Reklam
Temiz Magazin
26 Kasım 2020

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Denizin ve Yeşilin içinde “Papalina Balık”

Gurme
23 Nisan 2016
Denizin ve Yeşilin içinde “Papalina Balık”

Ege’nin zeytinyağlılarını, İstanbul’un balık zenginliğiyle buluşturan Ataköy Yat Limanı’nın en eski balıkçılarından Papalina Balık bu haftaki durağım oldu.

Deniz kenarında olan, bahar ve yaz aylarında yüzünüze vuran tatlı rüzgar eşliğinde keyifle yemeğinizi yiyebileceğiniz mekandan içeri giriyorum. Hemen hemen bütün masaların dolu olduğunu görüyorum. “İyi ki rezervasyon yaptırmışım” diye düşünürken, hiç beklemeden denizi seyrederek yemekleri tadabileceğim masama alınıyorum.

Yemekte bana mekanın sahibi Erhan Ece eşlik ediyor. Erhan Bey, 1998 yılından beri sektörde olan ikinci kuşak işletmeci. Babası Mehmet Ece, Antep mutfağındaki 46 yıllık tecrübesini Rusya’nın başkenti Moskova’ya kadar taşımış olan bir Türk girişimci. Erhan Bey ise eti değil, balığı tercih etmiş. Mekan ise adını; Temmuz ve Ekim ayları arasında çıkan, İstanbullulara günlük olarak sunulan balıktan almış.

Biz sohbet ederken, birbirinden lezzetli görünen zeytinyağlılarımız geliyor: Akya Balığında hazırlanan Balık Pastırma, Ege Otları Kavurma, Enginar Kalbi, Deniz Börülcesi, Nar Ekşili Maydanoz Salatası, Atom, Zencefil ve Zerdeçal soslu Levrek Marin, Kaya Koruğu Otu, Fesleğenli Levrek. Taze mısır ekmeği ile zeytinyağlıları tadıyorum. Birbirlerinden lezzetli ve tazeler. Üzerinde yoğurtla servis edilen Ege Otları Kavurmayı çok seviyorum. İçinde neler olduğunu soruyorum. 3, 4 çeşit Ege otunun karışımından yapıldığını öğreniyorum. Yolunuz Papalina’ya düştüğünde mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden biri.

13 yıldır Ataköy Marina’da bulan, yaz aylarında marinadaki teknelere de özel servis hizmeti veren Papalina’nın, ikinci şubesi 3 yıldır Bahçeşehir Gölet bölgesinde hizmet veriyor.

Bu arada spesiyalleri olan sıcakları tatmaya geçiyoruz. Somon Dolma, Ahtapot Izgara, Fener Çağ Kebabı, Fener Çöp Şiş’i özel hazırladıkları sarımsaklı ekmek eşliğinde tadıyorum. Çok lezzetliler. Spesiyalleri yerken sarımsaklı ekmeği mutlaka istemenizi tavsiye ediyorum.

Sırada Kalkan Buğulama var. Şef Ahmet Kazık’ın dondurulmuş balık kullanmadıklarının altını çizerek, elleriyle servis ettiği Kalkan Tandır çok lezzetli.

Bu lezzetli yemekler üzerine az şekerli Türk kahvesi söylüyorum. Türk kahvemi yudumlarken, birbirinden güzel görünen; Fıstıklı Ev Baklavası ve yanında kaymak, fındık ile sunulan Ak Kabak Tatlısı geliyor. Ev Baklavasını mutlaka tatmanızı öneriyorum.

Deniz ve yeşilin içinde, otopark sorunu olmayan bir mekan olan Papalina’da, kişi başı ödeyeceğiniz rakam 130 TL. ile 150 TL. arasında.

Dostlarınızla birlikte huzurlu bir ortamda lezzetli yemekler yemek istiyorsanız; Papalina’yı programınıza alıp, rezervasyonunuzu yaptırmanızı öneriyorum.

Fener Cağ Kebabı

Mekan Adı: Papalina Balık
Yetkilisi: Ramazan Duranoğlu
Telefon: 0212 560 12 40
Şehir: İstanbul
Web sitesi için tıklayınız.
 

Etiketler: 
Gurme
Gurmerella
Papalina Balık
Gamze Karaman Bostan

Facebook Google plus Instagram Twitter