Reklam
Temiz Magazin
26 Kasım 2020

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Hristo Tarabya

Gurme
20 Nisan 2016

Bu hafta ilk durağım Tarabya’daki Hristo Restaurant oldu. 

İçeri girdiğimde ilk dikkatimi çeken mavi ve beyaz renklerin hakim olduğu dekorasyon oluyor. Kendimi Bodrum’da hissediyorum. İçim ısınıyor. 

Tarabya sahilinin büyüleyici manzarasına karşı otururken, yanıma mekanın hem sahibi hem de işletmecisi Ogün Kargın geliyor. “Dekorasyonun içimi ısıttığını” söylüyorum. “Müdavimlerinden Neslihan Yargıcı’nın tavsiyesiyle bu renkleri tercih ettiklerini” söylüyor.


 

Muhteşem deniz manzarasına karşı “Hristo”nun hikayesini dinleyerek başlıyorum sohbete...

Yıl 1934; Hristo, Katerina’ya aşık oluyor. Evlenip, İstanbul’a geliyorlar ve Tarabya’ya yerleşiyorlar. Güzel bir mekan açalım deyip, burayı buluyorlar. Katerina, yemekleri hazırlıyor. Hristo, servisleri yapıyor. Ekmek tekneleri olan bu mekanda mutlu, mesut bir ömür sürüyorlar. Hatta şu anda Hristo’nun aşçısı Ahmet (Reçper) Usta da o zamanlar burada çırak. Hristo ve Katerina, vefat edince mekan el değiştiriyor.  

Ogün Bey, “Hristo” yu 2012 yılında devralıyor.

Bu arada kendilerine özgü salataları eşliğinde; Patlıcan Ezme, Közde Biber, Acılı Ezme, Köri Soslu Levrek Marine, Fava, Barbunya Plaki’den oluşan zeytinyağlılarımız geliyor.

Sıcacık servis ettikleri mısır ekmeği eşliğinde hepsinin tadına bakıyorum. Çok taze ve lezzetliler.. Domates, soğan, biber ile yaptıkları kendilerine özgü salataları inanılmaz lezzetli. Sırını soruyorum. Kullandıkları yağın Samandağ’dan geldiğini hatta mekanın müdavimlerinin bu salata için “Ekmek yediren salata” dediklerini öğreniyorum.

“Müdavimleriniz olan ünlüler var mı?” diyorum: Gani Müjde, Biricik Suden, Mazhar Alanson, Mehmet Ali Erbil, Arif Sağ, Neslihan Yargıcı’nın yollarının sık sık Hristo’dan geçtiğini öğreniyorum.

Ahmet Usta’nın hünerli parmaklarından çıkan; Patlıcan Güveç, Balık Mantısı, Levrek Lokum, Lavaş Karides’den oluşan spesiyallerin hepsi birbirinden lezzetli. Favorim; Lavaş Karides. Yolunuz “Hristo” ya düşerse mutlaka tatmalısınız.

Ana yemek olarak; Mısır Unlu Hamsi ve Levrek Izgara geliyor. O kadar güzel görünüyorlar ki tatlarına bakıyorum. Taze ve lezzetliler.

Ceviz Tatlısı, Çikolatalı Sufle, sıcak servis edilen Helva’nın arasından favorim; Helva. Az şekerli Türk kahvesinin yanında, keyifle Helvamı yiyorum. 

Kendinizi yakın bir arkadaşınızın evinde gibi rahat ve huzurlu hissettiğiniz “Hristo”yu; Ogün Bey, iki oğlu Ege ve Efe ile işletiyor. Üç kattan oluşan mekanın en üst katında canlı müzikte yapılıyor. 

Özenli servisi ve aklıda kalan lezzetleriyle salaş ve temiz bir ortamı olan Hristo; eşinizle, dostlarınızla, iş arkadaşlarınızla birlikte gidip, lezzetle yemeğinizi yiyebileceğiniz; iş yemekleriniz için tercih edebileceğiniz bir adres...

Hristo’da çok güzel bir yemek yiyip, kişi başı 100 – 120 TL. ücret ödeyerek ayrılabilirsiniz. Mutlaka uğrayın derim. 

MEKAN DETAYI
Mekan Adı: Hristo Tarabya
Yetkilisi: Ogün Kargın
Telefon: 0212 262 05 35
Şehir: İstanbul
E-posta adresi için tıklayınız.

 

Facebook Google plus Instagram Twitter