Temiz Magazin
09 Aralık 2023

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Evlilik kredisi nasıl alınır?

Gündem
16 Kasım 2023
Evlilik kredisi nasıl alınır?

Dünyaevine girecek çiftlerin, evlilik öncesi çeşitli masraflarını karşılamaları gerekir. Hazırlık aşamasında ortaya çıkan masraf kalemleri, çiftlerin bütçelerini zorlayabilir. Düğünden mobilyaya, çeyizden balayına kadar pek çok masrafın karşılanması için ise devlet destekli evlilik kredileri ve bankaların sunduğu ihtiyaç kredileri bulunmaktadır. Düğün kredisi olarak da bilinen bu ürünler ile çiftler, uzun vadeli kredilerden yararlanabilir. Kredilerin şart ve koşulları ise devlet destekli olanla bankaların sunduğu kredilere göre değişkenlik gösterir. İçeriğimizde konuya dair tüm güncel bilgileri keşfedebilirsiniz.

Devlet destekli faizsiz evlilik kredisi nedir?

Faizsiz olarak sunulacak olan devlet destekli evlilik kredisi, Cumhurbaşkanlığı tarafından geçtiğimiz aylarda açıklanmıştı. Buna göre evlilik hazırlığındaki çiftler; 150 bin TL’lik kredi desteğinden faizsiz, 2 yıl geri ödemesiz ve 48 ay vadeli olacak şekilde yararlanabilecek. Resmi açıklamalara göre devlet, 150 bin TL’lik evlilik kredisini, yeni kuracağı Aile ve Gençlik Bankası aracılığıyla sunacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından aktarılan bilgilere göre ise faizsiz kredi desteği öncelikle deprem bölgesindeki gençlere sunulacak ve ardından genişletilecek. Bu noktada 150 bin liralık faizsiz kredi için Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay ve Malatya pilot iller olarak belirlendi. Kredi desteğinden yararlanılması için ise gelir, yaş (18 – 27 yaşları arasında olmak) ve Türk Ceza Kanunu'nda yer alan ağır suçlardan ceza alınmamış olması gibi çeşitli kriterler olacak.

Bankalar düğün kredisi veriyor mu?

Bankalar ihtiyaç kredisi hizmetinin altında evlilik / düğün kredisi verir. Evlilik kredisi şartları ise bankadan bankaya değişkenlik gösterir. Faiz oranı, yıllık maliyet oranı, yıllık faiz gibi rakamsal veriler de benzer şekilde her bankaya göre farklıdır. Bunun yanı sıra bankalar, ihtiyaç kredilerini veya evlilik kredilerini çeşitli kampanyalar aracılığıyla da özelleştirebilir.

Bankaların evlilik kredisi şartları nelerdir?

Evlilik kredisi başvurusunun olumlu sonuçlanması için her bankanın çeşitli kriterleri mevcut. Bu kriterler bankalara göre değişiklik gösterir. Bununla beraber genel olarak yeterli kredi notu, borç takibinin olmaması, teminat ya da kefilin bulunması en kapsayıcı kriterlerdir. Örneğin, müşterilerin kredi notları Türkiye’de 0 ile 1900 puanları arasında belirlenir. 1 – 699 puanları arasında olanlar en riskli grupta değerlendirilir. Bununla beraber en az riske sahip kredi notu ise 1700 – 1900 puanları arasıdır. Bankaların, evlilik kredisi / ihtiyaç kredisi başvurularına olumlu ya da olumsuz dönüş sağlamak için bu ve benzeri pek çok kriteri bulunur.

Evlilik kredisi için kredi notu kaç olmalı?

Yukarıda evlilik kredisi başvurusunun olumlu sonuçlanması için yeterli kredi notunun olması gerektiğini belirtmiştik. Buna göre evlilik kredisi için kredi notu ne olmalıdır? Bu konuda nokta atışı bir puan aralığı belirtmek imkân dâhilinde değildir. Bununla beraber kredi notunu oluşturan pek çok etken vardır. Kredili ürün ödeme alışkanlıkları, mevcut hesap ve borç durumu, kredi kullanım yoğunluğu ya da yakın zamanda alınan krediler kişilerin risklilik oranlarını belirler. Bunlara göre başvuru sahiplerinin 0 ile 1900 puanları arasında bir kredi notu oluşur. 1700 – 1900 puanları arasındaki kişiler en risksiz gruptur ve aynı zamanda başvurunun olumlu sonuçlanma ihtimali en yüksek gruptur.

Bankaların evlilik kredisine başvurmak için gerekli belgeler

Genel olarak evlilik kredisi başvurusunda bankaların istediği evrak ve belgeler aşağıdaki gibidir:

Başvuru formu
Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi veya noter tasdikli suret
Güncel adres bilgisi
Adres güncel değilse sabit telefon, elektrik, doğalgaz, su, cep telefonu hattı faturalarından biri
Gelir belgesi
Belediyeden alınabilen nikâh tarihli belge
Serbest meslek sahipleri için son vergi levhası fotokopisi
Kira geliri olanlar için tapu ve kira kontratı fotokopisi
Araç ruhsatı

Bunlar genel olarak en çok istenen evrak ve belgelerdir. Bununla beraber bankalar, yapılacak incelemeler neticesinde ek belge ya da teminat da talep edebilir.

Bankaların evlilik kredilerine nasıl başvurulur?

İhtiyaç kredisi – evlilik kredisi başvuruları birden fazla yolla yapılabilir. Buna göre; bankanın mobil uygulama veya internet sitesi üzerinden, müşteri hizmetlerini arayarak, en yakın şubesi veya ATM’sine giderek başvuru yapabilirsiniz. Bankaların hangi başvuru kanallarını kabul ettiği ise değişkenlik gösterir. Örneğin, kredi başvuru işlemlerini yalnızca şubeleri aracılığıyla kabul eden bankalar da bulunur. Bunun yanı sıra müşterilerine tüm başvuru yöntemlerini sunan bankalar da vardır.

Evlilik kredisi veren bankalar

Türkiye’de evlenecek çiftlere kredi veren pek çok banka mevcut. Bu bankalar gerek ihtiyaç kredisi gerek evlilik kredisi adı ile hizmet verir:

Halkbank: Halkbank’ta evlilik kredisi başvuru işlemleri şubeler aracılığıyla gerçekleşmektedir.
Ziraat Bankası: Ziraat Bankası, tüketici kredisi ve birikim ile alakalı çeyiz hesabı sunar. Çeyiz hesabı başvurusu yalnızca şubelerde yapılır. Tüketici kredisi içinse başvuru kanalları şubeler, internet sitesi, mobil uygulama, ATM veya çağrı merkezidir.
Vakıfbank: Vakıfbank ise taksitli ihtiyaç kredisi sunar. Başvuru ise gerek çevrim içi gerek diğer kanallar üzerinden gerçekleştirilebilir.
İş Bankası: İş Bankası’nda sunulan ihtiyaç kredisi başvurusu, mobil uygulama, internet sitesi, ATM, SMS, çağrı merkezi ya da şubeler üzerinden yapılır.
QNB Finansbank: Bireysel ihtiyaç kredisi sunan QNB Finansbank’ta başvurular internet sitesi, çağrı merkezi, mobil uygulama ya da şubeler aracılığıyla gerçekleştirilebilir.
CEPTETEB: CEPTETEB başvuru süreçleri çevrim içi bir şekilde yapılır.
Enpara: Enpara ihtiyaç kredisi başvurusu mobil uygulama, internet sitesi, çağrı merkezi üzerinden sürdürülür.

Yukarıdaki bankaların yanı sıra farklı pek çok banka da evlilik kredisi veya ihtiyaç kredisi adıyla seçenekler sunar.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN EN UYGUN