Temiz Magazin
24 Ekim 2019

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Güzellik dünyasının 37 yıllık ismi Ergül Keskin yazdı. Dudak kontürü nedir, nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmelidir?

Gündem
26 Ocak 2019
Güzellik dünyasının 37 yıllık ismi Ergül Keskin yazdı. Dudak kontürü nedir, nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmelidir?

ANKARA'DAKİ 37 YILLIK MESLEKİ DENEYİMİNİN ARDINDAN, ŞİMDİ DE ZORLU CENTER'DA İSTANBULLULARA HİZMET VERMEYE BAŞLAYAN, GÜZELLİK DÜNYASININ DENEYİMLİ İSMİ ERGÜL KESKİN'İN "DUDAK KONTÜRÜ" KONUSUNDAKİ BİLGİLENDİRİCİ YAZILARINA DEVAM EDİYORUZ. 

http://www.ergulkeskin.com.tr/

Dudak kontürü ile çok daha canlı, çok daha dolgun…

Antik çağlardan modern zamanlara kadar makyaj, özellikle de dudak renklendirme güzelliğin en önemli rutinleri arasında sayıldı. Trendler değişse de dudakları, tahtından hiçbir makyaj uygulaması indiremedi.

Önceleri çeşitli kozmetik ürünlerle renklendirilen dudaklar, çağdaş estetik uygulamalarının kazandırdığı dudak kontür uygulaması ile canlı, kalıcı ve dolgun bir görünüm elde etti. Dudakların güzelliği tamamlayan en önemli adımlardan biri olduğunu vurgulayan Ergül Keskin Conture Make Up  Studio’nun Kurucusu Ergül Keskin, dudak kontürü hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Dudak kontürü nedir?

Kontür makyaj tekniklerinin kullanıldığı bir yöntem olan dudak kontürü, kontür makyaj cihazları ve bitkisel boyalar aracılığıyla gerçekleştirilen dudak içini renklendirmeye verilen isimdir. Dudak hattına şekil kazandırarak çok daha dolgun bir görüntü yaratan dudak kontürü, tamamen kişiye özel steril iğneler yardımıyla cildin 0.3 – 0.5 milimetre altına organik kalıcı boyaların işlendiği kozmetik bir uygulamadır.

Dudak dolgusuna alternatif olabilir mi?

Dudak kontürü 3 farklı aşamayı bir arada barındırır. İlk aşamada sadece dudak çerçevesine dudağın iç rengine uygun olarak kontür uygulaması gerçekleştirilir. Bu uygulama dudağın olduğundan daha belirgin ve dolgun görünmesini sağlar. İnce dudaklı kadınların son zamanlarda sıklıkla tercih ettiği bir yöntemdir.

Dudak içi renklendirme ise zamanla doğal rengini kaybeden veya dudak rengini değiştirmek isteyen kişilere uygulanan kalıcı bir işlemdir. Tercih edilen rengin uygulandığı dudaklar, çok daha parlak ve dolgun bir görünüm kazanır. Tam dudak renklendirmede ise hem dudak çerçevesi hem dudak içine kontür uygulaması yapılarak mevcut dudaklara istenilen görüntü kazandırılır. Bu anlamda bakıldığında uygulanan tüm işlemler dudağın çok daha dolgun ve belirgin olmasını sağlıyor. Üstelik dolguda olduğu gibi deri altına değil, deri üstüne yapılan bu uygulama; dolgu yaptırmaktan çekinenler için hızlı ve daha doğal bir alternatif sunuyor.

Yüze etkili ve canlı bir ifade kazandırıyor

Doğanın olduğu gibi bedenin de bir matematiği vardır. Özellikle de yüz, bu matematiksel oranda büyük role sahiptir. Kaşlardan sonra yüzdeki en önemli oyuncu, dudaklardır. Belirgin ve dolgun dudaklar her zaman güzelliğin bir simgesi olarak kabul edilmiş ve önemli bir kriter olarak görülmüştür. Bu düşüncenin geçmişten günümüze geçerliliğini sürmesindeki en önemli etken ise yüzdeki anlam ve canlılığı doğrudan etkilemesidir. Çünkü doğru bir dudak çizgisi, yüze eşit ve kusursuz bir ifade kazandırır.

Ancak dudak çizgisi her zaman belirgin değildir. Üstelik metabolizma hızının yavaşlamasıyla kan akışının da hızı yavaşlar ve dudak, cilt ile uyumlu olan rengini kaybetmeye başlar. Bunun yanı sıra doğuştan veya sonradan oluşan şekil bozuklukları da dudak yapısını olması gerekenden uzağa taşır. Bu noktada devreye güzellik endüstrisinin yeni gelişmelerinden biri olan dudak kontürü giriyor. Yüzde dudak ve çehrenin geri kalanı ile boyutsal anlamda bir eşitlik sağlayarak daha simetrik ve canlı bir silüet yaratıyor.

Dudak kontürü nasıl yapılır?

Dudak kontür uygulamasının kesinlikle profesyonel kişilerce uygulanması gerektiğini vurgulayan Ergül Keskin; “Dudak kontürü, teknik ve tecrübe gerektiren estetik bir müdahaledir. Bu noktada her aşaması incelikle düşünülmeli ve süreç titizlikle yönetilmelidir. Bu noktada dudak kontürü yapmak isteyen kişi ile renk konusuna karar verilir. Seçilecek olan renk, dudağın kendi tonundan, dudak makyajı modasında ön plana çıkan renklere kadar birbirinden farklı tonlarda olabilir. Renge karar verildikten sonra, yine kişinin istekleri ön planda tutularak dudak şekline karar verilir. Öncelikle dudakları çerçeveleyen ve genellikle dudak kaleminin uygulandığı kısım belirginleştirilir. Sonrasında dudakların içerisi doldurulur. Dudak kontür işlemi uygulama bölgesinin hassasiyeti nedeni ile hafif ağrılı olarak gerçekleşen bir işlemdir. İşlem süresi istenilen modele bağlı olarak 2 ila 2.5 saat arasında sürmektedir. Dudak kontür işlemi uygulandıktan 20 gün sonra, rötuş yapılması gerekmektedir. Kişinin seçtiği renge, modele ve yapısal özelliklerine bağlı olarak 3 ila 5 yıl kalıcılığı vardır” 

Dudak kontüründen sonra nelere dikkat edilmeli?

24 saat duş alınmamalıdır.
Yine ilk günlerde çok sıcak ve dudağı yakacak baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır,
Dudağın nemsiz kalmaması için nemlendirici ve anti bakteriyel kremler kullanılmalıdır,

Yaklaşık bir hafta içinde gerekli bakım yapıldığı takdirde dudaklardaki tahriş ve kızarıklıklar ortadan kaybolur ve kişi istediği dudak görünümüne kavuşur.

www.ergulkeskin.com.tr

ERGÜL KESKİN

Ergül Keskin, 37 yıllık mesleki deneyimiyle Ankara'da ve şimdi de İstanbul Beşiktaş'da bulunan Zorlu Center'da hizmet veriyor.

TURAN GÜNEŞ BULVARI, PARK ORAN OFİS, KAT:5, NO: 11-12 ORAN/ANKARA

+90 (312) 490 00 98 
+90 (312) 441 08 76 
+90 (533) 224 21 28 

ZORLU CENTER R1 TERASEVLER KAT:T1 D:104 BEŞİKTAŞ/İSTANBUL

+90 (212) 801 57 50 
+90 (538) 040 63 65

 

ERGÜL KESKİN'İN İNSTAGRAM ADRESİ:

https://www.instagram.com/ergulkeskinofficial/

 

 

  

Etiketler: 
Ergül Keskin
Ankara
İstanbul
Zorlu Center
dudak kontürü
dolgun dudak
dudak estetiği
dudak
Zorlu AVM

Facebook Google plus Instagram Twitter