Reklam
Temiz Magazin
31 Mayıs 2020

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Prof. Dr. Turan Uslu: Yorgunluk bir de cinsel isteksizliğiniz varsa, işte sizi bekleyen hastalık!

Sağlık
04 Ocak 2016

YORGUNLUK VE CINSEL ISTEKSIKLIĞINIZ VARSA, SIZI BEKLEYEN TEHLIKELI HASTALIK! YAZISI

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Turan Uslu Temiz Magazin okuyucuları için yazıyor.
Prof. Dr. Turan Uslu, romatizmal hastalıklardan tüm ağrı sorunlarına, bel ve boyun fıtıklarından omurga hastalıklarına kadar merak ettiğiniz ve bilmeniz gerekenleri Temiz Magazin'deki sayfasında yazıyor!

Süper Kadınlar Dikkat!

Sabah tutukluğu, yorgunluk, bitkinlik, cinsel isteksizlik, sık idrara çıkma gibi problemleriniz varsa fibromiyerji sendomuna yakalanmış olabilirsiniz. Biz buna süper kadın hastalığı da diyoruz. Çünkü bu hastalık mükemmeliyetçi, sıkı kuralları olan, temizlik ve düzen hastası kadınlarda görülüyor. Peki nedir Fibromiyerji?

Fibromiyerji, yaygın kas ağrıları, yorgunluk, bitkinlik ve uyku bozukluğu ile seyreder. Hastalık daha çok kadınlarda görülür. 

Fibromiyerji  çocukluk çağında da  görülebilen bir rahatsızlıktır. Kaslarda, bağlarda ve kirişlerde ağrı görülür. Sık rastlanan ve sebebi bilinmeyen bir kronik ağrı sendromudur. Hastalığın hafif formları olduğu gibi hayat kalitesini ileri derecede bozan çok ağır formları da vardır. 

Kendisi de  bir fibromiyerji hastası olan ünlü ressam Frida  Kahlo'nun çizimlerinde bu hastalığın ne derecede dramatik sonuçlarının olabileceğini görmek mümkün... Fibromiyerji hastalarının yüzde 90’ında orta veya ileri derecede yorgunluk, dayanıklılıkta azalma ve bir çeşit tükenmişlik hali vardır. Bazı durumlarda yorgunluk ağrıdan daha önemlidir. Fibromiyerji hastalarının büyük çoğunluğunda uyku problemi vardır. Bu hastalar derin uyku uyuyamazlar ve sık sık uyanırlar, sabah yorgun kalkarlar. Uykusuzluk, yorgunluk, keyifsizlik, ilgisizlik ve dayanıklılık azalması ve tükenmişliğe yol açar. Bu da ruh halinde değişikliğe sebep olur. Bu hastaların çoğunda hüzün ve yıkılmışlık vardır.

Fibromiyerji sendromunun tedavisinde kullanılan ilaçlar daha çok uykuyu düzenlemek, depresyon ve yorgunluğu gidermek için yapılan tedavi yöntemidir. Bu tedavinin  mutlaka doktor kontrolü altında yapılması gerekir. Bazen en zoru hastaya en uygun olan ilaç tedavisini uygulamaktır. Uygun tedavi yapıldıktan sonra hastanın şikayetlerinde azalmalar başlar. Hastalar aynı saatte yatırılmaya özen gösterilir. Yatmadan önce uykuyu etkileyecek alkol, sigara, kahve gibi maddeler alınmamalıdır. Mutlaka günlük egzersizler yaptırılmalı zaman zaman  fizik tedavi, kaplıca kürleri, çevre değişikliği, yumuşak doku enjeksiyonları iyileşmeye katkıda bulunulur.

www.turanuslu.net

 

Facebook Google plus Instagram Twitter