Reklam
Temiz Magazin
28 Mayıs 2020

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Alara Turan'ın hayali, "Hayal"le gerçek oldu!

Gündem
13 Mayıs 2019
Alara Turan'ın hayali, "Hayal"le gerçek oldu!

Türkiye onu Star TV ekranlarında yayınlanan Kardeş Çocukları dizisiyle tanıdı. Kadrosunda Mehmet Aslantuğ, Ayça Bingöl, Nur Fettahoğlu gibi güçlü isimlerin yer aldığı yapımla ilk dizi oyunculuğu deneyimini yaşadı. Konservatuvarlı Alara Turan'ın hayali, Hayal karakteriyle gerçek oldu.

Eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde tamamlayan güzel oyuncu, aslen Trabzonlu. Çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca konuşan 23 yaşındaki Turan, okullu olmanın hem avantaj hem de dezavantaj olduğuna dikkat çekti:

Mimar Sinan ve İstanbul gibi devlet konservatuvarlarının en büyük farkı 500-600 kişinin aday olduğu bir sınavdan, iki aşama ile her yıl sadece 12 öğrencinin okumaya hak kazanması.  Bu 12 oyuncu adayı, Türkiye'nin önde gelen tiyatro ve sinema sanatçıları tarafından seçiliyor. Okul, oyunculuk haricinde öğrenciyi şan, eskrim, dans, enstrüman gibi derslerle daha donanımlı hale getiriyor. Kısacası okuldan çıktıktan sonra oyuncu, daha çok pratiğe sahip, sahne heyecanını ve acemiliğini üzerinden atmış oluyor. Tabii ki oyuncu olmanın yolu sadece okuldan geçmiyor ama okul okumak, kişiye gerek kuramsal anlamda, gerek pratik anlamında çok fayda sağlıyor. 

Kamera önü eksik kalıyor

Okuldaki eğitim tiyatro sahnesine yönelik olduğu için kamera önü deneyimi konservatuvar yıllarında eksik kalabiliyor. Ancak bana sorarsanız oyunculuk her yerde aynı. Tekniği değişse de sizdeki duygular değişmiyor. O yüzden okulda oyunculuğu tecrübe etmiş birinin kameraya adapte olamsı yine de daha kolay oluyor. İkisini birbirinden ayırt edebiliyorsunuz zamanla. 

En büyük hayalim

Ben lisede okuduğum yıllar boyunca tiyatro kulübündeki faaliyetlere kesintisiz devam ettim. Daha lisedeyken şan ve dans dersleri aldım. Sahnenin, kendimi en iyi ifade edebildiğim alan olduğuna karar verince de hiç tereddüt etmeden rotamı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Tiyatro Bölümü'ne çevirdim. 

Üniversitede çeşitli oyunlarda yer aldım. Kardeş Çocukları dizisi benim ilk televizyon deneyimim. Hayallerimin peşinden koştuğum bu yolda ilk dizimde canlandırdığım karakterinin isminin Hayal olması da hoş bir sürpriz oldu. İnsanın yaptığı iş ile takdir edilmesi çok güzel ve gurur verici bir duygu. Televizyon sayesinde çok daha geniş bir kitleye hitap etmiş oluyorsunuz. Bunun yanında benim en büyük tutkum oldum olası tiyatro oldu. Kendim için hem kamera önünde, hem tiyatro sahnesinde mesleğimi devam ettirebileceğim bir gelecek hayal ediyorum.

 

 

Etiketler: 
Alara Turan
Hayal
kardeş çocukları
Oyunculuk

Facebook Google plus Instagram Twitter