Reklam
Temiz Magazin
26 Temmuz 2021

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Öyle bir meyve ki! Sigara içenlerin solunum yollarını açıyor

Gurme
21 Ocak 2021
Öyle bir meyve ki! Sigara içenlerin solunum yollarını açıyor

Anavatanı Meksika, Orta Amerika ve Güney Amerika olan Pitaya meyvesi sağlığa olan faydası ve eğlenceli renkleriyle kendine hayran bırakıyor. Son yıllarda beslenme uzmanları tarafından ‘süper besin’ olarak adlandırılan Pitaya, yüksek C vitamini oranı ile bağışıklık sistemini güçlendirirken, Pinen ile de solunum sistemini temizliyor. 

 

Ülkemize son yıllarda giren bu meyve önce haber bültenlerinde sonrada market raflarında ve pazarlarda yerini aldı. Talebi çok, üretimi az olan Pitaya ejder meyvesinin faydalarından bahseden Beslenme ve Diyet Uzmanı Ahmet Kaya en önemli özelliklerini şöyle sıraladı;

 

1-)Kan basıncını düşürme özelliğine sahip olan Pitaya, yüksek tansiyon riskini önler, likopen içeriği ile kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini düşürür

 

2-)İçeriğindeki bolca C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirirken yüksek kalsiyum miktarı ile de kemik gelişimine destek olur.

 

3-)Kan basıncını düşürme özelliğine sahip olan ejder meyvesi, yüksek tansiyon riskini önler.

 

4-)İçeriğindeki yüksek kalsiyum miktarı ile kemik gelişimine destek olur.

 

5-)Pitaya meyvesi içinde barındırdığı Pinen maddesi ile akciğerdeki katran ve toksin oluşumlarını çözüyor. Özellikle sigara içen bireylerin solunum yollarına fayda sağlıyor.

 

6-)Hem toksinleri temizliyor, hem de hücre yenilenmesini hızlandırıyor. 

 

7-)Vücudun nem dengesini sağlar.

 

 

Etiketler: 
Gurme
Ahmet Kaya
PİTAYA
EJDER MEYYESİ

Facebook Google plus Instagram Twitter