Reklam
Temiz Magazin
12 Ağustos 2020

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

4 nesildir kebapçı: Şenol Kolcuoğlu. Metrelik Adana Kebabı'nın en lezzetlisi.

Gurme
29 Mayıs 2016
4 nesildir kebapçı: Şenol Kolcuoğlu.

4 NESİLDİR KEBAPÇI: “ŞENOL KOLCUOĞLU RESTORAN”

Bu haftaki lezzet durağım kebap denince Anadolu Yakası'nda akla ilk gelen restoranlardan olan; “Şenol Kolcuoğlu” oldu.

Küçükyalı sahilinde, Turgut Özal Bulvarı No: 75 adresinde bulunan “Şenol Kolcuoğlu Restaurant” a giderken bana; Türk Pop Müziği'nin sevilen ismi Nazan Şoray, dostum Gazeteci Seyhan Erdağ ve eşim, ortağım, Gurmerella’nın fotoğraflarında da imzası olan Ali Bostan eşlik etti. Gurmerella'nın bu birbirinden özenli fotoğrafları Ali Bostan'a ait. Her ziyaretimde olduğu gibi, bu ziyarette de biz keyifli bir şekilde yemeklerimizi yerken, o hiç sıkılmadan fotoğraflar için uğraş verir... 

İçeri girdiğimizde güler yüzlü çalışanlar tarafından karşılanıp, bizim için rezerve yapılan masaya alındık.  

Üst kata çıkarken, gözüm duvarlarda asılı olan fotoğraflara takılıyor: İbrahim Tatlıses’ten, Bülent Ersoy’a, Hazal Kaya’dan, Yaşar’a, Soner Arıca’ya, Muazzez Ersoy’a, Ferdi Tayfur’a… pek çok sanatçının fotoğraflarıyla kaplı duvarlar. Küçükyalı'da bu özel mekanda, Adana Kebabı'nı yemeyen ünlü pek kalmamış gibi... 

Cam kenarında bizim için ayrılan masaya oturduğumuzda mekanın sahibi ve işletmecisi Şenol Kolcuoğlu da geliyor.

Aslen Adanalı olan Şenol Bey, restoranı 10 yıl önce Muazzez Ersoy’la ortak olarak açmış. “Şimdi ticari olarak yollarımız ayrıldı; ama dostluğumuz ömür boyu sürecek. Muazzez Hanım’ın yeri her zaman ayrıdır” diyerek başlıyor anlatmaya.

Adanalı, 8 çocuklu bir ailenin oğlu. 4 nesildir kebapçılık yapıyorlar. 8 kardeşin 8’i de birlikte çalışıyorlar. “Dedelerimiz, babalarımız, okula başladığımızda bizi mesleğe de başlatırlardı. Benim kebapçılık maceram da ilkokul yıllarından başladı. Önce bulaşık yıkadım sonra tabak taşıdım, soğan doğradım, eti temizlemeyi öğrendim. Şimdi Allah onlardan razı olsun ki beni mutfaktan yetiştirmişler” diyorum.

Bu arada masa donatılıyor: Semizotu Salatası, Tablacı Salatası, Yeşil Salata, Kristal Soğan Salatası; Babagannuş, Fırında Sarımsak, Katı Cacık, Köri Soslu Patates, Panço, Tahin Salatası, Çiğ Köfte; Hünkar Beğendi, İçli Köfte, Pastırmalı Humus, Yaprak Ciğer… Masada yok yok.

Benim gibi gözünüz önce çiğköfte ve salatalara takıldıysa, yeşil salatanızın yanına semizotu salatası da almayı ihmal etmeyin derim, seveceksiniz. Çiğ köfteyi mutlaka deneyin. Fırında sarımsağı antibiyotik niyetine mutlaka tadın. Panço, Tahin Salatısı, Hünkar Beğendi, Pastırmalı Humus favorilerim. Haşlanarak yapılan içli köfte çok güzel; ama ben içli köftenin her zaman kızartılmış olanını yemeyi tercih ederim.

Şenol Bey, dedelerinden ve babasından öğrendiği gibi serpme zeytinyağlı ve metrelik kebap kültürünü Adana’dan İstanbul’a taşımış. Yaptığı metrelik kebaplar dillere destan. Şu ana kadar yaptıkları en uzun kebap, 35 metre. “Nasıl pişirmişler?” dediğinizi duyar gibiyim. Pişirmesini közde yaptıkları bu kebapla, Adana fuarına katılmışlar.

Bir de burada bir adet var: Gelen müşteriden sadece içecek siparişi alınıyor. Geri kalan her şey, her masaya aynı titizlik ve özenle geliyor.

Sıra metrelik kebapta.. Metrelik kebap üzerinde; Kaburga, Kuzu Şiş, Kanat, Tavuk, Pirzola, Sarma Beyti, Közde Yeşil ve Kırmızı Biber, Közde Domates ile geliyor. Yavaş yavaş hepsinin tadına bakıyorum. Kaburga, tercih etmeyene bile kendini yedirebilecek kadar lezzetli,  Sarma Beyti, Tavuk Kanat ve tabii metrelik kebap çok güzel. Üstelik metrelik kebabın uzunluğu, masanızın uzunluğuna göre de değişebiliyor. Yani Kolcuoğlu'nda show ve lezzet birarada. Biz 4 kişi olduğumuz için, 1 metrelik Adana Kebabı'nı gördük ama, 10 metreye kadar bile kebap masanıza gelebiliyor.

Şenol Bey, işine aşık. 7/ 24 işinin başında, titiz, çalışkan. Pazara, kasaba bile kendi gidiyor. Müşterisine sunacağı lezzetleri sebzesinden, meyvesine, etine kadar kendi seçiyor. “Müşterim, buraya geldiğinde gözü beni arar. Mutfakta olsam bile sesimi duymak ister” diye anlatıyor işine olan aşkını.

Nefis kebapların ardında sıra demli çay eşliğinde sunular tatlılarda; Dondurmalı irmik helvası, Kadayıf, Triliçe ve Kazandibi… Ben Triliçe’ye bir türlü alışamadım. Dondurmalı İrmik ve Kazandibi favorim.

Haftanın her günü 11:30 – 23:30 saatleri arasında mutfağı açık olan, müşterilerinin saat 2’ye kadar oturup, keyifle sohbetler ettiği Şenol Kolcuoğlu Restaurant, kişi başı 60 TL. ödeyerek, harika lezzetler tadabileceğiniz bir mekan.

Tek şube olarak hizmet veren restoran; eşinizle, çocuklarınızla, sevdiklerinle gidip, keyifli saatler yaşayacağınız bir mekan. Öneriyorum.

Adres : Küçükyalı Sahil yolu Çınar Mah. Turgut Özal Bulvarı No:75 Küçükyalı / Kadıköy / İstanbul

Telefon : 0216 489 3434

Gsm : 0532 158 4545

 

Etiketler: 
Şenol Kolcuoğlu
Kolcuoğlu Kebap
Gurme
Gurmerella
Gamze Karaman Bostan
Ali Bostan
Seyhan Erdağ
Nazan Şoray
Muazzez Ersoy
Bülent Ersoy
Soner Arıca
Küçükyalı
Maltepe
Kadıköy
Adana
Adana Kebap
adana kebabı
metrelik kebap

Facebook Google plus Instagram Twitter