Reklam
Temiz Magazin
03 Haziran 2020

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Selfie çılgınlığı burun estetiğine ilgiyi arttırdı!

Sağlık
10 Aralık 2015

Türkçe’de “kendi kendine fotoğraf çekme” anlamına gelen selfie (özçekim), yüzümüzü ve bedenimizi daha farklı algılamamıza neden oluyor.

Yrd. Doç. Dr. Süleyman Taş, dijital kamera ve cep telefonlarıyla sık sık çektiğimiz oto-portre fotoğrafların burun estetiğine olan ilgiyi artırdığını vurguladı. Süleyman Taş, selfie’yle altın oran esas alınarak yapılan burun estetiği operasyonlarının kesiştiği noktalar hakkında şu bilgileri verdi:

SELFIE’DE ALTIN ORANI DOĞRU KULLANMAK ÖNEMLİ
Altın oran, “Bir doğruyu neresinden iki parçaya bölersek büyük parçanın küçük parçaya oranı, tüm parçanın büyük parçaya oranına eşit olur” sorunusun cevabıdır. Selfie çekerken de altın oranı kullanmayı bilirsek, yüzümüzdeki yapıları doğru şekilde fotoğraflara aktarabiliriz.
Kemerli bir burnunuz varsa tam yandan değil de biraz cepheden ve yukarı açıdan selfie çektiğimizde ışığın da etkisiyle burun kemerimiz daha az belli olur. Yukarıdan çektiğimiz için de burnumuz olduğundan biraz daha küçük görünecektir.

MUAYENE ODALARI FOTOĞRAF STÜDYOSUNA DÖNÜŞTÜ
Açıların değişimi ile bile fotoğraflarda burunlarımızın çok farklı çıktığı bir dijital çağda burun estetiği operasyonlarını planlarken standardizasyonu, hastanelerimizde son teknolojik imkânlarla donattığımız fotoğraf stüdyoları ile sağlıyoruz.
Muayene odalarımıza kurduğumuz paraflaşlı, profesyonel fotoğraf makinaları ve storlar sayesinde profesyonel fotoğraf stüdyolarını aratmayacak şekilde fotoğraflar çekiyoruz. Her açıdan burunun yüz ile oranına bakıp, “altın oran” dediğimiz yüz oranlarını hangi değişiklikleri yaparak yakalayabileceğimizi araştırıyoruz. En sonunda yüzde yapmaya karar verdiğimiz değişiklikleri bilgisayar simülasyonları ile ortaya çıkarıyoruz.

ÖNCE KAŞLAR, SONRA DA GÖZLERE VE BURUNA BAKIYORUZ
Yapılan araştırmalara göre bir yüze baktığımızda gözlerimizin 1 saniye kadar kısa bir sürede tüm yüzü taradığı belirlendi. Bu sürenin yüzde 90’ınını sırasıyla kaş, göz, burun ve dudak kısmına dikkat ederek harcadığımız, kalan yüzde 10’luk sürede de yüzün kalan kısmına bakmaya ayırdığımız biliniyor. Bahsettiğimiz bu 4 bölüm arasında (kaş, göz, burun, dudak) en çok ameliyatla düzeltme gerektiren bölüm burun olduğu için günümüzde de en çok burun estetiği ameliyatları yapılıyor.

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Taş: ''Hastaya “ameliyat olmamış” hissi verecek estetik müdahaleler önem kazanıyor. “atravmatik” (travma yaratmadan, hasar vermeden) teknik ile sadece burnun sorunlu bölgelerine müdahaleleri gerçekleştiriyoruz. Kapalı teknik ile atravmatik tekniği kombine ederek gerçekleştirilen ameliyatların daha iyi sonuç verdiğini düşünüyorum'' dedi.

 

Facebook Google plus Instagram Twitter