Reklam
Temiz Magazin
07 Mayıs 2021

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

AHMET MÜMTAZ TAYLAN: AYDA BİN LİRA BİR MÜZİSYENE YARDIM YAPMAK İSTEYEN DEVLET Mİ OLUR?

Gündem
08 Nisan 2021
AHMET MÜMTAZ TAYLAN: AYDA BİN LİRA BİR MÜZİSYENE YARDIM YAPMAK İSTEYEN DEVLET Mİ OLUR?

Jülide Ateş’in sunumuyla ekranların gündem yaratan, gündemi değiştiren programı 40, Türkiye’nin yeni nesil dijital içerik platformu GAİN’de yayın hayatına devam ediyor.

Jülide Ateş, GAİN’de 8 Nisan’daki ilk programında oyuncu ve yönetmen Ahmet Mümtaz Taylan’ı ağırladı. Format gereği Taylan’a 40 soru yönelten Ateş, konuğuna 2 dakikalık cevap süresi tanıdı. Programın tansiyonu bir an bile olsun düşmedi. Ahmet Mümtaz Taylan Gezi Parkı olaylarından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la buluşmasına, Leyla ile Mecnun dizisinin kaldırılmasından Boğaziçi Üniversitesi’ne, kadına şiddetten içinde bulunduğumuz Pandemi’de sanatçılara yapılan yardıma kadar pek çok konuda fikirlerini ortaya koydu.

 

DEVLET, İYİ BİR SEMTTE 2 EV PARASINI TÜRKİYE’DE TİYATROYA YARDIM OLARAK TARİF EDİYOR! AYIPTIR!

AYDA BİN LİRA BİR MÜZİSYENE YARDIM YAPMAK İSTEYEN DEVLET Mİ OLUR?

DEVLET YOK! ESAMESİ OKUNMUYOR!

JÜLİDE ATEŞ: SANATÇILARA VE TİYATROLARA VERİLEN DEVLET DESTEĞİ SİZCE YETERLİ Mİ?

AHMET MÜMTAZ TAYLAN: Tabii ki yetersiz, yetersiz kalmaya da mahkum bu bakış açısıyla. Pandemi dönemini kastediyorsanız, pandemi döneminde destek felan görmediler. Onun dışında genel anlamda sanatın ve sanatçının destek gördüğü tartışmalı bir konu. 12 trilyon komik bir rakamdır, 12 trilyon nedir? 12 milyon demek istiyor sanırım. İyi bir semtte 2 ev parasını Türkiye’de tiyatroya yardım olarak  tarif ediyor devlet ayıptır! Kurumların yıllık bütçelerini söylemek istemiyorum, provakatif olmamak için. Yoksa burada yerden yere vururum! Vergi veriyoruz, bu halkın verdiği vergilerden kültür sanata ayrılması lazım. O da bugün verilen rakam değildir. Müzisyenlere 3 bin lira destek mi? 3 ayda 3 bin lira değil mi? Yani ayda bin lira! Ayda bin lira bir müzisyene yardım yapmaktan bahseden devlet mi olur? Utanır insan. Çalışmıyor, çalışmasına izin vermiyorsun! Ondan sonra intiharlar geliyor. Biz daha sokak müzisyenlerini koruyamıyoruz, vapurda müzik yapmak daha bazısına izin veriliyor, bazısına izin verilmiyor, köprü altlarından toplanıyor, zabıtaların sokak müzisyeninin elinden alıp yere gitar vurduğunu kendi gözlerimle gördüm. Destek felan, köstekten başka bir şey olmuyor. Bana kalsa gölge etmesin ama, köstek oluyor. Burada devlet yok, bu alanda yardım destek alanında devlet yok, esamesi okunmuyor!

Etiketler: 
Ahmet Mümtaz Taylan
40
Jülide Ateş
GAİN

Facebook Google plus Instagram Twitter