Reklam
Temiz Magazin
27 Temmuz 2021

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Bir Müdavim Mekanı: “Cibalikapı Balıkçısı”

Gurme
28 Nisan 2016

Bu haftaki lezzet durağım “Cibalikapı Balıkçısı” oldu. Moda’da bulunan şubelerinin müdavimlerindenim; fakat merkezleri olan Cibalikapı’daki balıkçılarına yolum hiç düşmemişti.

Hafta içinden rezervasyonumu yaptırıyorum. Cibalikapı’da semtin adını taşıyan birçok balıkçı olduğu için yerlerini bulmakta zorlanıyorum. Sizler de benim gibi zorlanmayın diye Kadir Has Caddesi üzerinde No. 5’te bulunduklarının altını özellikle çizmek istiyorum.

Cibalikapı Balıkçısı’na geldiğimde beni mekanın işletmecisi İsmihan Şahin karşılıyor. En üst kata çıkıyoruz. Benim için rezerve yapılan masaya oturuyorum. Ahşap bina, tahta masa ve sandalyeler. İçeride loş bir ışık, fonda Gönül Akkor, karşımda Galata Kulesi’nden Topkapı Sarayı’na uzanan muhteşem Haliç manzarası eşliğinde mekanın pozitifliğiyle doluyorum.

Bu arada masa zeytinyağlılarla donatılıyor: Şevketi Bostan, Cibes, Saraylı, Lakerda, Topik, Fava, Girit Ezme, Domates Dolma, Balık Pastırma, Yeşil Zeytin.

İsmihan Hanım; bir müdavim mekanı olan Cibalikapı Balıkçısı’nın, eski bir gazeteci olan eşi Behzat Şahin tarafından sıfırdan, tırnaklarıyla oluşturduğu gözleri parlayarak, sevgiyle anlatıyor. Bir taraftan sohbet ederken, diğer taraftan zeytinyağlıların tatlarına bakmaya başlıyorum.

Damak tadı olarak otlara düşkünüm. Siz de benim gibi otlara düşkünseniz, Cibes Otu ve Şevketi Bostan’ı mutlaka tatmalısınız. Pek çok yerde tattığım bu iki otun İstanbul’da hiç bu kadar lezzetli ve taze olanını tatmamıştım. Anadolu’da Ermeniler tarafından yapılan, üzeri tarçınla servis edilen Topik, çok lezzetli.

Levrekle doldurulmuş Domates Dolma’yı Roma’da bir pazarda keşfetmişler. Orada içine konserve ton balığı koyuyorlarmış. İki kavanoz alıp, “Buna bize uygun bir harç bulacağız” diye iki dükkanın da ustalarına vermişler.

Şimdi levrekli bir içle servis ediyorlar. Mutlaka tatmalısınız. İsimlerine tescilli olan; fakat “Bunu çoğaltmak lazım, kıskanmak değil. Herkes yapabilir.” diye anlattıkları Girit Ezme de tadılmaya değer.

Ara sıcaklara geçiyoruz: Ahtapot ızgara, Kalamar ızgara ve Midye Izgara. Parmesanlı midye ızgarayı çok seviyorum.

Ana yemeğimiz Asma Yaprağında Levrek, lokum gibi yumuşacık.

Cibalikapı Balıkçısı’nın, içinde mutfaklarından çıkan 135 lezzetin tariflerinin olduğu, bir de kitabı var. Kitabın önsözünü mekanın müdavimlerinden Selahattin Duman yazmış. “Bu lezzetleri ben evimde yapmak istiyorum” diyorsanız, bu kitaptan edinin derim.


Sıra tatlıda. Demli çayım eşliğinde Enginar Tatlısı ve Portakallı Tahin’i tadıyorum. İkisi de çok başarılı; fakat benim favorim Enginar Tatlısı. Çok seviyorum.

Kişi başı 100, 120 TL. ödeyerek, dört dörtlük lezzetler tadabileceğiniz Cibalikapı Balıkçısı, dost meclisinizi toplayabileceğiniz sıcacık bir mekan. 

Midye Izgara

Girit Ezme

MEKAN DETAYI
Mekan Adı: Cibalikapı Balıkçısı
Yetkilisi: İsmihan Şahin
Telefon: 0212 533 28 46
Şehşr: İstanbul
Websitesi için tıklayınız.
E-posta adresi için tıklayınız.

 

Facebook Google plus Instagram Twitter