Reklam
Temiz Magazin
26 Temmuz 2021

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Osmanlı ve Dünya Mutfağının Seçkin Lezzetlerinden “Almina Restaurant”

Gurme
26 Nisan 2016
Osmanlı ve Dünya Mutfağının Seçkin Lezzetlerinden “Almina Restaurant”

Bu haftaki lezzet durağım; dostlarımın her fırsatta Türk ve Dünya Mutfakları'ndan sundukları lezzetleri ballandıra ballandıra anlattıkları Almina Restaurant oldu.

İstanbul Güneşli'de Basın Ekspres yolu üzerinde bulunan Wyndham Grand Istanbul’un içinde hizmet veren Almina Restaurant’ın, ünlü şefinin menüsünü tadacağım için çok keyifliydim. Günlük programımı aksatmadan, rezervasyon yaptırdığım saatten önce restorandaydım.

Güneşli havayı görmüşken, tadını çıkarmak istiyorum. Önce Almina Restaurant’ın terasına geçip, demli bir çay söylüyorum. Günlük telefon görüşmelerimi yaparken, yanıma Operasyon Müdürü Yekta Tıraş geliyor. Çaylarımızı yudumlarken, sohbet etmeye başlıyoruz. “Executıve Chef’leri Sedat Özkan’ın, dilden dile yayılan ününü” soruyorum. Yekta Bey; “Haksız da değiller” diyerek, başlıyor anlatmaya…

Mengen doğumlu olan Sedat Özkan, baba mesleği olan aşçılığı tercih etmiş. Lüksemburg’da Türk mutfağının tanıtımına katkıda bulunan Özkan,  İspanya’da İspanyol mutfağını inceleyerek, İstanbul’da 7 yıldır düzenlenen geleneksel İspanyol gecelerini lezzet şölenine dönüştürme görevini üstlenmiş.

New York’tan, Dallas’a, Japonya’ya bir çok festivalde Türkiye’yi temsil eden Sedat Usta, Nato’nun yıllık İstanbul toplantıları gala yemeği olan Topkapı Sarayı içindeki Başkan George Bush’un da katıldığı 850 kişilik yemeğin hazırlanış ve sunumunu; ülkemizi ziyaret eden Papa’nın yemeklerini hazırlayan Executive Chef.

Sedat Usta’nın elinden tadacağım yemekler için restorana geçiyoruz. Yemek boyunca bana Yekta Bey eşlik ediyor.

Açılışı waldorf salataya sarılı Somon Loin ve yeşil Kuşkonmazlı Şehzade Bahçesi bahçe yeşillikleri ile yapıyoruz. Başlangıçlar, çok kararında ve lezzetliler. Waldorf salataya sarılı Somon Loin’in tadı damağımda kalıyor.

Panga Balıklı Kalp Ravioli, sebze sotesi ile servis ediliyor. Tattığım en lezzetli raviolilerden biri olduğunu söyleyebilirim. Mutlaka tatmalısınız.

Ana yemek Saray Kebabı; kaşık salata, bademli pilav, süzme köy yoğurdu ile servis ediliyor. Süt kuzu tandır etinden yapılan Saray Kebabı’nı, kuzu etini hiç tercih etmeyen ben tadıyorum. Keyifle yiyorum. Badem, pilava çok yakışmış. Köy yoğurdu ise nefis.

Frambuaz ve Hindistan Cevizi Terin ile servis edilen organik Yaban Mesin’li soğuk Sufle’yi, Türk kahvesi eşliğinde tadıyorum. Çok hafif ve lezzetli.

Osmanlı ve dünya mutfaklarının en seçkin lezzetlerinden derledikleri kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinin alakart ve açık büfe servis edildiği Almina Restaurant’ın, nezih ortamında birbirinden lezzetli seçenekleri ile arkadaş buluşmalarınızı, iş toplantılarınızı yapabilirsiniz. Mutlaka uğrayın derim. 

Mekan Adı: Almina Restaurant
Yetkilisi: Yekta Tıraş
Telefon: 0212 464 00 00
Şehir: İstanbul
Web Sitesi için tıklayınız.
E-mail için tıklayınız.

Etiketler: 
Gurme
Gurmerella
Gamze Karaman Bostan
Almina Restaurant

Facebook Google plus Instagram Twitter