Reklam
Temiz Magazin
26 Haziran 2019

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Zayıflama Ameliyatlarında Tüm Merak Edilenler!

Doktor Yazısı
21 Şubat 2016
Zayıflama Ameliyatlarında Tüm Merak Edilenler!

Hangi durumlarda cerrahi müdahale gerekli?

Dr. Fakı Akın: Dünyada obezite cerrahlarının ameliyat uygulamak için vücut kitle indeksi alt limiti aşağı yukarı ayndır.  Kitle indeksi 40'ı geçen hastalar rahatlıkla ameliyat olabilirler, hatta mutlaka önerilmeli. Bunun yanı sıra kitle indeksi 35 veya yukarısı olan ve yandaş hastalığı olan haslarımıza da obezite cerrahisi önerilir.  Her ne kadar birçok ülkede geri ödeme koşullarına girmese de, obezite cerrahisi için alt limiti 30'a kadar düşüren cerrahlar var. Bende şahsen bazı durumlarda obezite cerrahisi için bu alt limitim kullanılabileceğinin savunucusuyum. Kitle indeksi 30'un altında olan kişilerde obezite cerrahisi uygulanmasını etik bulmuyorum.
 
Obezite ameliyatında hangi cerrahi yöntem kullanılacağına nasıl karar veriyorsunuz?

Dr. Fakı Akın: Hangi cerrahi yöntemi uygulayacağımız birçok faktöre bağlı. Öncelikli olarak, tabii ki hastanın boy, kilosu ve hastanın ne kadar zayıflamak istediği… Bunun haricinde hastanın yeme içme alışkanlıkları, tıbbı özgeçmişi, yandaş hastalıkları, ilaç kullanımı gibi birtakım faktörler yol belirleyici. Örneğin, çok tatlı seven, reflüsü olan ileri derece obez hastalara tüp mide yerine mide bypass (Roux-en-Y Gastrik Bypass) ameliyatı öneririm.
 
Obezite ameliyatından bahseder misiniz? Nasıl bir cerrahi yöntem uygulanıyor?

Dr. Fakı Akın: Obezite cerrahisi dünyasında, birçok cerrah birçok farklı tedavi yöntemine inanmış ve uygulamaktadır.  Bunları mide bypass (Roux-en-Y Gastrik Bypass) tüp mide (Sleeve Gastrektomi), mini bypass ameliyatı, mide kelepçesi, mide plikasyonu olarak sıralayabiliriz.  ABD ve Avrupa’da obezite cerrahisi rakamlarına bakıldığında bugüne kadar en fazla uygulanan yöntem mide bypass  (Roux-en-Y Gastrik Bypass) cerrahisidir. Mide bypass (Roux-en-Y Gastrik Bypass) cerrahisi diğer yöntemlere göre hem toplam kilo verme açısından, hem de uzun vadede tekrar kilo almama açısından başarılı bir yöntem. Ayrıca yaşam kalitesi konusunda ve geri dönüşümü mümkün bir ameliyat türü olarak diğer yöntemlere göre ek avantajları vardır.
 
Obezite ameliyatı ne kadar sürer, hasta kaç gün hastanede kalır?

Dr. Fakı Akın: Ameliyatlarımız kapalı, yani laparoskopik teknik ile gerçekleştirilir. Belçika'da uzmanlaştığım standardize ameliyat şeklimiz ile ameliyatlarımız ortalama 1 saat sürmektedir.  Hasta ameliyat sonrası 2, maksimum 3 gece hastanede kalır. Ameliyatın ertesi günü koridorda yürüyebilecek konfora sahip olur ve ameliyattan 48 saat sonra hastalarımız taburcu edilir.
Ne kadar kilo verebilir hastalar bu yöntemlerle?
Dr. Fakı Akın: Hem kısıtlayıcı hem de emilim azaltıcı bir yöntem olarak kısa vade sonuçları kadar uzun vade sonuçlarıda başarılı olduğu için gastrik bypass örneğini vereyim.  Mide bypass ameliyatı olan hastalarımız bir senede başlangıç toplam kilosunun yaklaşık yüzde 35'ini kaybeder. Örnek olarak: 110 kg olan bir hastamızın bir sene sonra 70-75 kiloya düşmesi çok yüksek bir olasılıktır. Kısacası, fazla kiloların yüzde 70'e yakını bir senede eritilir.
 
Hastaların bilmediği hangi ek faydaları var bu ameliyatların?

Dr. Fakı Akın: Özellikle Mide Bypass ameliyatının Tip2 diyabet hastalığı üzerinde çok olumlu kısa ve uzun vade etkileri görülmektedir.  Tip2 şeker hastalığında yüzde 85'e varan iyileşme oranları görüyoruz. Benzer rakamları karaciğer yağlanması, uyku apnesi, eklem ağrıları, yüksek kolesterol, hipertansiyon, astım gibi bir çok yandaş hastalıkta da görmek mümkün.  Kısacası, obezite cerrahisi sadece fazla kilolarınızı yok etmez, aynı zamanda fazla kilolarınıza paralel olan yandaş hastalıklarınızda da ciddi bir iyileşmeye sebep olur ve daha uzun ve daha kaliteli bir yaşam sürdürmenizi sağlar. 
 

Etiketler: 
Op. Dr. Fakı Akın
Kilo
Zayıflama Ameliyatı
Belde evler

Facebook Google plus Instagram Twitter