi?

Dr. Fakı Akın: Her ameliyatta olduğu gibi obezite ameliyatlarının da kendine göre püf noktaları vardır. Elde ettiğimiz deneyimle bunu uygulayarak küçültülen midenin genişlemesi mümkün değildir! Daha önce başka hastanelerde ameliyat geçirmiş ve midenin genişlemesi söz konusu ise, bunu revizyonel obezite cerrahi yöntemlerimizle yok etmemiz mümkündür.

 

Zayıflama ameliyatı sonrası diyet yapılmalı mı?  

Dr. Fakı Akın: Ameliyat sonrası yeni yapılanmış mideye adapte olmak için ortalama 1 ay diyetisyenimizin önerdiği gıda broşürüne uyulmalı. Bu süre sonrasında ise hastanın her türlü gıdayı tüketmesi mümkün. Tabii ki yeniden kilo almamak için ve vitamin eksiklikleri oluşmaması için bazı temel gıda kurallarına uyulması gerekiyor.  
 

Ameliyattan sonra ağrı oluyor mu? Ameliyat sancıları hangi boyutta?

Dr. Fakı Akın: Ameliyatlar kapalı (laparoskopik) teknikle yapıldığı için günümüz cerrahisinde hastanın hissettiği ağrılar minimuma indirilmiştir. Baş ağrısı gibi durumlarda kullanılan ağrı kesiciler, ameliyat sonrası yeterli oluyor. 
 

Ameliyat sonrası omuzlarda ağrı normal mi?

Dr. Fakı Akın: Evet, kapalı (laparoskopik) ameliyatlarda karın boşluğunda kullanılan hava sebebiyle omuzlarda birkaç günlük ağrı hissi normaldir ve kendiliğinden geçer. 


 

Ameliyat sonrası kabızlık olur mu?

Dr. Fakı Akın: Hasta ameliyattan sonra sıvıyı az tüketirse kabızlık olabilir. Ameliyat olmamış hastalarda olduğu gibi; şekerli olmamak şartıyla günde en az 1,5 lt sıvı tüketilmesi gerekiyor
 

Obezite hastalarının ameliyattan sonra ömür boyu vitamin kullanmak gerekiyor mu?

Dr. Fakı Akın: Ameliyattan 6 hafta sonra 3 aylık bir süre için vitamin yazılır. Ameliyattan 6 ay sonra kan tahlilinde bir eksiklik varsa ona göre takviye yapılır. Ömür boyu vitamin kullanımı söz konusu değildir. 
 

Kimlere obezite ameliyatı yapılmaz?

Dr. Fakı Akın: Obezite cerrahisini alkol ve diğer madde bağımlılarında, yeme bozukluğu gibi bazı psikolojik rahatsızlıklarda ve siroz hastalarında uygulamıyorum. 
 

Obezite ameliyatının riskleri var mı?

Dr. Fakı Akın: Obezite ameliyatının bütün diğer cerrahiler gibi tabii ki riskleri var ama bu oranlar zannedilenin aksine diğer cerrahilerden daha düşük bir yüzdeyle görülmektedir. Başlıca riskler olarak mide ülseri, zımbada kaçak ve kanama olarak sayabiliriz. Bu komplikasyonların gerçekleşmemesi adına gerek ameliyat öncesi gerek ameliyat esnasında bütün önlemler alınmaktadır. 
 

OPERATÖR DR. FAKI AKIN’ın Obezite (şişmanlık) ile savaşan hastalara son olarak söylediği;
 

Eğer kişi gerçekten morbid obez (kilonun sağlığı tehdit edici durumu) ise, ameliyattan değil ameliyat olmamaktan korkmalı; çünkü morbid obezitenin insan ömrünü 10-12 sene kısalttığı tespit edilmiştir. Obezite cerrahisi günümüz cerrahi dünyasında yaşam kalitesini önemli ölçüde arttırabilecek dünya çapında onay görmüş bir tedavi yöntemidir.

www.drfaki.com

www.atakoyhastanesi.com.tr
 

Dr. Fakı Akın'a tüm merak ettiklerinizi, Temiz Magazin aracılığıyla sorabilirsiniz. İletişim bölümü, yazının hemen altında. 

 

Etiketler: 
Obezite Cerrahı
Op. Dr. Fakı Akın
Belde evler

Facebook Google plus Instagram Twitter