Temiz Magazin
20 Mart 2023

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Şahan Gökbakar & Berrak Tüzünataç: 13 yıl önce çekilen görüntüler yeniden gündemde... AİHM Berrak’ı haklı buldu!

Gündem
09 Mart 2023
Şahan Gökbakar & Berrak Tüzünataç: 13 yıl önce çekilen görüntüler yeniden gündemde... AİHM Berrak’ı haklı buldu!

Oyuncu Berrak Tüzünataç, 2010’da evinin terasında Şahan Gökbakar’la fotoğrafları çekilince önce Türkiye’de dava açtı sonra da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu. 13 yılın sonunda AİHM, oyuncuyu haklı buldu.

Berrak Tüzünataç, 2010 yılında evinin terasında Şahan Gökbakar ile görüntülerinin çekilip televizyonda yayınlanması sonrası gizliliğinin ihlal edildiğini öne sürerek mahkemeye başvurdu.

Oyuncu, Türkiye’de açtığı davaların sonuçsuz kalması üzerine 2014 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gitti.

Tüzünataç, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6’ncı ve 8’inci maddelerince güvence altına alınan ‘adil yargılanma hakkı’ ve ‘özel hayata ve aile hayatına saygı hakkı’nın ihlal edildiğini söyledi. AİHM, dün duyurduğu metinle oyuncunun gizliliğinin ihlal edildiğine karar verdi.

MAHREM NİTELİKTEYDİ

AİHM’ye taşınan davada Strazburg merkezli mahkeme, “Ünlü olsa da kişinin aşk hayatı tamamen mahrem niteliktedir” dedi ve fotoğrafların “yalnızca belirli bir izleyici kitlesinin merakını gidermeye hizmet ettiğine” hükmetti.