Reklam
Temiz Magazin
06 Ağustos 2020

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Hatay Medeniyetler Sofrası. Tadları damağınızda yer edecek!

Gurme
18 Temmuz 2016
Hatay Medeniyetler Sofrası. Tadları damağınızda yer edecek!

 

Hatay Mutfağının İlk Adresi “Hatay Medeniyetler Sofrası”

Bu haftaki lezzet durağım; yemeklerinin lezzeti dillerde dolaşan “Hatay Medeniyetler Sofrası” oldu.

 

 

Hatay Medeniyetler Sofrası Etiler Şubesi, günlük lokasyonumun üzerinde olan bir mekan. Hani önünden geçerken “Buraya bir akşam mutlaka gelelim” dersiniz, bir türlü olmaz yaa bende aylardır bu  durumu yaşıyorum. Hafta içinde mekanın önünden geçerken, içerideki kalabalığı görüp hemen telefon numaralarını çevirdim. Rezervasyonumu yaptırdım.

 

 

Etiler Nispetiye Caddesi üzerinde bulunan mekana geldiğimde birbirinden güler yüzlü çalışanlar tarafından karşılanıyorum.  Mekanın hem bahçe hem de iç bölümü var. Akşam saatleri ve hava biraz estiği için içeride oturmayı tercih ediyorum.

 

 

Masaya oturduğumda yanıma mekanın kurucusu İsmail Özdemir, geliyor. İsmail Bey, 1971 doğumlu genç bir işadamı. Başlıyoruz sohbete. Hatay  Antakya’nın bir köyünde 7 çocuklu bir ailenin 3 erkek çocuğundan biri olarak dünyaya gelmiş. Hayat şartları onu ortaokulu bitirmeden iş hayatına başlamaya itmiş. Lokantada çıraklık yapmış, fırında çalışmış, yumurta da satmış; ama hep çalışmış. İsmail Bey’in çocukluk yıllarından başlayan ve bu günlere uzanan başarı hikayesini dinlerken, masamız Hatay mutfağının zeytinyağlıları ile donatılıyor.

 

 

Pastırmalı Humus, Haydari, Patlıcan Dolma, Muhammara, Yaprak Sarma, Kısır, Kuru Cacık, Babagannuş, Mütebbel ve güveç kapta Yoğurt.

Fırınlarından yeni çıkmış şişme ekmek eşliğinde bütün zeytinyağlıların tadına bakıyorum. İsmail Bey, “Karnınızı zeytinyağlılarla doyurmayın” diye uyarıyor. Hatay usulü zeytinyağlıların hepsi birbirinden güzel; ama Kısır, ceviz ve çeşitli baharatların karışımından yapılan Muhammara ve  tahinle yapılan patlıcan salatası çeşidi Mütebbel’i mutlaka tatmalısınız.

 

 

Küçük yaşlarda İstanbul’a ağabeylerinin yanına gelen İsmail Bey, ilk olarak tekstil sektöründe çalışmaya başlamış. Bu sektörde çalışırken, 3 yabancı dil öğrenmiş. 20 yıl bu sektörde büyüdükten ve dünyaya açıldıktan sonra işleri ortaklarına bırakıp, hep içinde olan restoran işine atılmış.

“Hem kültürümüzü anlatsın hem de insanlar buraya gelirken hangi kültürün yemeklerini yiyeceklerini bilsinler” diye 2009 yılında Aksaray’da açtığı Hatay Medeniyetler Sofrasını; Bakırköy, Taksim ve Etiler şubeleri izlemiş. Restoranları çalışkanlığı, iletişim gücü, sosyalliği ile gurur duyduğu oğlu Burak’la birlikte işletiyorlar.

Bu arada ateşler içinde hazırlanan şov eşliğinde; Metrelik Kebap, Testi Kebabı ve Tuzda Tavuk geliyor. Fıstıklı Metrelik Kebap’ın yağı çok kararında. Çok beğeniyorum. Testi Kebabı, lezzetli. 

 

 

 

Tuzda Tavuk’un tadı hala damağımda. Çok lezzetli, mutlaka tatmalısınız.

 

Yemeklerin yanında, yöre lezzetlerine uygun olsun diye, Şalgam içmeyi tercih ettim. Mutfakta organik ürünler kullanan, etini Maraş’tan getiren mekanın en kısa sürede kendi şalgamını da kendisinin yapmasını arzu ediyorum. Onun da çok lezzetli olacağına eminim.

TESTİ KEBABI:

 

 

Demli çay eşliğinde özel sunumu ile Künefe geliyor. “Künefe severim” diyorsanız, en kısa zamanda Hatay Medeniyetler Sofrası’na uğramanız için bir sebebiniz daha oldu demekti.

 

Orhan Gencebay’dan Cem Yılmaz’a, Murat Yıldırım’dan Erdal Beşikçioğlu’na kadar bir çok ünlünün, işadamlarının, siyasilerin müdavimi olduğu mekanda tercih ettiğiniz yemeklere göre kişi başı 70 TL. ile 200 TL. arasında ödeyerek, harika lezzetler tadabilirsiniz. 

 

Adres: Etiler Nispetiye caddesi No:18
Beşiktaş - İSTANBUL

Telefon: 0212 325 31 31

 

 

GURMERELLA SOSYAL MEDYA ADRESLERİ:

İNSTAGRAM: https://www.instagram.com/gurmerella/

TWİTTER: https://twitter.com/gurmerella

 

 

Etiketler: 
Gamze Karaman Bostan
Gurme
Gurmerella
yemek
İsmail Özdemir
Hatay yemekleri
Hatay Medeniyetler Sofrası
Etiler
Bakırköy
metrelik kebap
tavuk
tuzda tavuk
kebap
mezeler
alkosüz restoran

Facebook Google plus Instagram Twitter