Reklam
Temiz Magazin
13 Ağustos 2020

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Balıkçı İsmail: “Buraya balıktan anlayanlar gelsin...”

Gurme
29 Nisan 2016

Bu haftaki lezzet durağım Kavacık’ta Rüzgarlıbahçe Mahallesi Atatürk Caddesi üzerinde bulunan “Balıkçı İsmail” oldu.

Mekandan içeri girdiğimde güneşin tadını çıkarmak için bahçede oturmayı tercih ediyorum. Bahçe dahil, 70 kişi kapasiteli olan Balıkçı İsmail; beyaza boyanmış tahta masa ve sandalyeleri, bembeyaz masa örtüleri, mavi - beyaz duvarları, tavandan ve duvarlardan sarkan balık ağlarıyla benim gibi salaş sevenler için açılmış olan, kendiniz çok rahat hissedeceğiniz bir adres.

Ben telefonla konuşurken, mütevazı ve güler yüzlü çalışanlar tarafından masa donatılıyor: Etrafı fasulye turşusu ile süslenmiş dereotlu yeşil salata, kılçıksız İstavrit, soya soslu Uskumru, acılı ezme, Deniz Salyangozu ve Yengeç.

Hepsinin tadına bakıyorum. İstavriti çok severim, kılçıksız olanını daha çok... Kılçıksız İstavriti, mezelerle birlikte ikram ediyorlar; mekanın spesiyellerinden biriymiş.

Soya soslu uskumru çok lezzetli. Acılı ezme taze ve lezzetli, deniz salyangozunu haşlayıp, limon ve özel baharatlar kullanarak servis etmişler.

Balıkçı İsmail olarak tanınan İsmail Karayel geliyor, fonda Tarkan’ın sesinden “Dönülmez Akşamın Ufkundayız”, başlıyoruz sohbete. Duvardaki balıkçı ağlarını soruyorum. Rizeli 8 çocuklu balıkçı bir ailenin oğlu olduğunu öğreniyorum. Tam bir balık ve deniz tutkunu olan İsmail Bey, 10 yıldır mekan işletmeciliği de yapıyor. Balıkçı İsmail, 5 yıldır aynı yerinde hizmet veriyor ve “Buraya balıktan anlayanlar gelsin, anlamayan kebapçıya gitsin” diyor.

Bu arada ara sıcaklarımız geliyor: Tereyağlı Karides, Kalamar tava, domates ve biber soslu İskorpit. Yolunuz buraya düştüğünde, mevsimiyse tadı hala damağımda olan domates, biber soslu İskorpit’i mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum.

DENİZDEN SABAH TUTTUĞU, AKŞAM RESTORANDA MASADA!
Kültür balığı asla satmayan, müşterilerine sunduğu balığı ya kendi tutan yada Anadolu Kavağı'ndaki balıkçı dostlarından, akrabalarından satın alan İsmail Bey, “Mevsimine göre deniz bize ne verirse, biz de gelenlere onu sunuyoruz” diyor.

Ana yemeğimiz; Deniz Levreği. Taze, güzel pişirilmiş ve çok lezzetli.

Ardından da mis gibi çay eşliğinde Fıstıklı Baklava. Tatlılar, ev yapımı ve her gün değişiyor. Kimi zaman Laz Böreği, Triliçe, Helva, kimi zaman da Fıstıklı Baklava. Ben baklavaya denk geliyorum.

İş, spor ve sanat camiasından pek çok müşterisi olan mekanın; Şahan Gökbakar, Aşkın Nur Yengi, Zafer Ergin, Süheyl - Behzat Uygur gibi pek çok müdavimi var.

ÖĞLE SERVİSİ DE VAR!
Balıkçı İsmail, Kavacık'da konumu itibariyle iş merkezlerinin de ortasına kaldığı için, öğle yemeğinde civardaki işyerlerinin çalışanlarının da çok rağbet ettikleri bir restoran. Dükkan saat 09:00’da açılıp, öğle yemeğinin ardından da akşam servisine hazırlanıyorlar. Hafta içi öğlen servisi ile başlayıp, 22:30 - 23:00’e kadar; hafta sonları ise 24:00’e kadar hizmet veriyorlar.
Eşinizle, ailenizle, dostlarınızla mutlaka programınız yapın ve uğrayın derim. 

MEKAN DETAYI

Mekan Adı: Balıkçı İsmail
Yetkilisi: İsmail Karayel
Telefon: 0216 413 99 66
Şehir: İstanbul

 

Facebook Google plus Instagram Twitter