Reklam
Temiz Magazin
30 Eylül 2020

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Miniklerin kalplerini kazandılar!

Gündem
13 Nisan 2016

Kalp Sağlığı Haftası için gönüllü olarak tedavi gören çocuklar unutulmaz bir gün geçirdi. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı son sınıf öğrencisi Duygu Üzüm Arat ile birlikte genç yıldız Sercan Badur, miniklerin kalbimi . Arat ve Badur'un kukla oyununda mutluluktan coşan çocuklar, daha sonra tişörtlerine kalp desenleri çizdiler.

Dilek balonlarının uçurulduğu, yüzlerin renk renk boyandığı etkinlikte gönüllü olarak bulunmaktan çok büyük keyif aldığını belirten Sercan Badur, “Çocuklarla vakit geçirmeye, onları eğlendirmeye bayılıyorum. Bu buluşmayla çocuklarda görülen kalp hastalıklarına dikkat çekebildiysek ne mutlu bize” dedi.

HER 1000 ÇOCUKTAN 8’İ KALP HASTASI

Çocukların yüzde 8’inde görülen doğuştan kalp rahatsızlığı hakkında bilgi veren Prof. Dr. Abdurrahman Üner, “Bu sorunlar muayene ve ekokardiyografi sırasında tespit ediliyor. Bazı durumlarda ise kalp rahatsızlığı dudak, dil, ağız mukozası, el ve ayak parmaklarında morluk ile kendini belli ediyor. Doğuştan kalp hastalığı saptanan çocuklarda doktorlarının önerisi ile düzenli kontrolleri aksatmamak büyük önem taşıyor. Bu belirtileri taşıyan ya da aile fertlerinde doğumsal kalp hastalığı olan bebeklerin doğar doğmaz çocuk kardiyolojisi doktorunca muayene edilmesi ve ekokardiyografi yapılmasında büyük yarar var. Zira kalp hastalıklarında genetik faktörler 25 kat daha fazla. Ayrıca hamileyken şeker hastalığı geçiren anne bebeğini mutlaka çocuk kardiyolojisi uzmanına muayene ettirsin” diye konuştu. 

Facebook Google plus Instagram Twitter