Reklam
Temiz Magazin
01 Nisan 2020

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Tok karnına tatlı yemek harakiridir!

Sağlık
20 Haziran 2017
Tok karnına tatlı yemek harakiridir!

Özel etkinliklerle ziyaretçilerine büyük sürprizler hazırlayan M1 Adana Alışveriş Merkezi, önceki gün Doktor Ender Saraç'ı ağırladı. Banu Noyan organizasyonuyla gerçekleşen etkinlikte M1 Adana ziyaretçileri ile buluşan Doktor Ender Saraç, formda kalma, zayıflama ve sağlıklı beslenme ve kanserden korunmanın yollarını anlattı. M1 Adana Alışveriş Merkezi'nde büyük bir ilgiyle karşılaşan Ender Saraç, soruları tek tek yanıtladı. Yoğun bir kalabalığa karşı konuşan Saraç, "Bütün Adana Bici Bici yiyor ama o Bici Biciler cici göbek olur" dedi. 

İFTAR SOFRASINA DUA İLE OTURUN

Özellikle hanımların büyük ilgi gösterdiği söyleşide doktor Ender Saraç, "İftar sofrasına dua ile oturun. Orucunuzu hurma ile açın. Ilık su için, hamur işi yemeyin. Etin yanında pilav tüketmeyin. Turp, maydanoz ve bol salata tüketin" diye konuştu. 

KANSERDEN KORUNMAK İÇİN BUNLARI YAPIN

Saraç, "Beyaz un ve şeker ömrü kısaltır. Kanserin ve şeker hastalığının en önemli sebeplerinden biridir. Kanserden korunmak için eti yakmadan yiyin. Bulgur tercih edin. Meşrubat yerine maden suyu için" sözleriyle kanserden korunmanın yollarını anlattı. 

SAHURDA NE YEMELİYİZ?

Doktor Ender Saraç, sahurda yediklerimizin de çok önemli olduğunu belirterek, "Salatalık, limon, taze nane harareti keser. Sahur sofranızdan eksik etmeyin" açıklamasında bulundu. 

TATLIYI YEMEKTEN İKİ SAAT SONRA TÜKETİN

Tok karnına tatlı yemenin çok zararlı olduğunu dile getiren Saraç, "Tok karnına tatlı yemek harakiridir. Kan şekeriniz fırlar ve yağ oluşur. Tatlıyı da mutlaka yemekten iki saat sonra tüketin" dedi. 

KEMOTERAPİ ALANLAR ŞALGAM TÜKETİN

Doktor Ender Saraç, "Şalgam suyu vücuda çok faydalı. Kemoterapi alanların içmesi gerekir. Kemoterapinin etkilerini azaltır. Ayrıca kan yapar ve çok güzlü antioksidandır" diyerek şalgam suyunun faydalarını anlattı. 

EVİNİZE BEYAZ EKMEK SOKMAYIN

Sağlıklı beslenmenin altın kurallarından birinin de ekmekten uzak durmak olduğunu belirten Saraç, "Evinize beyaz ekmek sokmayın. Şekerden mutlaka uzak durun. Eğer şeker tüketiyorsanız spor yapmanız gerekiyor" dedi. 

SİYAH SARMISAK TÜKETİN

Sarımsağın faydalarını anlatan Saraç, "Hanımlar yemek yaparken mutlaka sarımsak kullanıyor. Ancak beyaz sarımsak yerine siyah sarımsak tüketin. Normal sarımsaktan 5 kat daha değerli. Kansere karşı, Alzheimer'e karşı etkili. Enfeksiyonlarla iyi savaşır" diye konuştu. 

İKİ FİNCAN TÜRK KAHVESİ FAYDALI

Saraç ayrıca, "Günde iki fincan sade Türk kahvesi çok faydalı. Şeker hastaları acıbadem ve kekikle şekerlerini dengeleyebilir. Bir de ne olursa olsun karbonhidrat ve proteini bir arada tüketmeyin. 6 ayda bir de mutlaka kan tahlili yaptırın" açıklamasında bulundu. 

 

 

Etiketler: 
Ender Saraç
sağlık
tatlı
Harakiri
Banu Noyan
M1 Adana Avm
Muazzez Ersoy & Gökhan Sezen

Facebook Google plus Instagram Twitter