Reklam
Temiz Magazin
12 Ağustos 2020

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Boğazın incilerinden “Uskumru”

Gurme
12 Haziran 2016
Boğazın incilerinden “Uskumru”

 

 

Güneş yüzünü göstermeye başlayınca herkes gibi ben de kendimi deniz kenarına atmak istiyorum. İş programımı ayarlayıp, İstanbul Boğazı’nın muhteşem güzellikte ki manzarasını seyretmek ve mis gibi boğaz havasını içime çekmek için Anadolu Hisarı Körfez Caddesi’nde bulunan Uskumru’ya rezervasyon yaptırıyorum. Uskumru, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün hemen altında bulunuyor.

 

 

Benim gibi Avrupa Yakası’nda oturanlar için Rumeli Hisarı’ndan ücretsiz tekne hizmetleri de var. Rezervasyon yaptırdığınız saate göre sizi alıyorlar, hiç beklemeden manzara eşliğinde beş dakika sonra Uskumru’dasınız.

Uskumru’ya geldiğimizde mekanın sahibi Seyfettin Taştan tarafından karşılanıyoruz. Seyfettin Bey; masamıza kadar eşlik edip, güler yüzü ve tatlı sohbetiyle bize katılıyor.

 

 

İlkokulu bitirdikten sonra ortaokula giderken çalışmaya başlayan Taştan,  Ardahanlı 9 çocuklu bir ailenin oğlu. “İnsan ilişkilerini hep sevmişimdir. Çalışırken, bir baktım ki bu iş benim mesleğim olmuş” diye tüm samimiyetiyle anlatıyor yola çıkma hikayesini.

Bu arada Yeşil Salata, Domates Salatası, Lakerda, Karışık Deniz Mahsulleri Salatası, Fesleğen Soslu Levrek, fırından yeni çıkmış Mısır Ekmeği ile masamız donatılıyor.

 

Salata konusunda çok iddialılar. “Yemeklerde salatalar hep kalır ya burada hiç öyle olmaz, ikinci tabaklar istenir” diyor Seyfettin Bey. Gerçekten de öyle oluyor. Biz de ilerleyen saatlerde ikinci tabak salatalarımızı söylüyoruz. 16 çeşit sos kullanarak hazırladıkları salatalarda organik olan domates ve yeşilliğin tadının önüne geçmemeye özen göstermişler. Lezzetine doyum olmuyor. Mutlaka denemelisiniz. Fesleğen Soslu Levrek de spesiyalleri arasında. Çok seviyorum. Deniz Mahsulleri salatasının da tadına bakmanızı öneriyorum.

Yaklaşık 25 senedir aynı ekibiyle yoluna devam eden Seyfettin Bey’in, tüm kardeşleri ve yeğenleri de aynı sektörde; ama “Burada kim benim kardeşim, kim yeğenim anlayamazsınız. Ben de çalışanım. Hepimiz aileyiz.” diye anlatıyor başarısına yol açan prensiplerini.

Spesiyallerinden olan Kalamar Külbastı ve balık köftesi geliyor. Hem çok taze, hem de çok lezzetliler.

Hekimbaşı yalısının devamında bulunan Uskumru’nun, bahçesi ve salonu yanında özel davetler için 2 kişiden 20 kişiye kadar misafir ağırlayabildikleri VIP odaları da var.

Balık olarak patates kavurması eşliğinde Minekop geliyor. Mis gibi deniz havasını solurken, balığın tadını çıkarıyorum.

Türk kahvem eşliğinde Ekmek Kadayıfı, Ayva Tatlısı ve Kabak Tatlısı’nın tadına bakıyorum.  Müdavimlerinin isteği üzerine 12 ay boyunca bulundurdukları Ekmek Tatlısı’nı mutlaka tatmalısınız.

Sabah kahvaltı hizmeti vermeyen Uskumru, öğlen ve akşam yemekleri için hizmet veriyor. Sanat ve siyaset dünyasından pek çok tanıdık simanın da müşterisi olduğu mekana rezervasyon yaptırmanızı da hatırlatıyorum...

Kişi başı 150 TL. ile 200 TL. arasında çok güzel lezzetler tadacağınız “Uskumru” yu gönül rahatlığıyla öneriyorum. 

USKUMRU

Tel: +90 216 460 1000

Anadolu Hisarı Körfez Cad. No:55 Beykoz / İSTANBUL

www.uskumru.com.tr

 

Etiketler: 
Gurmerella
Gamze Karaman Bostan
Gamze Karaman
Uskumru
Rumelihisarı
balık
balıkçılar
içkili balık
kalamar
karides
deniz ürünleri
Lakerda
yalı
anadolu hisarı
çengelköy
vaniköy
beykoz

Facebook Google plus Instagram Twitter