Reklam
Temiz Magazin
06 Haziran 2020

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Prof. Dr. Turan Uslu: YÜZ FELCİ HAKKINDA TÜM BİLMENİZ VE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER.

Sağlık
04 Mart 2016

Yüz Felci hakkında tüm bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenler. Prof. Dr. Turan Uslu yazıyor.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Turan Uslu yazıyor.

Prof. Dr. Turan Uslu, romatizmal hastalıklardan tüm ağrı sorunlarına, bel ve boyun fıtıklarından omurga hastalıklarına kadar pek çok merak ettiğiniz soruyu Temiz Magazin’de  cevaplayacak.

Klima "yüz felci"ne davetiye çıkarıyor!

Genellikle soğuğa (hava akımına) maruz kalma nedeniyle karşımıza çıkan yüz felcinin  çoğu zaman da tam olarak neden oluştuğunu anlayamayabiliriz. Ama ani hava değişimleri, klimalı  ortamlar yüz  felcinin oluşmasına imkan sağlayan en önemli unsurların başında gelir. Klima ya da vantilatör tarzındaki serinletici cihazlara yüzünüzü direkt maruz bırakmaktan kaçınmalısınız!

Yüz felci nasıl oluşur? 

Yüzümüzde  bulunan kaslar sağ ve solda iki ayrı yüz siniri tarafından hareket ettirilir. Bu sinirlerden birinin hasarında o taraftaki kaslar hareketsiz kalır, karşı taraftaki kasların normal kasılması sonucu yüz sağlam tarafa doğru çekilir. Felcin oluştuğu tarafta alın, dudak ve burun çevresindeki kıvrımlar kaybolur. Hasta o taraftaki gözünü kapatamaz. Yüz felcinde, yüzde uyuşukluk  ve his kaybı olmaz. Sadece hareket bozukluğu vardır. Zaman zaman hepimizin maruz  kaldığı viral hastalıklar, enfeksiyonlar, beyin tümörleri, beynin damarsal hastalıkları, nadir de olsa yüz felcine sebebiyet verebilmektedir. “Yüz Felci” olan hastaların en çok endişe ettiği ve sorduğu “vücudumun farklı bölgelerinde de felç oluşur mu?” sorusudur.

Yüz felci  sinir hasarıyla ilgili iken,  felç beyni ilgilendiren bozukluklar  olarak ortaya çıkmaktadır. Yani 2 hastalığın sebepleri farklıdır.

 

Yüzünüzde bir çarpılma fark ederseniz!

Eğer yüz bölgenizde oluşan bir çarpılma fark ederseniz ilk etapta bir nöroloji uzmanına başvurmanız gerekir. Doktorunuz  tüm muayenelerinizi yaptırıp nörolojik açıdan bir sorun olmadığını  doğrulamalıdır.

Yüz felci geçirenlerin yapması gerekenler!

Bu arada yüzü soğuktan ve cereyandan korumak iyileşmeye yardımcı olacaktır. Göz sürekli açık kaldığından dış etkenlerden iltihaplanma riskiyle karşı karşıyadır. Göz bölgesini korumaya özen göstermek yüz felci geçiren hastalar için en önemli unsurlardan biridir.

Yüz  felci genellikle kendi düzelebilen bir rahatsızlıktır.Ancak ağır vakalarda veya iyileşmeyi hızlandırmak için ilaç tedavisi uygulamak gerekir. Bu tedavi zaman zaman yan etkilere sebebiyet verebileceği için mutlaka hekim tarafından ve onun kontrolü altında uygulanması gerekir.

Yüz felci, tedaviye iyi cevap veren bir rahatsızlıktır. Hastaların büyük bir çoğunda hiç bir iz kalmaksızın iyileşme görülür. İms uygulaması (kuru iğne) tedavisi oldukça iyi sonuç verir. 

Sakız egzersizi

Yüz felcinde ilaç kullanımı dışında yüzü hareketsiz bırakmamak gerekir. Bunun en kolay yolu felçli tarafla sert sakız çiğnemek olabilir. Bunun yanı sıra yanakları şişirme, dudakları büzme ve germe, kaşları kaldırma, gözleri sıkıca kapama gibi yüz egzersizleri de ihmal edilmemelidir. İleri vakalarda fizik tedavi yöntemlerinin uygulanması oldukça etkilidir.

www.turanuslu.net

Facebook Google plus Instagram Twitter