Temiz Magazin
13 Ağustos 2022

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Dekorasyonda vazgeçilmez şıklık: "Doğal taş travertenler" İşte tüm bilmeniz gerekenler!

Gündem
09 Temmuz 2021
Dekorasyonda vazgeçilmez şıklık: "Doğal taş travertenler" İşte tüm bilmeniz gerekenler!

 

Travertenler doğadan toplandıktan sonra fabrika ortamına gelir ve burada çeşitli işlemlere tâbi tutulur. İlk önce boyutlandırma yapılır. Burada ufak parçalara ayrılır. Bu işlem için kesim gerçekleştirilir. Büyük kesiciler yardımıyla bu işlem gerçekleştirilir. Daha sonra makineye girecek boyutta olan taşlar özel doğal taş kesim makinelerinde çok hassas ölçülerde kesilerek patlatmaya hazır hale getirilir. En son makinede ise basınç uygulanarak patlatılan taşlar son halini alır ve fileli olacak olanlar yine makineler kullanılarak arkasına file yerleştirilir. Yerleştirilen file sıva tutucu özellikte değil doğal taşlara uygun özellikte olmalıdır. Normal sıva harcı için kullanılan file ile doğal taş yapıştırma harcı için kullanılan file aynı değildir. Kesimi gerçekleştirilen doğal traverten fiyatları yaklaşık olarak 35 ₺/m² olarak piyasada işlem görmektedir.

Traverten Fiyatları Neye Göre Değişir?

Traverten fiyatlarının değişmesini sağlayan birçok etken vardır. Bunlardan bazılarını sıralamaya çalışalım;

Kesim türü: Her doğal taş kesimi düzgün yapılmaz. Kesim sırasında yapılacak milimetrik hatalar bile büyük maddi kayıplara sebep olabilir. Özellikle kalıp halinde hazırlanan travertenlerde kesim ölçüleri oldukça önemlidir. Bir kalıbın diğeri ile uyumlu olması ve birbirine geçmesi gerekir.

Renk: Renk ve içerisindeki yapı fiyat değişkenliği yaratan başka bir etkendir. Arz talebe göre belirlenen fiyatlar, en çok tercih edilen ve daha az çıkartılan traverten doğal taşlarda fiyat artışına sebep olmaktadır. Vişne çürüğü ve bej traverten tercihleri ön plana çıkmaktadır.

Kullanım yeri: Kullanılacak olan yer de fiyat değişkenliğine sebep olan bir diğer faktördür. Dış cephede kullanılacak traverten taşı ile traverten iç mekân tasarımları arasında yapısal olarak farklılıklar vardır ve bu da fiyatlara yansımaktadır. Dış taraflarda kullanılacak olan doğal traverten taşları genelde daha sert özellikte olanlar seçilir. Havada sürekli olarak gezinen toz tanelerinin zaman içerisinde yüzeye çarparak ya da diğer doğa olaylarından kaynaklı yağmur fırtına gibi etkilere karşı daha dayanıklı olacak ve zaman içerisinde yapısını bozmayacak, çözülmeyecek taşlar olmalıdır.

Islak hacimlerde kullanılan traverten taşların ise içerisinde suyu tutmaması ve suya karşı dayanıklı yapıda olması gerekir. Traverten banyo uygulamalarında yüzeylerden çok lavabolarda kullanılmaktadır. Traverten lavabo imalatları son zamanlarda ülkemizde oldukça artmıştır.

Traverten Nedir ve Nasıl Oluşur?

Yeraltında bulunan sıcak sular basınç altında hareket ederler. Bu su kaynaklarının yakınında bazılarının içerisinde çözünmüş halde kalsiyumkarbonat (CaCO3) yani kireç bulunur. Suyun aniden acıka çıkmasıyla basınçsız ortamla karşılaşan kalsiyumkarbonat içerisindeki karbondioksiti (CO2) dışarı salar ve havaya karışır. Bu durumda geriye kalan kireç, ince ince levhalar halinde suyun dibine çöker. Bu brikimler zamanlar artar ve traverten taş denilen yapı oluşur. Ülkemizde traverten oluşumu en fazla Antalya ve çevre illerinde görülmektedir ancak bilinen en estetik traverten oluşumu Denizli Pamukkale Travertenleri’dir. Bu doğal travertenler günümüzde dekoratif taş olarak kullanılmaktadır. En yaygın kullanımı ise traverten duvar kaplama olarak göze çarpmaktadır.

Traverten uygulamaları çoğu zaman kalıplar kullanılarak yapılır. Kalıp halinde hazır kesim traverten doğal taş ile yüzeyler daha estetik bir hale getirilir. Sivas ve afyon gibi illerimizde de traverten oluşumları görülmektedir. Travertenler doğadan büyük kütleler halinde alınır ve işlem görmek üzere traverten fabrikaları tarafından işlem görmesi için gönderilir.

Traverten Kaplama Nedir?

Traverten üretildikten sonra birçok yapı yerinde kullanılır. Bunlardan en yaygın kullanılanı ise kaplama türüdür. Travertenler en çok kaplama taş olarak kullanılır. Traverten kullanım alanları açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Kaplama olarak kullanıldığı birkaç yer şöyledir;

Dış cephe kaplamaları
İç mekân tasarımları
Duvar kaplaması
Cephe kaplaması

Travertenler Nasıl Temizlenir?

Traverten temizliği oldukça kolay ve basittir. Yapılacak en kolay yöntem elektrikli süpürge makinesine fırçalı uç takılarak traverten yüzeyinde gezdirmektir. Bu yapılan işlem sayesinde yüzeyde bulunan kir, tortu ve kalıntılar rahat bir şekilde temizlenir. Küçük boşluklardaki kalıntılar için ise daha küçük boyutta bir fırça uç tercih edilmelidir. İşlem sırasında deterjan gibi kimyasal maddeler kullanılmamalıdır. Bu maddeler doğal taşın yapısını bozar ve tepkimeye uğrayarak çözünmesini sağlar. Traverten temizliğinde mümkün oldukça sıvı madde kullanılmamalıdır. Kullanılabilecek tek sıvı en doğal madde olan sudur. Su kullanımı da çok fazla olmadan yapılmalıdır.

Travertenler Nasıl Yapıştırılır?

Traverten taşlar duvarlara ya da yapının herhangi bir yerine uygulanmak istediğinde yapıştırıcı kullanılır. Bu yapıştırıcıya kalekim denir. Kalekim yapısal olarak çimentoya benzer bir özellikte ve görünümdedir. Kalekim uygulanacak yüzey pürüzlü olmalıdır. Pürüzlü olmaması ve yüzeyin düz sıva tutmayacak şekilde olması durumunda astar adı verilen yapı malzemesi kullanılır. Bu malzeme hem kullanılacak yapıştırıcının yüzeye tutunmasını arttırır hem de daha sağlıklı bir uygulama olmasını sağlar. Astarlar su bazlıdır. Su kullanılarak seyreltilir. Direk yüzeye uygulanmaz. Seyreltildikten sonra yüzeye sürülür ve kuruması beklenir. Fırça ya da rulo kullanılarak işlem gerçekleştirilir. Daha sonra yine su bazlı olan flex özellikteki kalekim su ile karıştırılarak kıvam verilir ve uygulanabilecek hale getirilir. Kıvamı çok cıvık olmamalıdır. Tek seferde en fazla 1,5 m²’lik alana uygulanmalıdır. Yapıştırıcı, yüzeye bir mala kullanılarak uygulanır. Uygulandıktan sonra yapıştırıcının yüzeyden akmaması gerekir. Daha sonra yine mala yardımıyla fazlalık yapıştırıcı alınır ve tarak adı verilen tırtıklı mala ile yüzey düzeltilir. Daha sonra kalıp halinde olan traverten doğal taşlar yüzeye yapıştırılır. Kalıpların birbirine tam geçmesi sağlanır ve bir tokmak kullanılarak hafif hafif vurulur. Vurulma işlemi traverten doğal taşın yüzeye tam oturması ve yapıştırıcıyla daha sağlıklı tutunması içindir. Fazlalık yapıştırıcı çıkışı olursa kuruması beklenir ve kuruduktan sonra kırılarak alınır.