Temiz Magazin
23 Eylül 2023

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Merve Dizdar'ın Cannes başarısı dünya basınında: "Var olma mücadelesi veren karakterine saygı duruşunda bulundu"

Gündem
29 Mayıs 2023
Merve Dizdar'ın Cannes başarısı dünya basınında: "Var olma mücadelesi veren karakterine saygı duruşunda bulundu"

Merve Dizdar, Türk sineması adına bir ilke imza atarak Cannes Film Festivali'nde ödül kazanan ilk Türk kadın oldu. 'Kuru Otlar Üstüne'deki 'Nuray' karakteriyle 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülüne layık görülen Dizdar, Cannes Film Festivali'nden önce de son dönemin yıldızı parlayan oyuncusu olarak kazandığı ödüllerle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı
 

Bu yıl 76'ncısı düzenlenen Cannes Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu.
Cannes Film Festivali'nde 'En İyi Kadın Oyuncu' dalında ödül, Nuri Bilge Ceylan'ın 'Kuru Otlar Üstüne'deki performansıyla Merve Dizdar'a verildi.

Musab Ekici, Merve Dizdar, Deniz Celiloğlu, Ece Bağcı'nın başrollerini paylaştığı 'Kuru Otlar Üstüne', Türkiye'nin ücra bir köyünde zorunlu hizmetini bitiren ve başka bir öğretmen olan 'Nuray' ile karşılaşana kadar ayrılabileceğine dair umudunu yitiren genç resim öğretmeni 'Samet'in yaşadıklarını konu ediniyor. 

Merve Dizdar, duygularını şöyle dile getirdi: Filmde canlandırdığım 'Nuray' karakteri inandığı şeyler ve varoluşu için mücadele veren ve bu uğurda bedeller ödemek zorunda bırakılmış bir kadın. Onu tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim ama ne yazık ki yaşadığım coğrafyada bir kadın olmak 'Nuray’ın ve Nuray'ların duygusunu doğduğu günden beri ezbere bilmeyi gerektiriyor. Bu ödülü, 'Nuray' ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için ve bu ödülü kendisine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen güzel tüm kız kardeşlerim ve Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum.

 

Facebook Google plus Instagram Twitter