Reklam
Temiz Magazin
05 Haziran 2020

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Çin'den yeni virüs! Mutasyona uğradığı düşünülüyor, kuluçka süresi daha uzun! Kabus bitmeyecek mi?

Sağlık
22 Mayıs 2020
Çin'den yeni virüs! Mutasyona uğradığı düşünülüyor, kuluçka süresi daha uzun! Kabus bitmeyecek mi?

Çin’in önemli doktorlarından olan Qiu Haibo,devlet televizyonuna verdiği röportajda, kuzey illeri Jilin ve Heilongjiang’ta bulunan hastaların koronavirüsü vücutlarında daha uzun süre taşıdığını ve virüsün testlerde negatif çıktığını açıkladı. Doktor Haibo, gecikmeli hastalık nedeniyle virüsün yayılmadan önce karantinaya alınma işlemini zorlaştırdığını belirtti.

TEST KİTLERİ YENİ VİRÜSÜ TESPİT EDEMİYOR

Haibo, koronavirüsün yeniden mutasyona uğramasının mücadeleyi daha da zorlaştıracağını belirtti. Nasıl ortaya çıktığı belli olmayan bu tür, yavaş yavaş kendini toparlamaya çalışan ülkelerde tedirginliğe neden oldu. Mevcut test kitlerinin bu yeni türün tespit edilmesinde işe yaramaması nedeniyle bilim insanları çalışmalarına devam ediyor.

RUSYA’DA DA AYNI VİRÜS DOLAŞIYOR

Doktor Haibo, yeni virüsün vücutta verdiği hasarında farklı olduğunu belirterek, “Kuzeydoğu salgınında hastaların çoğunlukla akciğerlerinde hasar olduğunu fark ettim. Ancak Vuhan’daki hastaların kalp, böbrek ve bağırsakta çok organlı hasar görülüyordu. Rusya’da birden artış gösteren koronavirüsün kaynağının da bu virüsle genetik olarak uyuştuğunu söyleyebilirim.” dedi.

ÇİN TEDBİR UYGULAMALARINI YENİDEN UYGULUYOR

Koronavirüs ile ilgili yürüttüğü tedbir politikasıyla başı dertte olan Çin ise yeni keşfedildiği iddia edilen virüs ile ilgili daha agresif çalışıyor. Çin hükumeti alınan tedbirler kapsamında, sokağa çıkma yasağı, tren hizmetlerinin durdurulması, okulların kapatılmasını emretti. Tekrar ağır tedbir önlemlerinin alınması ise halk üzerinde paniğe yol açtı.

“MUTASYON FARK EDİLEBİLİR BİR DEĞİŞİKLİĞE YOL AÇMADI” 

Hong Kong Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu müdürü ve klinik profesörü Keiji Fukuda, konu ile ilgili, “Teoride, genetik yapıdaki bazı değişiklikler virüs yapısında veya virüsün nasıl davrandığına yol açabilir. Ancak bu mutasyonlar koronavirüste fark edilebilir bir değişikliğe yol açmıyor.” dedi.

Etiketler: 
covid 19
virüs
Çin
sağlık
mutasyon

Facebook Google plus Instagram Twitter