Reklam
Temiz Magazin
26 Mayıs 2020

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Müge Anlı hatasını anlamamış özrü de özür olmamış

Gündem
01 Nisan 2020
Müge Anlı hatasını anlamamış özrü de özür olmamış

Sağlık çalışanlarıyla ilgili sözleri nedeniyle büyük bir kesimin tepkisini çeken sunucu ünlü Müge Anlı'ya bir tepki de medya ombudsmanı Faruk Bildirici'den geldi.

Müge Anlı, hatasını anlamamış özrü de özür olmamış

Daha bir hafta önce bütün Türkiye üç akşam balkonlara, pencerelere çıkarak alkışlamıştı sağlık çalışanlarını. Bu alkışları salt korona mücadelesinde moral destek olarak görmek yanlış olur. Alkışlar, son yıllarda başta hekimler olmak üzere sağlık çalışanlarına yönelik itibarsızlaştırmaya ve bunun sonucu olarak ortaya çıkan şiddete karşı gecikmiş bir destekti aynı zamanda.

Ne yazık ki, doktorların alkış morali çok uzun sürmedi. Televizyon sunucusu Müge Anlı’nın ATV ekranlarından dile getirdiği sözler doktorları çileden çıkardı. Sosyal medyada #mügeanlıözürdile kampanyası açıldı, RTÜK’e şikâyet dilekçeleri yağdırıldı. Anlı’nın bütün doktorları karaladığı, doktorlara şiddeti meşrulaştırdığı, doktorlara beddua ettiği, haksız olduğu görüşleri dile getirildi.

Tepkilerin bir türlü dinmemesi üzerine Müge Anlı, akşam A Haber’e bağlanarak özür diledi.

Doktorlara iyi davranın diyorlar ama!

Tepkilerin yayılması ve dijital mecralarda haber olması üzerine ben de konuyu inceledim. Önce Müge Anlı’nın programdaki açıklamalarını dinledim. Migreni tuttuğu için iğne yaptırmak istemiş, sürekli gittiği hastanenin acil servisini aramış. Hastanede korona kapmaktan korktuğu için hastanenin önünde arabada iğne vurulmak istemiş. Sonrası özetli şöyle:

“Doktor açtı, ‘Müge hanım sizi kabul edemeyeceğiz’ dedi. Ben de, hastaneye gelmek istemiyorum zaten. Ama bu iğnenin sonucunda biliyorsunuz insanlar şoka girip de ölüyorlar. Bari arabada yapayım da şoka girersem artık hepimiz birbirimizi kabul etmek zorunda kalacağız yani. Aa baktım iğne yapmayı da kabul etmiyorlar. Demek ki bu söylenenler de doğru. Ölsek kalsak hastaneye de kabul etmiyorlar.”

Tam bu noktada programda bulunan danışman doktor araya girip, “Aslında bunda biraz sizi korumak amaçlı” demeye çalışıyor. Ama Müge Anlı, onun konuşmasına izin vermeden devam ediyor yakınmasına:

“Yok hiç beni koruma amaçlı değil. Baş ağrısı da korona belirtisi imiş. Ben sürekli migren tuttuğunda o hastaneye, o acil servise gidiyorum zaten. Onu da kabul etmediler. Ne olacak o zaman? Bak tavır yanlış.

Sonra diyorlar ki, ‘Doktorlara iyi davranın’ falan ama anlatamıyorsun derdini. En son dedim ki doktora ‘İnşallah sen de bir gün böyle migren ağrısı çekersin ve aynı tavırla karşılaşırsın. Gör bak bakalım nasıl oluyor. Migren dediğimiz çok kötü bunu çeken bilir. Allah düşmanıma vermesin.”

Müge Anlı’nın programdaki sözleri özetle böyle. Daha sonra A Haber’e bağlanarak özür dilerken de şunları söylemiş:

“Benim yaşadığım sadece bu hastaneyle ilgili bir sorundu. Benim yayında anlatmak istememin nedeni vatandaşlar benzer sıkıntılar çekebileceğini bilsinler diye söylemek istedim. Asıl üzüldüğüm, hiç istemediğim halde, koskoca bir sağlık sektörünü hedef almış gibi gösterilmeye çalışılması. Doktorlarımızdan, konuyu tam olarak anlatamadığım için özür dilerim.”

 

Doktorların şikâyeti

Medya ombudsmanı olarak doktorların sosyal medyadaki tepkilerini de inceledim. Doktorların RTÜK’e gönderdikleri şikâyetlerde itirazlarının nedeni kısaca toparlanmıştı:

“Milletimize hizmet etmek için canla başla çalıştığımız bu günlerde, en kritik hastalarına öncelik veren hekimleri ve sağlık çalışanlarını hedef alan Müge Anlı isimli program sunucusu kendi kişisel kazanımları uğruna halkı yanlış yönlendirmekte, galeyana getirmekte ve bu kritik günlerde hastanelerin gereksiz kullanımını ve sağlık çalışanlarına şiddeti ulusal yayını kullanarak teşvik etmektedir. “

YAZININ DEVAMI:

https://farukbildirici.com/blog/detay/Muge-Anli--hatasini-anlamamis-ozru...

Etiketler: 
Müge Anlı
faruk bildirici

Facebook Google plus Instagram Twitter