Reklam
Temiz Magazin
13 Ağustos 2020

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Gurmerella yazdı. ŞEFİN MASASI: “TOI AKARETLER”

Gurme
22 Mayıs 2016
Gurmerella yazdı. ŞEFİN MASASI: “TOI AKARETLER”

Bu haftaki lezzet durağım şef masası ile adı kulaktan kulağa yayılan bir şef restoranı; “Toi Akaretler” oldu.

Şefin masası için rezervasyonumu günler öncesinden yaptırdığım Şair Nedim Caddesi üzerinde bulunan bir şef restoranı olan “Toi Akaretler” e geldiğimde; şehre tepeden bakan, dekorasyonu ceviz ağırlıklı, 40 kişilik bir restorandan içeri giriyorum. Güler yüzlü çalışanlar tarafından karşılanıyorum.

Önce bar bölümüne alınıyorum. Kahvemi yudumlarken, yanıma mekanın hem işletme ortağı hem de şefi olan İsmet Saz geliyor. Sohbete başlıyoruz.

Turizm Bakanlığı’na bağlı Turem adlı okuldan mezun olduktan sonra sektöre genç yaşlarda adım atan İsmet Saz, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mutfak Sanatları ve Gastronomi Bölümü mezunu. “Babam gibidir” dediği ünlü şef Carlo Bernardini ile tanışmasını, sonrasında birlikte çalışmalarını gözleri parlayarak, sevgiyle anlatıyor.

Uzun yıllar New York City’de yaşayan iki Michelin yıldızlı Gordon Ramsay at The London’da Sous Chef olarak çalışan Saz, şimdi ise Toi Akaretler’de; klasik Fransız mutfağının Akdeniz’ e dönüştüğü, bu dönüşümün ise Türk damak tadına adapte edildiği özel bir mönü sunuyor.

Sohbet devam ederken, restoranın en özel bölümü olan şefin masasına geçiyoruz. Mutfak kısmında bulunan Chef Table 4 kişilik. Chef Table’da oturmak için şefin mönüsünü almanız gerekiyor. Yemeklerinizin gözünüzün önünde hazırlandığı masada kendinizi Şef İsmet Saz’a emanet ediyorsunuz.

Açılışı üzerinde süt köpüğü ile sunulan Enginar Çorbası ile yapıyoruz. Ahtapotları özenle fırında pişirilen Izgara Ahtapot (Grilled Octopus) salatası, yediğim en güzel Ahtapot salatalarından. Ördeğin göğüs kısmından hazırlanan Ördek Prosciutto, pastırma ve Canan Hanım’dan alınan keçi peyniri eşliğinde sunuluyor. Lezzetli ve hafif.  Limonla tatlandırılan Pancarlı Risotto, çok lezzetli. Deniztarağı (Sea Scallops), tadılmaya değer. Taze bezelye püresi üzerinde sunulan Kuzu Kol, pişirilirken oluşan sosu eşliğinde ikram ediliyor. Şefin imza yemeği ise Ispanak ve patates püresi eşliğinde sunulan Beef Wellington.

IZGARA AHTAPOT (ÜSTTE)

PANCARLI RİSOTTA (ALTTA)

Beef Wellington (EN ALTTA)

Tatlı olarak yanında az şekerli Türk kahvesi eşliğinde Cheesecake.

Dünyada son dönemde yükselen trendler arasında yer alan,  “Chef Table” da dört kişilik ekipler halinde Şef İsmet Saz ile birbirinden özel lezzetleri hazırlayıp, tadımını gerçekleştirebilirsiniz.

Müdavimleri arasında; Kıvanç Tatlıtuğ, Hadise, Zeynep Beşerler, Melike İpek Yalova gibi isimlerin olduğu “Chef Table” a önceden rezervasyon yaptırmak şart.

SEA SCALLOPS (Deniztarağı)

Restoranın tüm hareketi önünüzden akarken, şefin ve ekibinin size özel hazırladığı, 4 kişi katılabileceğiniz yedi tabaklık tadım mönüsünün fiyatı 1500 TL.

Sevdiklerinizle deneyimlemek, eğlenceli ve farklı bir tecrübe olabilir. 

Perşembe, Cuma ve Cumartesi akşamları Dj performansları ile iyi yemek kadar iyi müzik takipçilerinin de uğrak noktası olan Toi; her gün 17.00 - 19.00 sıra dışı tapas menüsü, 19:00 -23:00 özel yemek menüsü ve dj performansları ile 02.00’a kadar misafirlerini ağırlıyor.

TOI AKARETLER
No:29 Akaretler, Vişnezade Mh., Şair Nedim Cd., 34357 Beşiktaş/İstanbul
0212 258 00 29
0530 106 29 29
[email protected]
 

 

Etiketler: 
Gurme
Gurmerella
Gamze Karaman Bostan
Toi
Toi Akaretler
Akaretler
Beşiktaş
İsmet Saz

Facebook Google plus Instagram Twitter