Reklam
Temiz Magazin
25 Kasım 2020

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

104 YILLIK LEZZET “DEVELİ”

Gurme
21 Nisan 2016

Bu hafta ki durağım Nişantaşı’nın yenisi Develi oldu.
Florya Develi’nin müşterilerindenim. Abdi İpekçi Caddesi’ne de şube açtıklarını görünce Nişantaşı’nda kebap mutfağındaki boşluğu doldurduklarını ve semtin bu lezzete ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Kapıdan içeri giriyorum. İlk dikkatimi çeken mekanın mimarisi oluyor. Diğer şubelerinden farklı; ferah, samimi ve modern.

Güler yüzlü, mutlu çalışanlar tarafından karşılanıyoruz. Temiz Magazin ekibi, yani bizim için ayrılan masaya oturuyorum. Ben, sıcacık servis edilen şişme ekmek eşliğinde tulum peynirinin tadını çıkarırken;

lahmacun, içli köfte, gavurdağı salatası, çiğ köfte, abugannuş, muhammara, zeytinyağlı dolma, patlıcan ezme, haydari, soslu patlıcandan ve acılı ezmeden oluşan zeytinyağlı tabağıyla sofra donatılıyor.

Kebaplara yer ayırarak, küçük küçük her şeyden tadıyorum. Zeytinyağlılar taze ve lezzetliler. Fıstıklı içli köfteden mutlaka tatmalısınız.

Bu arada yanıma Arif Develi’nin iki oğlundan biri olan, 4’üncü kuşak Develi, Nuri Develi geliyor. Sohbete başlıyoruz. Kuşaktan kuşağa aktarılan lezzet hikayesiyle Türkiye’nin güçlü restoran gruplarından birini oluşturan Develi, tam 104 yıl önce, 1912 yılında dedesi tarafından 30 m2’lik bir dükkanda kurulmuş. Babası Arif Develi; 1966 yılında İstanbul’a gelerek, İstanbul’un tarihi semtlerinden Samatya'da ilk Develi restoranı açmış. Bugün Samatya'da bir klasik haline gelen Develi, Türk mutfağının zenginliğini, inceliğini en iyi şekilde yansıtıyor.

Bu başarı hikayesini keyifle dinlerken, kebaplarımız geliyor: Buharlı Kebap, Lokum Kebabı, Fıstıklı Kebap, Şaşlık Kebabı ve Nişantaşı şubesine özel hazırlanan Klas Kebabı… Her biri diğerinden lezzetli unutulmaz tatların hepsini çok seviyorum; ama benim favorim Fıstıklı Kebap. Bu arada çok sevdiğim Fıstıklı Kebabın, Antep mutfağının lezzetlerini kendi ustalığıyla renklendiren Arif Develi’nin bu ünlü mutfağa kattığı özel lezzetlerden biri olduğunu öğreniyorum.

Lokum Kebabı (solda), Buharlı Kebap (Sağda)

Şaşlık Kebap (solda), Fıstıklı Kebap (Sağda)
İş, sosyete ve sanat dünyasının hemen hemen bütün ünlülerinin yolunun geçtiği Develi restoranlar, İstanbul’da; Samatya, Kalamış, Etiler, Marin, Ataşehir, Florya, Eminönü, Tuzla, ViaMarin ve en yenileriyle Nişantaşı’nda hizmet veriyorlar.

Tatlılarımız geliyor. Tatlılar da Develi mutfağında hazırlanıyor. Yaprak Şöbiyet tel tel, çok hafif ve lezzetli. Kesme dondurma eşliğinde sunulan katmerleri nefis. Develiye yolunuz düştüğünde mutlaka tatlılara da yer ayırın.
Kurulduğu günden bu yana lezzeti, hizmeti ve kalitesiyle otoritelerin övgüsünü kazanmış olan Develi’ye, hala yolunuz düşmediyse; dostlarınızla birlikte bir hafta sonu organizasyonu yapın ve uğrayın derim.

Develi'nin çiğköftesinde aslına uygun olarak, kıyma kullanılıyor. Gerçek çiğköfte tadını özleyenler Develi'nin çiğköftesini mutlaka tadmalı...

MEKAN DETAYI
Mekan Adı: Nişantaşı Develi Kebap
Telefon: 0212 514 83 83
http://www.develikebap.com/Web sitesi için tıklayınız.

Facebook Google plus Instagram Twitter