Temiz Magazin
13 Ağustos 2022

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

"Yüzünüz için ideal olan dudak şeklinizi biliyor musunuz?" Güzellik sektörünün 37 yıllık deneyimli ismi Ergül Keskin yazdı

Gündem
01 Şubat 2019
"Yüzünüz için ideal olan dudak şeklinizi biliyor musunuz?" Güzellik sektörünün 37 yıllık deneyimli ismi Ergül Keskin yazdı

ANKARA'DAKİ 37 YILLIK MESLEKİ DENEYİMİNİN ARDINDAN, ŞİMDİ DE ZORLU CENTER'DA İSTANBULLULARA HİZMET VERMEYE BAŞLAYAN  ERGÜL KESKİN'İN "DUDAK KONTÜRÜ" KONUSUNDAKİ BİLGİLENDİRİCİ YAZILARINA DEVAM EDİYORUZ. 

http://www.ergulkeskin.com.tr/

Yüzünüz için ideal olandudak şeklini biliyor musunuz?

Dudak kontürü ile dudaklarınıza sadece dolgunluk değil aynı zamanda yepyeni bir ruh kazandırın…

Bir kadının dudakları; kimi zaman şiirlerin kimi zamansa antik çağın güzellik ikonları olan tanrıçaların heykellerinde çıkar karşımıza.

Tüm güzellik trendlerine inat, ideal olarak tanımlanan dudaklar çoğu zaman değişmez.

Modanın, akımların ötesinde olan ideal dudak tanımı tanrıçaların zarifçe kıvrılmış dolgun dudaklarında saklıdır.

Herkesin ideal dudaklara sahip olmasa da modern uygulamalarla istediği görüntüye kavuşabileceğini söyleyen Ergül Keskin Conture Make up Studio’nun Kurucusu, Kontür  Makyaj Eğitmeni Ergül Keskin, ideal dudak şekillerini anlatıyor.

Moda olanı değil, yüzünüze uygun olanı seçin

İdeal dudak şeklinin belirlenmesindeki en önemli kriter, dudağın yüz şekliyle olan uyumudur. Yüz şeklinin yuvarlak, oval ya da kalp olması, çene ve elmacık kemiklerinin spesifik özellikleri ideal dudak şeklini belirlemede yol gösterici parametrelerdir. Bu parametreleri gözetmeden yapılan, ideal olanı değil popüler olanı ön plana alan dudaklar, hem estetik açıdan güzel bir algı yaratmaz hem de yapay bir görünüme sebep olur.

Üst ve alt dudak ilişkisi iyi ayarlanmalıdır

Güzelliğin en önemli temsilcileri arasında yer alan dudaklar her zaman, çekicilik unsuru olarak kabul edilmiştir. Bu sebeple dudakların dolgunlaştırılması ve istenilen forma kavuşturulması için ilgili birçok estetik uygulama söz konusudur. Bunların başında gelen dudak kontür, dudakları dolgu maddesi kullanmaksızın dolgunlaştırır. Dudak şeklini uygun hale getirir, dudak hattını belirginleştirir. Bu noktada ideal olan görüntüyü yakalayabilmek içinse dudak kontürü yaptırırken dikkat edilmesi gereken bazı oranlar vardır. Örneğin alt dudağın üst dudağa oranla daha dolgun olması gerekir. Bu şekilde hem altın oran sağlanmış olur hem de yüz çok daha çekici bir hal alır.

Eros yayına renkli bir dokunuş…

Dudağı dolgunlaştırarak dudak kontürünün ortaya çıkmasını sağlayan kıvrımlı hatta eros yayı denir. Kimi kişilerde bu kıvrım daha belirginken kimilerinde eros yayı çizgisi daha hatsızdır. Bu konuda ideal olan daha narin ve yumuşak kıvrımlı olmasıdır. Ayrıca bu hat içeri doğru değil dışa doğru kıvrılmalı, hafif çıkık bir görünüm yaratmalıdır. Her ne kadar bu konuda estetik işlemler yapılsa da bu yöntemlere başvurmak istemeyen kadınlar için dudak kontürü pratik bir alternatif sunar. Eros yayını belirginleştiren dudak kontürü, bahsedilen kriterlere uygun bir hat çizer.

İdeal dudak rengi, cilt alt tonuyla ilgilidir

Dudak rengi, zamanla eski canlılığını yitirir ve daha soluk bir tona dönüşebilir. Zamanın yanı sıra birçok dış etken ve sağlık problemi de dudak renginin istenilen canlılıkta olmasını engelleyebilir. Dudak renklendirmede kozmetik ürünler kullanılsa da kalıcı olmayışı ve sürekli tazeleme ihtiyacı, bu sorun için kesin bir çözüm getirmez. Bu noktada devreye giren kontür, dudağın ihtiyacı olan tazeliğini tekrar kazandırarak, hem dudakların hem de yüzün daha canlı görünmesini sağlar. Dudak kontürü sırasında renk seçimi yaparken cildin alt tonuna dikkat edilmelidir. Sıcak ve soğuk alt tonuna sahip kişiler için kontür uzmanının da yardımıyla bir renk tercihi yapılmalıdır.

Tüm bunlara ek olarak;

Dudak hattı, abartıdan uzak ve doğal olmalı,
Dudaklar, hayali bir çizgi olarak kabul edilen ve burun ucundan çene ucuna çizilen hizanın gerisinde kalmalı,
Dudak şekli simetrik olmalı.

ERGÜL KESKİN

Ergül Keskin, 37 yıllık mesleki deneyimiyle Ankara'da ve şimdi de İstanbul Beşiktaş'da bulunan Zorlu Center'da hizmet veriyor.

TURAN GÜNEŞ BULVARI, PARK ORAN OFİS, KAT:5, NO: 11-12 ORAN/ANKARA

+90 (312) 490 00 98 
+90 (312) 441 08 76 
+90 (533) 224 21 28 

ZORLU CENTER R1 TERASEVLER KAT:T1 D:104 BEŞİKTAŞ/İSTANBUL

+90 (212) 801 57 50 
+90 (538) 040 63 65

 

ERGÜL KESKİN'İN İNSTAGRAM ADRESİ:

https://www.instagram.com/ergulkeskinofficial/