Reklam
Temiz Magazin
06 Ağustos 2020

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Gurmerella'dan Mikonos ve Santoroni lezzetleri!

Gurme
23 Temmuz 2016
Gurmerella'dan Mikonos ve Santoroni lezzetleri!

Mikonos ve Santoroni’den Seyahat Notlarım...

Bu haftaki durağım Yunan Adaları’nın en popüler olanlarından; Mikonos, Santoroni oldu.

 

 

Santoroni:

 

Eşim Ali Bostan ile birlikte çıktığımız Yunan Adaları tatili için gemi ile 3 gün 3 gece vizesiz Yunan Adaları turunu tercih ettik. Çevremizde daha önce bu turu tecrübe edenler olmadığı için yola çıkarken hem keyifli, hem de meraklı ve tedirgindik.

Kuşadası kalkışlı gemi turumuz için 2 saat öncesinden limandaydık. Valizlerimizi, pasaportlarımızı teslim ettik. Pasaportlarımızın yerine 3 gün boyunca kullanacağımız kimlik kartlarımızı teslim aldık. Hiçbir karışıklık yaşamadan, uzun sıralar beklemeden gümrükten geçip, gemiye alındık. Gemiye girdiğimizde valizlerimiz oda kapılarımızın önüne bırakılmıştı bile.

Benim gibi dar ve basık ortamlar sevmiyorsanız, sizlere kabin olarak Premium Dış Kabin’i öneriyorum: Geniş, ferah, camları büyük ve kendinizi evinizde gibi hissediyorsunuz.

Gemi limandan saat 14:00’te hareket ediyor. Biz de bu arada odamıza yerleşip, gemiyi keşfe çıkıyoruz. Rezervasyon yaptırırken, gemide havuz olduğu söylenmişti. Bahsedilen havuzun çok küçük olduğunu gördüğümüzde hayal kırıklığına uğruyoruz. Bizim gibi yolculuk sırasında havuzda vakit çabuk geçer diye düşünenlerdenseniz, bu düşünceniz hayal olarak kalıyor. Bu nedenle vaktinizin çoğunu dış bölümlerde bir şeyler içerek, sohbet ederek geçiriyorsunuz.

Hareket saatimizden tam 6 saat sonra ilk durağımız olan; Mikonos’dayız. Güneş batmak üzere, günü yarım saat bile olsa yakalayabilmek için hızlı hareket ediyoruz. Mikonos’un merkezine gidişte ve dönüşte tur tarafından organize edilen ücretsiz transferleri kullanıyoruz.

 

Çılgın gece hayatı, masmavi denizi, beyaz badanalı evleri ve begonvilleri ile göz kamaştıran Mikonos’a ayak bastığımızda ilk düşündüğümüz şey buranın Bodrum’a benzerliği.

Adanın daracık, rengarenk çiçeklerle süslü beyaz evlerinin olduğu caddelerde gezerek, Mikonos’u keşfe çıkıyoruz. Mikonos Town olarak bilinen merkezi, labirent gibi olan sokaklarına açılmış dükkanları dolaşıyoruz. Adanın sembollerinden olan Yel Değirmenlerinin bulunduğu bölgeye yürüyoruz. Adaya romantik bir hava veren bu bölgeden Mikonos’u çok güzel fotoğraflayabilirsiniz.

 

Mikonos sahili denize sıfır restoran ve kafelerle süslü. Restoranların içinden yürüyerek, menülere bakıp, fiyatları görüp hangi restoranda oturacağınızı seçebilirsiniz. Mikonos’da tüm restoranların fiyatları birbirlerine çok yakın ve yeme, içme, hediyelik eşyalar çok pahalı.

 

 

Atıştırmalık bir şeyler yemek isterseniz, sahil şeridinde olan Bakery Patisserie’da taze, lezzetli ve bütçenize uygun çeşitler bulabilirsiniz.

 

Balık, kalamar, ahtapot gibi deniz ürünlerinden tatmak isterseniz, sahildeki Salparo Restoran ve içeri bölümde olan Fish Tavern O Kounelas’ı öneriyorum.

 

 

 

Saat 03:30’a yaklaşırken, gemiye dönmek için transfer aracına doğru yola koyuluyoruz. Saat 04:30’da da Santoroni’ye doğru yola çıkıyoruz.

 

Gemide açık büfe sabah kahvaltısı, öğlen ve akşam yemekleri satın aldığınız tur paketinin fiyatına dahil. Yemekler taze ve lezzetli.

Sabah saat 11:30’da Santoroni’deyiz.

Aşık olduğumuz ada; SANTORONİ

 

 

 

 

Santoroni’yi rehber eşliğinde dolaşmak için gemide ekstra ücret ödeyerek, tur satın alıyoruz. İlk durağımız Profitis Ilias Tepesi. Santoroni’nin en yüksek noktası olan bu tepede adayı izliyoruz. Sonraki durağımız Oia.

 

Oia; begonvillerle süslü mavi pencereli, bembeyaz evleri, müthiş manzaraları olan restoranları ve taş sokakları ile Yunan Adaları’nın en romantiği.

 

Her yıl yüzlerce çift evlenmek için ve balayı için bu adayı tercih ediyormuş. Angelina Jolie ve Brad Pitt’in de bu adada bir evleri varmış.

 

Oia, bu ilgi çekici mimarisini ve doğasını volkanik bir ada olmasına borçlu. Yaklaşık 300 metre yüksekliğindeki dik uçurumların üzerine yapılmış olan evleri çok ilgi çekici.  Burada 2,5 saat serbest zamanımız oluyor.

 

Öğlen yemeği için Ammoudi Restoran’ı tercih ediyoruz. Yemek olarak Kalamar ve Tavuk Fileto’yu seçiyoruz. Muhteşem manzarayı seyrederek yediğimiz yemeklerin tatları damağımızda kalıyor. Çok lezzetliler. Yemek fiyatları Oia’da, Mikonos’dan daha ucuz. Sokakları dolaşıyoruz. Hediyelik eşyalar bakıyoruz. Hediyelikler Oia’da da pahalı. Eğer hediye olarak şarap almak istiyorsanız, buradan alın; çünkü Oia şaraplarıyla da ünlü.

 

Kalamar.

 

Zamanın nasıl geçtiğini anlamadan buluşma noktamıza doğru ilerlerken, adanın en meşhur dondurmacısı olan Lolitas’dan dondurmalarımızı alıp, Fira’ya doğru yola koyuluyoruz.

 

 

 

 

Fira, 1956 yılında meydana gelen büyük bir depremle tamamen yıkılmış. 70’li yıllarda oluşan turizm canlandırma çalışmalarıyla bütün Fira, yeniden inşa edilmiş.  

Agiou Mina Kilisesi’nin önünden, Caldera Körfezi manzarasına bakan, yüzlerce metre yükseğe kurulmuş restoranlar ve kafelerin önünden geçerek teleferiğe ulaşıyoruz.  Fira manzarası eşliğinde 5 dakikada aşağı iniyoruz.  Gemiye gitmek üzere deniz transfer aracına biniyoruz. Saat 22:00’de Atina’ya doğru yola çıkıyoruz.

 

Yunanistan’ın başkenti olan Atina, eski Yunan medeniyetinin merkezi. Haftaya; Antik dönemlerde oluşturduğu medeniyet mirasını günümüze kadar taşıyan Atina’yı ve Bodrum tatilimden notları sizlerle paylaşacağım.

 

Turla ilgi yazdıklarımın dışında merak ettikleriniz için; gurmerella Instagram hesabım üzerinden bana ulaşabilirsiniz. 

GURMERELLA SOSYAL MEDYA ADRESLERİ:

İNSTAGRAM: https://www.instagram.com/gurmerella/

TWİTTER: https://twitter.com/gurmerella

 

 

Etiketler: 
Gurmerella
Gamze Karaman Bostan
Gurme
yeme
içme
restoranlar
Yunanistan
Mikonos
Santoroni
gemi turu
lezzetler

Facebook Google plus Instagram Twitter