Reklam
Temiz Magazin
06 Ağustos 2020

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Cunda Günlüğüm: Hayvan Dostu “Karavan Otel”

Gurme
04 Temmuz 2016
Cunda Günlüğüm: Hayvan Dostu “Karavan Otel”

Cunda Günlüğüm / Hayvan Dostu “Karavan Otel”

Sıcak havanın kendini hissettirmeye başlamasıyla, tatil planları da yapılmaya başlandı. Bir gün annem ve ablamla otururken, üç kafadar “Cunda’ya gidelim” diye konuştuk. Hani o planlar hep yapılır ve uygulamaya geçmez yaa bu defa öyle olmadı. Geçtiğimiz hafta sonu benim de ilk defa gittiğim Cunda’daydık.

Bu hafta sizlerle; iki günün sonunda “İyi ki gelmişiz” dediğim, Cunda tatilimden notları paylaşacağım

Cunda - İstanbul arası otobüsle 8 saat. İstanbul’dan, Ayvalık’a gidiyorsunuz, Ayvalık – Cunda arası 10 dk. “Ooo bayağı uzakmış” demeyin, sizi karşılayan masmavi deniz tüm yorgunluğunuzu alıyor. 

Otelimize yerleştikten sonra kendimizi Cunda sokaklarına atıyoruz. Bizi gezdirme görevi; her yıl tatil için Cunda’ya gelen ablam Konca Kumkum’un.

Dolaşmaya sokakları süsleyen dükkanlardan başlıyoruz. Batik elbiseler, bluzlar, pantolonlar, çantalar, hediyelik eşyalar, beni benden alan el yapımı takılarla Cunda sokaklarını çok samimi ve sıcak buluyorum. Dinlenme molamızı Cunda Taş Kahve’de veriyoruz.

Taş Kahve, denize karşı mis gibi gelen Türk Kahvesi kokusu ve tarihi dokusuyla huzur veriyor. Yorgunluğumuzu attıktan sonra rotamız Değirmen Tepesi’ndeki Rahmi Koç Müzesi. Muhteşem Cunda manzarasını tepeden gören müzenin içi kütüphane, ön tarafı ise kafe hizmeti veriyor.

Akşamüzeri saatleri yaklaşırken ise; ablamın tüm gün “Çok seveceksin” diyerek, dilinden düşürmediği Karavan Otel’in yolunu tutuyoruz.

HAYVAN DOSTU "KARAVAN OTEL"

Denizin hemen kıyısındaki tesisin konaklama yerleri; yemyeşil bahçe içerisine yayılan konforlu karavanlardan oluşuyor. Bahçede bulunan restoran bölümüne geçmeden önce etrafı dolaşmak ve fotoğraf çekmek için keşfe çıkıyorum.

18 dönüm arazi üzerine kurulan bu tatil köyünde 13 karavan bulunuyor. Karavanların içinde 5 yıldızlı otel odası konforunda; klima, kasa, tv, mini bar, lavabo ve tuvalet var. Veranda da ise; hamak, şezlong gibi keyif yapabileceğiniz tüm detaylar düşünülmüş. Hayvan dostu da olan Doğa Karavan Otel, Tülay Lale ve Baran Molay tarafından işletiliyor.

Havuz başında bulunan restoran bölümünde dinlenirken; Tülay Hanım bizlere eşlik ediyor ve Şefleri Süleyman Doğan’ı ve yemelerini dilinden düşünmüyor. Meraklanıyorum, akşam yemeğimizi de burada yemeye karar veriyoruz.

18 yaşından beri Ayvalık’ta yaşayan Süleyman Şef, 47 yıllık aşçı. Yemek seçimlerimizi mesleğine aşık olan Süleyman Şef’e bırakıyoruz.

Önce kızarmış ekmek eşliğinde zeytinyağlılarımız geliyor: Fava, Patlıcan Salatası, Yoğurtlu Patlıcan ve Pilaki. Taptaze ve hepsi birbirlerinden lezzetliler.

Ardından; Midye, Kalamar, Patlıcan Böreği, Deniz Mahsulleri Mücveri geliyor. Midye ve Kalamar çok taze, tatlarına doyamıyorum. Patlıcan Böreği mutlaka tadılmalı; ama Deniz Mahsulleri Mücveri çok lezzetli. Mutlaka denemelisiniz.

 

Ana yemeğimiz ise; Deniz Sefası. Ahtapot, Kum Midyesi gibi deniz ürünlerinden yapılan Deniz Sefası, tadı damağınızda kalan yemeklerden. Yolunuz Cunda’ya düştüğünde mutlaka tatmalısınız.

3 kişi 200 TL. ödediğimiz restoranda; şefin her sabah fırından taze çıkan otlu böreği, poğaçalarının eşlik ettiği serpme kahvaltı ise 25 TL.

Karavan Otel’de konaklamak isteyenlere ellerini çabuk tutmalarını öneririm; çünkü şimdiden Temmuz ve Ağustos ayı rezervasyonlarını almaya başlamışlar. 1 karavanda 4 kişilik bir aile kalabiliyor. Ücretler karavan başı alınıyor. Haziran ayında 250 TL. olan fiyatlar Temmuz ve Ağustos aylarında 500 TL.

Otelimizi doğru yola koyulurken, yarın Ayvalık Şeytan sofrasına gitmek üzere program yapıyoruz.

Müthiş bir manzaraya sahip olan Şeytan Sofrası’nın hikayesi, beni manzarası kadar etkiliyor.

Ayvalık civarında Rumların yaşamış olduğu ve Osmanlı İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü dönemde bu tepede Panolepe adında (Şeytan Lakaplı) kendini halktan soyutlamış, mistik bir yaşam süren bir şahıs yaşamaktaymış. Ayvalık ve civarında kıtlık baş göstermeye başlayınca din adamları ve papazlar tarafından kıtlığın sebebi olarak Panolepe gösterilmiş ve halkı galeyana getirerek onun linç etmesini istemişler. Bunun haberini bir keçi çobanından alan Panolepe çözümü burada kuş sütü dahi eksik olmayan bir sofra hazırlamakta bulmuş. Kendisini linç etmek için buraya gelen halk, sofranın cazibesine kapılıp Panolepe’yi unutmuşlar o da buradan kaçarak kurtulmuş. O tarihten beri bu tepenin adı Şeytan Sofrası olarak anılmış.

Cunda’ya yolunuz düştüğünde Ayvalık’a gidip, Şeytan Sofrasını da mutlaka görün derim.

Adres: Namikkemal Mah. 3 Kuyular Cad. 2 Sok. No:12 Cunda Ayvalık Balıkesir, 10400
Telefon:(0266) 327 1343

 

 

 

Etiketler: 
Gamze Karaman
Gamze Karaman Bostan
Gurme
Gurmerella
yemek
lezzet
lezzetler
restoran
lokanta
Ayvalık
Cunda
Şeytan Sofrası
Taş Kahve
Rahmi Koç Müzesi
Karavan Otel

Facebook Google plus Instagram Twitter