Reklam
Temiz Magazin
28 Eylül 2021

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Yeni yıl sofralarınızı şans ekmeği Panettone ile lezzetlendirin

Gurme
15 Aralık 2020
Yeni yıl sofralarınızı şans ekmeği   Panettone ile lezzetlendirin

Bu yılbaşında sevdiklerinize büyük sofralar kuramayacak olsanız da yeni yılın ruhunu Avrupa’da gelenekselleşmiş bir ritüel olup şans, sağlık ve bereket getirdiğine inanılan Panettone ile sofranıza taşıyarak yaşatabilirsiniz. 

Yeni yılda şans getirdiğine inanılan, özellikle yılbaşı zamanı İtalya, Fransa, İspanya, Portekiz, Brezilya, Peru, Malta, Almanya ve İsviçre gibi ülkelerde popülerliğini arttıran Panettone ekmeğinin içerisinde yer alan üzüm parayı, portakal aşkı ve limon sağlığı temsil eder.

 

Milano ekmeği: Panettone

İtalyanca Tonie’nin ekmeği anlamına gelen ve şans getirdiğine inanılan Panettone ekmeğinin hikayesi şöyle: Milano’da bir fırıncı olan Tonie, patronunun kızına aşıktır. Hem kızın gönlünü kazanmak hem de patronunu evlenmelerine ikna etmek zorunda kalan Tonie, günlerce deneyip tatlı bir ekmek yapar. Bu ekmek o kadar beğenilir ki, Milano’da herkes Tonie’nin ekmeğinden sipariş etmeye başlar. Böylece hem Tonie sevdiği kızla evlenir hem de fırına ortak olur.

Gerekli malzemeler

500 g un
1 paket Yuva Instant Kuru Maya
200 g su
75 g şeker
105 g tereyağı
2 adet yumurta
8 g tuz

 

İç malzeme için;

50 g kuru üzüm
50 g kuru kayısı
50 g kuru incir
90 g öğütülmüş ceviz
1 adet portakal

 

 

Nasıl yapılır?

Un, maya, ılık su, şeker, yumuşatılmış tereyağı, yumurta ve tuzu karıştırarak homojen ve pürüzsüz bir hamur elde edene kadar yoğurun. Üzerini nemli bir bezle kapatarak ılık bir ortamda hamur 2 katı hacme ulaşana kadar yaklaşık 60-80 dakika kadar mayalandırın. 

İç malzeme için ayrı bir yerde kuru üzüm, kayısı, incir ve öğütülmüş cevizi küçük parçalar halinde doğradıktan sonra içerisine rendelenmiş portakal kabuğu ilave edip karıştırın.

Hazırlanan hamuru unlanmış tezgaha alın ve iç malzemeyi hamurun ortasına yerleştirin. İç malzemenin homojen dağılabilmesi adına, hamuru çok baskı uygulamadan yoğurmaya özen gösterin. 

Hamuru iki eşit parçaya bölün, yuvarlayın, tepsiye yerleştirin ve 5-10 dakika dinlendirin. 

Önceden 240°C’de ısıtılmış fırında, fırın sıcaklığını 220°C'ye düşürerek yaklaşık 30 dakika pişirin, soğutun.

Orijinal reçetesinde meyve şekerlemeleri ile tarif edilen bu eşsiz lezzete fındık ezmesi, portakal şekerlemesi, çikolata parçaları, tarçın, böğürtlen, badem ve dahası dilediğiniz aromayı ilave edebilirsiniz. 

Etiketler: 
şans ekmeği
Gurme
ekmek
ekmek yapımı
evde ekmek
ekmek tarihi
2021
penetone

Facebook Google plus Instagram Twitter