Reklam
Temiz Magazin
15 Ağustos 2020

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Doktor Ender Saraç açıkladı: Eşek sütü anne sütüne en yakın süt

Sağlık
17 Temmuz 2017
Doktor Ender Saraç açıkladı: Eşek sütü anne sütüne en yakın süt

İstinyePark Alışveriş Merkezi, 1-16 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen İstanbul Shopping Fest'in son gününde Doktor Ender Saraç'ı ağırladı. Banu Noyan organizasyonuyla gerçekleşen etkinlikte Dr. Ender Saraç, Sağlıklı Minik Tatlar Atölyesi'ne katıldı. Çocuklara sebze ve meyvelerin yararlarını anlatan Ender Saraç aynı zamanda yiyeceklerin besin değerlerini ve büyümeye yardımcı besinleri tanıttı. Çocuklar böylece atölye çalışmasında tükettikleri besinleri daha yakından tanıdı ve sağlıklı beslenme yolunda ilk adımı attı. 

ÇOCUKLARA ŞEKER YEDİRMEYİN

Sağlıklı Minik Tatlar Atölyesi'ne katılan çocuklar aileleriyle birlikte  sağlıklı dondurma yapmayı öğrendi. Doktor Ender Saraç ailelere, "Çocuklarımız servetimiz... Onlara şeker yedirmeyin, hurma şurubu, tarçın ve balla şeker ihtiyaclarını karşılayın. Lütfen mutfağa girin ve sağlıklı, mevsimine uygun içecekler üretin" dedi. Doktor Ender Saraç, Sağlıklı Minik Tatlar Atölyesi'ne çocuklarını getiren annelere doğal dondurma ve meyve suyu tarifleri de verdi. 

EŞEK SÜTÜ KANSER HASTALARINDA DA DENENİYOR
Çocukların kas gelişimine ve boylarının uzamasına yardımcı olan mucize tarifleri İstinyePark ziyaretçileriyle paylaşan Ender Saraç, "Anne sütüne en yakın süt eşek sütüdür. Bebeklerine anne sütü veremeyen anneler üzülmesin. İnsanlar bunu duyunca çok şaşırıyor ama dünyada çok yaygın olarak kullanılıyor. Hatta eşek sütü şu anda bağışıklık sistemine faydasından dolayı kanser hastalarında deneniyor " dedi. 

ÇOCUKLARINIZIN KEMİKLERİNİ GÜÇLENDİRECEK DONDURMA TARİFİ

Doktor Ender Saraç, annelere çocukları için evlerinde dondurma yapmalarını tavsiye etti. İşte Ender Saraç'tan içinde beyaz şeker, mısır şurubu, koruyucu katkı maddesi olmayan, şişmanlatıcı özelliği düşük ama kemikleri güçlendiren, boy uzatan, kasları koruyan en sağlıklı dondurma tarifi: "Yarım kilo manda yoğurdu üzerine 3 tatlı kaşığı kakao, 4 tatlı kaşığı keçi boynuzu tozu, 2-3 tatlı kaşığı bal veya elma suyu kronsentresi gibi doğal tatlandırıcı ekliyoruz. Aynı zamanda buna isteyen hindistan cevizi ekleyebilir. Sulandırmak için de bir miktar süt ekleyip karıştırıyoruz. Karıştırdıktan sonra dondurma kaplarına döküp 6-8 saat donduruyoruz. Böylece çocuklarımıza sağlıklı, besleyici dondurma yedirmiş oluyoruz. Bunu kakao yerine mevsim meyveleriyle de yapabilirsiniz." 

Ender Saraç, özellikle yaz aylarında çocukların sıkça tükettiği meyve sularının da evde yapılması gerektiğini belirtti. Saraç, annelere yaz kış evlerinde doğal besinlerle yapabilecekleri meyve suyu tarifi verdi. 

İŞTE EV YAPIMI DOĞAL MEYVE SUYU TARİFİ 

"1 litre keçi sütü ya da pastörize manda sütü. Şeftali, vişne, kavun, çilek veya karpuz gibi meyveler... Meyveler ne kadar koyu renkli olursa o kadar iyi. 2-3 çorba kaşığı bal, hurma şurubu veya elma suyu konsantresi. Az miktarda hindistan cevizi. Bütün bu malzemeleri blender'da karıştırdıktan sonra üzerine tarçın veya bal ekleyip soğutuyoruz ve çocuklarımıza günde iki kez içiriyoruz. Bu tarif boy uzamasına yardımcı oluyor. Bunu kışın muzla yapabilirsiniz. Hindistan cevizi öneriyorum çünkü çocuklar için çok yararlı." Sağlıklı Minik Tatlar Atölyesi'ne katılan tüm anne ve çocukların sorularını yanıtlayan Ender Saraç, "Sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirirsek o zaman bağışıklık sistemimiz güçlenir ve hastalıklardan korunuruz" dedi. 

 

 

Etiketler: 
Ender Saraç
sağlık
Anne Sütü
Dondurma tarifi
Banu Noyan
İstanbul Shopping Fest
İstinyePark AVM

Facebook Google plus Instagram Twitter