Reklam
Temiz Magazin
26 Mayıs 2020

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Koronavirüsün Türkiye’de Yayılımına Dair Yeni Senaryo

Gündem
08 Nisan 2020
Koronavirüsün Türkiye’de Yayılımına Dair Yeni Senaryo

Econix Araştırma, Türkiye özelinde koronavirüs salgınının yayılımına dair hazırladığı 3 senaryoyu güncelledi.

Güncelleme kapsamında öngörülen senaryolara bir yenisi daha eklenirken İstanbul’daki vaka yoğunluğunun sağlık kapasitesini zorlayabileceği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı İstanbul’da kurulmaya başlanan 2 yeni salgın hastenesinin bu ihtiyaca cevap vereceği ifade edildi.

Yeni senaryo, Sağlık Bakanlığı’nın tedbirlerine harfiyen uyulması gerektiğini gösteriyor

Econix Araştırma’nın güncellenen raporuna göre Türkiye’de mevcut vaka sayısının, daha önce kurgulanan kısıtlı ve etkin tedbirlerin alındığı II. ve III. senaryo tahminlerinin arasında seyrettiği gözlendi. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere tüm kamu kuruluşlarının aldığı tedbirlerin sonuç verdiği ve kötü senaryodan uzaklaşıldığına yer verildi. Eklenen yeni senaryoya göre gerekli önlemlerin alınması durumunda Türkiye’de 30 Haziran 2020 tarihine kadar 111.561 vaka ve 5.541 ölüm gözlenebileceği öngörüldü. Ölüm oranın %2.12 ortalama ile seyrettiği tablonun korunması durumunda ise 2.365 ölüm yaşanabileceği belirtildi.

Sağlık çalışanları topluma göre 8 kat daha fazla risk altında 

Yeni senaryoya göre Türkiye'de gözlenen sağlık çalışanı ölümü ve vaka sayısı değerlendirildiğinde 30 Haziran 2020 tarihine kadar enfekte olan toplam sağlık çalışanı sayısının 4.239 ila 9.148 arasına çıkabileceği tahmin edildi. Raporda ayrıca, sağlık çalışanlarının tüm Dünyada toplumun geneline oranla 8,3 kat daha fazla bulaşma riski taşıdığı belirtildi. Türkiye’de sağlık çalışanı hastaların, toplam hastalara oranı ise %3.8 olarak kaydedildi. Bu oran şu an için dünya genelinde %8,2 olarak seyrediyor. 

İstanbul'da yoğunluk nedeniyle yoğun bakım yatak ihtiyacı söz konusu olabilir

Yeni senaryo kapsamında salgının en hızlı yayıldığı zaman diliminde yoğun bakım yatak ihtiyacının 3.416, nitelikli yatak ihtiyacı ise 8.003 olacağı hesaplandı. Bu kapsamda mevcut yoğun bakım yatağının %60’lık doluluk oranı göz önünde bulundurulduğunda, salgının en çok vakaya neden olduğu zirve aşamasında vaka yoğunluğunun şu an %62.48 olduğu İstanbul için 1.098 ek yoğun bakım yatağı ve daha fazla sağlık çalışanı ihtiyacı doğabileceği ve bunun mevcut kapasitenin aşımına neden olabileceği öngörüldü. Araştırma sonuçları tamamlanmış ve yayınlanma sürecindeyken  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe’de toplam 1.000 yataklı 2 sahra hastanesinin kurulacağını açıkladı. Bu sayede İstanbul’da sağlık sisteminde olası bir kapasite aşımının önüne geçilmesi sağlanacak .

Etiketler: 
recep tayyip erdoan
econix araştırma
Corona Virüs
Senaryo
covid 19
Yoğun bakım
Sağlık Bakanlığı

Facebook Google plus Instagram Twitter