Reklam
Temiz Magazin
03 Haziran 2020

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Fatoş Can: Sağlıklı saçlar için 10 ipucu!

Sağlık
04 Mart 2016

SAĞLIKLI SAÇLAR IÇIN 10 IPUCU YAZISI

Kadın, erkek herkes sağlıklı saçların peşinde!

Kepeksiz, nemini kaybetmemiş ve parlak saçlar ve daha sağlıklı ve daha gür saçlara sahip olmak için 10 ipucu.

1- YIKA VE ÇIK

Saçlarınız da biraz dinlenmeye ihtiyaç duyar. En azından hafta sonları saçları fönden uzak tutmamız ve havluyla nemini aldıktan sonra kendi kendine kurumaya bırakmamız azda olsa saçlarımızın nefes almasını sağlar. Şekillendirici maddelerden kaçınmak da önemli... En güzeli: Yıka ve çık.

2-  ISIYI AZALTIN

Saçlarınızı düz kullanmak niyetindeyseniz, bunu en az hasarla yapmanın bir yolu var: Saç düzleştiricinin ısısını en üst seviyede değil de, olabildiğince düşük ısıda kullanmak.

sürekli ısıya maruz kalan saçlar uzun vadede kimyasal bozulmaya uğradığı için  elastikiyetini kaybeder. kolay kırılan ve parlaklığını yitirmiş mat sağlıksız bir görünüm alır.

3- SAÇINIZI TARAMAYIN... FIRÇALAYIN!

  •  Saç dökülmesini azaltmak için fırçalama sırasında top uçlu bir fırça kullanmalısınız.
  •  Islak saçlarınızı asla ve asla sert taramamalısınız.tarak yerine fırçayla şekillendirebilirsiniz.
  •  Kıvırcık saçların kuru ve kırılgan olma olasılığı da daha fazla. Saçları hafif hareketlerle düzeltmek, onu  fırçalamaktan ya da taramaktan daha az zarar verir.
  •  Saç fırçalamayı abartmak da normal kayıptan (günde 50 ila 100 teli) fazla saç dökülmesi yaşamanıza neden olabilir

 4- CİLDE ÖZEN ŞART

Saçlarınız sürekli kepekleniyor ve kullandığınız şampuanlara rağmen saç deriniz pul pul dökülmeye devam ediyorsa, özellikle yaralar ve sivilceler eksik olmuyorsa mutlaka bir dermotolağa danışmanızda fayda var. Sağlıksız saç derisinden sağlıklı saçlar çıkmaz.

5- YETERLİ PROTEİN ALIN

Siz ne yerseniz, saçınız da ondan besleniyor. Protein, saçın yapı taşı çünkü saçlar da keratin proteininden oluşuyor. Oysa ki vücut, aldığı proteini en önce kalp gibi hayati organlara taşıyor. Yani protein alımınız yeterli değilse saçlarınız bundan pek de faydalanamıyor. İhtiyacınız olan bir diğer besin maddesiyse demir. Kadınlardaki saç dökülmelerinin önemli bir kısmı da demir eksikliğinden kaynaklanıyor. Böyle bir durumda vücuttaki demir oranlarına baktırmakta fayda var..

6- MASKE YAPIN 

Saça her hafta maske yapmak, tüm dermatolog ve saç stilistlerinin ortak önerisi. Bu maske, saçınızın kaybettiği nemi ve parlaklığı geri kazanmasına yardımcı olacaktır.

7- HER ALTI HAFTADA UÇLARDAN…

Saçları uçlarından düzenli olarak kestirmek, sağlıklı saçlara ulaşmanın bir numaralı kuralı. Çünkü saç uçları ne kadar kuru ve kırıksa, uzaması o kadar yavaşlıyor. New York’taki Philip Kingsley Clinic’in saç uzmanı Stephen Pullan, düzenli kesim yapılması halinde saç kırıklarının önleneceğinin garantisini veriyor. Tavsiyesiyse her altı veya sekiz haftada bir uçlardan aldırmak.

8- SICAK DUŞ ALMAYIN

Saçların parlaklığını korumak için soğuk ya da sıcak su yerine ılık suyla yıkamalısınız. Aksi halde saçın doğal parlaklığı bozulabilir.

9- MEVSİME GÖRE MUAMELE

Saçları korumak için çeşit çeşit bakım kremi var. Ancak saçları korumanın bir yolu da bu ürünleri doğru zamanda kullanmaktan geçiyor. havaların kuruduğu kış aylarında saçlara nemlendirici ürünler kullanmak gerekirken, yaz aylarında saça ağır gelebilecek ürünlerden kaçınmak gerekiyor.

10- ŞAPKA TAKIN

Güneşin saçları kuruttuğu bilimsel olarakta kanıtlanmıştır.Takacağınız geniş bir şapka, sadece yüzünüzü değil, saçlarınızı ve saç derinizi de nem kaybından korur.

https://www.instagram.com/sacekimfatoscan/

Facebook Google plus Instagram Twitter