Reklam
Temiz Magazin
02 Haziran 2020

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Prof. Dr. Turan Uslu: Omuz ağrınız varsa, "Donuk Omuz Hastası" olabilirsiniz.

Sağlık
03 Nisan 2016

"DONUK OMUZ" HASTALIĞI

Donuk omuz hastalığı, omuz  hareketlerinin her yöne kısıtlı hale gelmesidir. Donuk omuz hastalığının sebebi belli değildir. Çok farklı sebeplerle, ağrı, omuz ve omuz hareketlerinde kısıtlılık ile başlayıp, zamanla omuzun hareket edememe durumudur. Donuk omuz hastası kolunu başının üstüne kaldıramaz, sırtına  götüremez. Günlük yaşam içinde kıyafetlerini  giymekte zorlanır. Omuz hareketleri ağrılı olur. Hastalık, omuz eklemi dışında  vucudun başka hiçbir bölgesinde görülmez.

Donuk omuz hastalığı yüzde 70 kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Bu hastaların  yüzde 20'si diyabetlidir. En fazla görüldüğü yaş 40 -65 yaş aralığıdır. Peki kimler risk altındadır? 

Omuz bölgesinde yumuşak doku lezyonu olanlar, kalp krizi, akciğer tümörü, kırıklar, omuz üzerine düşmeler, omuzun hareketsiz kalması, felç, şeker hastalığı, boyun fıtıkları ve ve kireçlenmeler başlıca sebeplerini oluşturur. 

Donuk omuz hastalığı 3 bölümden oluşur.

Başlangıç döneminde çok şiddetli ağrı ve hareketlerde hafif kısıtlılık vardır. Hareket kısıtlılığı giderek artar, (ağrı özellikle geceleri artış gösterir.) Bu dönem 2-9 ay sürer. 

Donma döneminde ağrı nispeten azalmış olur. Hastalar kollarını daha rahat kullanabilirler fakat omuz hareketlerinin tamama yakını donmuştur. Bu dönem 4-9 ay devam eder. 

Çözülme döneminde yavaş yavaş düzelme olur. Ağrı azalır. Hareketler açılmaya başlar. Bu süre 12-24 aylık bir zaman dilimini kapsar.

Donuk omuz tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.  Ben pek çok hastama "İms" Kuru İğne Tedavisi  ile donuk omuz tedavisi uyguluyorum. Çok da başarılı sonuçlar alıyoruz. www.turanuslu.net sayfasından sizden gelenler bölümünde iyileşen hastaların teşekkür için yolladıkları yazılarını okuyabilirsiniz. Ayrıca hastalığın tedavi sürecinde fizik tedavi, soğuk ve sıcak uygulamalar, omuz içi enjeksiyonlar, kas gevşeticiler, ilaç tedavisi ve proloterapi  uygulanabilir.

 

Facebook Google plus Instagram Twitter