Temiz Magazin
13 Ağustos 2022

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

SEYHAN ERDAĞ YAZDI: Zayıflaması için Seren Serengil'i doktorla ben tanıştırdım...

Gündem
22 Aralık 2021
SEYHAN ERDAĞ YAZDI: Zayıflaması için Seren Serengil'i doktorla ben tanıştırdım...

 Zayıf olabilmek için geçirdiği mide küçültme operasyonlarından sonra zor günler yaşayan Seren Serengil, "hayata dönebilmek için" Cuma sabahı ameliyat masasına yattı.

Az önce de taburcu olduğunu gördüm bu kez sosyal medyadan... 
 

Cuma günü ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Alper Çelik'in Söylemezsem Olmaz'da yaptığı açıklamaları ise gazeteden okudum.

Zaten bu yazıyı da o nedenle yazıyorum.

Çoğu doktorun "para" için, insanların her istediklerini gerçekleştirdiği bir dönemdeyiz; zayıflık ve estetik konusunda!

Zayıflama operasyonlarını kilosu uygun olsun olmasın, vücudu, sağlığı uygun olsun olmasın her isteyene yapanlar; bu zayıflama ameliyatları sonrası ölenler, zayıflamak için sağlıklarını kaybedenler; plastik cerrahi sonrası mahvolan yüzler, bedenler... Saymakla bitmiyor...

Seren'e dönecek olursak; Doktor Alper Çelik'in Cuma günü gerçekleştirdiği operasyon için söylediklerinden bazı cümleleri aldım:

Çelik: "Hastamızın genel sağlık durumu şu an çok iyi, eve gidecek duruma geldi. Bu bizim için de, kendisi için de çok zordu. Kemik erimesi, karaciğer yetmezliği vardı...
 

İNCE BAĞIRSAKLARIN BÜYÜK KISMI DEVRE DIŞI BIRAKILMIŞ
İnce bağırsakların büyük bir kısmı devre dışı bırakılmış. Bu sebeple organları birbirine yapışmış. Hastamızın bünyesinden dolayı da alt mideyi bulamadık. Çok riskli bir ameliyattı. Bizim stratejimiz alt mide ile üst mide arasını birleştirmekti. Her şey birbirine yapışık durumdaydı ve bulmanın zor olacağını anlayıp, vazgeçtik. Şu an üç tane yeni bağlantısı var, onlar çalışıyor. Olumsuz bir sonucu olsaydı durum gerçekten çok kötü olabilirdi... Laparoskopiyle girdik çoğu hastada ikinci laparoskopi bile yapılmaz ama Seren Hanım'a dört tane laparoskopi yapıldı. İnce bağırsakların ciddi bir bölümü devre dışı bırakılmamalıydı. İnce bağırsakların devre dışı bırakılması bir hastalığı bitirip, 3-4 tane hastalığı başlatır. 

4.3 METRE İNCE BAĞIRSAĞI DEVRE DIŞI BIRAKILMIŞ

Seren Hanım'ın 4.3 metre ince bağırsağı devre dışı bırakılmış... 
 

AYNI BÖLGEDEN BEŞİNCİ AMELİYATI YAPTIK
Seren Hanım'a aynı bölgeden beşinci ameliyatı yaptık, çok büyük bir risk. Birileri bir şey yapmak zorundaydı Seren Hanım'ı kaybedecektik. Böylesine riskli bir ameliyat benim kariyerim için de riskliydi."

Dediğim gibi hayretle okudum doktorun açıklamalarını. 
 

Bir insan, zayıflamak ve zayıf kalabilmek için nasıl kendisine böyle bir acı çektirebilir? 
 

Doktoru Alper Bey'in açıklamasından net olarak anlaşılıyor ki, aynı bölgeden tam 4 kez ameliyat olmuş! Alper Bey, üzerine basa basa "aynı bölgeden 5. ameliyatı yaptık" demiş. 
 

BENİM DE AMELİYAT OLMAMI İSTEDİLER
Bir dönem benim de ameliyat olmam ve ameliyatla zayıflamam için üzerimde baskı oluşturan bir çevrem vardı. Ben ısrarla, ameliyat korkum olduğu için, mantığımı da çalıştırarak tüp mide ya da gastrik by-pass adı verilen bu operasyonları olmadım. 

O dönem çok araştırdım; etrafımda ameliyat olan çok arkadaşım, kuzenim; bu ameliyat sonrası yaşamlarını kaybedenler bile vardı. Yani önümde öyle çok örnek vardı ki...

Bu ameliyatları gerçekleştiren doktor tanıdıklarım vardı; ameliyatı etik çerçevede gerçekleştirecek doktor tanıdıklarım olması rağmen, ameliyat korkum nedeniyle ameliyat olmadım. 

 

BİLMEYENLER İÇİN... 
 

Bilmeyenler için belirtmem gerekiyor, bu ameliyatlar kendi içlerinde birkaç bölüme ayrılıyor.

Operasyonun birinin adı tüp mide, birinin adı gastrik by-pass, eğer bu ameliyatlar sonrasında yeniden kilo alırsanız da, doktorlar hiç rahatsızlık duymadan, bu kez de bağırsaklarınızı kısaltıp, sizin zayıf kalabilmenizi gerçekleştirebiliyorlar...

Yani siz "ben yine kilo aldım" diye koşarak doktorunuza gidiyorsunuz, o da yeni bir seçenek sunuyor sizi mutlu etmek, kendisinin de para kazanması için..

Açıklamalara bakılınca 4 kez aynı yerden ameliyat olan Seren Serengil de bu operasyonların tamamını denemiş... 


 

SEREN SERENGİL'İ DOKTORLA BEN TANIŞTIRDIM
 

Seren Serengil'in istemediği kiloları aldığı dönemdi ve zayıflamak için ameliyat olmak istediğini öğrendiğimde, zayıflama ameliyatlarında büyük başarı kazanmış, Dr. Fakı Akın'la ikisini biraraya getirdim.

Fakı Akın, o dönem Özel Ataköy Hastanesi'nde görev yapıyordu.

Madem ameliyat olacak, en doğru isimlerin başında gelen Fakı Akın'a ameliyatını olmasını istedim.

Sorun yaşasın istemiyordum. 
 

Acarkent'teki Coloseum'un içinde bulunan Mezzaluna'da buluştuk. 
 

Seren hemen, hızlıca operasyonu geçirmek istiyordu.

Dr. Fakın Akın, operasyonun hemen hemen tüm detaylarını anlattı ve en önemlisi de ameliyatın hazırlık sürecinden bahsetti. Seren Serengil'in hiç su içmediğini, içemediğini pek çok kişi bilmez ve hatta inanmak da istemeyebilir. Seren su içmiyor. Vücudunun su ihtiyacını en çok koladan ya da diğer meşrubat, meyve suyu, çay gibi içeceklerden karşılıyor. Ameliyat için bu da çok önemli bir tehlike arz ediyordu... 

Dr. Fakı Bey, hazırlık süreci olmadan operasyonu yapamayacağını; mevcut şartlar nedeniyle yapılmasının da doğru olmadığını belirtti.

Yani, doğru olanı söylemiş ve söylediğinden geri adım da atmamıştı doktor. 
 

Çok kısa bir süre sonra öğrendim ki, Seren Serengil başka bir doktora, başka bir hastanede "tüp mide" adı verilen yöntemle, hazırlık süreci de olmaksızın, apar topar operasyonu gerçekleştirtmişti... 


 

Ve o günden bu güne dek, yaşanan süreci, Seren Serengil'in son sağlık durumuyla birlikte gözlemledik... 
 

DOKTORLARIMIZ NEDEN HASTANIN HER İSTEĞİNE EVET DİYOR? 
NEDEN YAPTIRIM YOK? 
HER ŞEY PARADAN VE REKLAMDAN İBARET Mİ? 

 

Bakın Seren Serengil'in sağlığından olmasına sebep olan ve operasyonların ilkinden başlayarak onu bu duruma getiren doktor ya da doktorların hiçbirinin adı ortada yok, geçmiyor.

Ben ilk operasyonunu kimin gerçekleştirdiğini çok iyi biliyorum, internetten araştırırsanız ulaşırsınız; adını yazmayacağım! Çokça tüp mide operasyonu yapan; üstelik de pek çok sorunlu vakada adı geçen bir doktor...

Son operasyonlarını kim yaptı, onları bilmiyorum!
 

Bu operasyonlar, irdelenmesi gereken, hatta Sağlık Bakanlığı tarafından büyük bir incelemeye tabii tutulması, hatta soruşturmaya tabii tutulması gereken bir gerçek değil mi artık? 

Doktorlarımız,  para için ya da ünlü isimlerle reklamları için her operasyona evet dediği müddetçe, zayıflamak isteyen herkesi mutlu edecek seçenekler sunduğu müddetçe, zayıflamak uğruna acı çekenleri, sağlığını kaybedenleri, hatta yaşamını yitirenleri çok duyacağız... Benden uyarması!