Reklam
Temiz Magazin
19 Haziran 2021

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Anadolu Yakasının Gözdesi: “Lakerda”

Gurme
22 Nisan 2016
 Anadolu Yakasının Gözdesi: “Lakerda”

Bu hafta ki durağım, Anadolu yakasında oturan arkadaşlarımın müdavimi olduğu, Lakerda oldu.

Küçükyalı sahilinde yer alan restoran, 1999 yılından bu güne hizmet veriyor. Restorana ismini veren, "lakerda" mekanın spesiyallerinden biri.

120 kişilik kışlık salonu ve 80 kişilik bahçesi ile geniş bir alana yayılan Lakerda, haftanın her günü 12:00 ile gece 02:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Müşterilerinin yüzde 80'ini müdavimlerinin oluşturduğu restoran, özellikle balığın bollaştığı kış aylarında balık severler tarafından yoğun ilgi görüyor.

Hafta içinden rezervasyonumu yaptırdığım için restorana girdiğimde hiç beklemeden özellikle tercih ettiğim deniz manzaralı masaya alınıyorum. Yanıma mekanın işletmecisi Dilaver Yıldız geliyor. Dilaver Bey, hem yemekte hem de sohbetiyle bana eşlik ediyor.

Bu arada masa; Mısır Ekmeği, Yeşil Zeytin, Salatalık Turşusu, Lakerda, Lakerda Pazı Sarma, Kabak Çiçeği Dolması ile donatılıyor. Fırınlarından yeni çıkmış Mısır Ekmeğinden bir parça koparıp, lakerdadan başlayarak tüm başlangıçların tadına bakıyorum. Lakerda Pazı Sarmayı ve Kabak Çiçeği Dolmasını mutlaka tatmalısınız.

Mekana ismini veren Lakerdanın yerinde olduğuma göre nasıl yapıldığını soruyorum. Dilaver Bey, büyük bir keyifle anlatıyor: “Lakerda, Palamutun büyük boyu olan Torik Balığının tuzda bir dizi işlemden geçirilerek saklanabilir hale getirilmişi. Kaliteli lakerdalarda genellikle kışın en yağlı ve sert etli Torikler kullanılır. Biz Lakerdamızı burada kendimiz yapıyoruz diyor. Sıcak suda yaşayan ve yumuşak etli balıklardan Lakerda yapılmaz" diye de özellikle belirtiyor.

Bu arada mekanın spesiyallerine geçiyoruz: Ahtapot ızgara, Levrek Marin, Balık Kebabı, Kalamar, Jumbo Karides, Lokum, Kırlangıç Buğulama mekanın en çok tercih edilen spesiyalleri.

LEVREK MARİN (ÜSTTE) BALIK KEBABI (ALTTA)

Ben, her birinin tadına bakarken; Dilaver Bey, İstanbul’da ki en iyi buğulama ustasının kendilerinde olduğunu söylüyor. Balık Kebabı, Kırlangıç Buğulamayı çok seviyorum. Gönül rahatlığıyla sizlere de öneriyorum.

KIRLANGIÇ BUĞULAMA

Dondurulmuş balığı kesinlikle kullanmayan, mevsime göre menü değişikliği yapan, yazın Ege mutfağına kışın balığa yönelen Lakerda'da pişirilen büyük balıklar özel olarak; Mersin, Antalya ve Ayvalık'tan getiriliyor.

Ben müdavimlerini sorarken, sıcacık demli çay eşliğinde; Kabak Tatlısı, Ayva Tatlısı, Triliçe ve şefin spesiyali dondurmalı muzlu tatlı geliyor.

Dilaver Bey; sanat, spor ve siyaset dünyasından müdavimleri olduğunu söylüyor: Alex, Lugano, Mehmet Topuz, Mehmet Topal, Sabancı Ailesi, Koç Ailesi diye sıralıyor. Bu arada sıcak servis edilen muzlu tatlıyı çok sevdiğimi söylemeden geçemeyeceğim.

DİLAVER YILDIZ ve GAMZE KARAMAN BOSTAN
Kişi başı 120 – 130 TL. ödeyerek, keyifli bir yemek yiyebileceğiniz, İstanbul balık restoranları arasında en eski mekanlarından biri olan Lakerda Restoran; sadece en iyi balık yiyebileceğiniz yer değil, özel konuklarınızı davet edebileceğiniz, iş toplantılarınızı düzenleyebileceğiniz bir balık restoranı olma özelliğini de taşıyor.

Mekan Adı: Lakerda Balık
Yetkilisi: Dilaver Yıldız
Telefon: 02163887744
Şehir: İstanbul
Web Sitesi için tıklayınız.
E-mail için tıklayınız.

Etiketler: 
Gurme
Gurmerella
Lakerda
Gamze Karaman Bostan

Facebook Google plus Instagram Twitter