Reklam
Temiz Magazin
30 Mayıs 2020

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Diş Hekimi İlker Arslan: "Stresinizi dişlerinizden çıkarmayın!"

Sağlık
23 Mayıs 2016
Diş Hekimi İlker Arslan: "Stresinizi dişlerinizden çıkarmayın!"

 

STRESİNİZİ DİŞLERİNİZDEN ÇIKARMAYIN…

Psikolojik savaş içinde olmak, maalesef ki günümüz koşullarında hepimiz için oldukça büyük bir mücadele. Gün içinde yaşadığımız problemler, koşturmaca ve mental olarak hissettiğimiz panik duygusu stresin önlenemez bekçileri.

Yaşam içindeki mücadelemizle birlikte, beynimizdeki travmalar, gün bitiminde, özellikle uyku halinde bizi istemsiz bir şekilde sarmakta. Diş sıkma, diş gıcırdatma bunlardan sadece birkaçı. Sabah kalktığımızda hissettiğimiz çenede kitlenme, boyun ve baş ağrıları farkında olmadan yaptığımız bu refleksle ilişkili.

DİŞ SIKMA SONUCUNDA NELER YAŞANIR?

Diş sıkma sonucunda, dişlerde çatlaklar, kırılmalar ve diş etine yakın kısımlarında aşınmalar oluşmaktadır. Diş ve diş eti arasında boşluk oluşumu, kişinin hissedeceği hassasiyetin artmasına neden olmakta. Diş minesindeki aşınma, dişi koruyamamakla başlayan adım, diş kaybı ile sonuçlanmakta. Vücudumuzdaki diş eksikliğinin oluşması yaşadığımız stresi bu ölçüde katlamakta. Bunun yanı sırada oluşan estetik kaygısı mutsuzluğun en büyük tetikleyicisi olmakta. Diş hekimliği ve estetik konusu da bu durumda devreye girmekte.

 

DİŞ SIKMAK VE GICIRDATMAK DİŞ KAYBINA NEDEN OLUYOR... 

Diş kaybıyla bizlere gelen hastalarımızın birçoğunda diş sıkma ve gıcırdatma problemlerini görmekteyiz. Bunu önleyebilmek adına diş plakları veya botoks işlemleri yapmaktayız. Hazırlanan diş plakları, diş üzerindeki basıncı önleyeceği için, refleks olarak kişinin dişini sıkmasını engeller. Yapılan botoks işlemi de çiğneme kaslarına uygulandığından stresi yok etmeye yönelik bir çalışmadır.

Ve bunların yanı sırada, diş hekimliğine karşı kişinin hissettiği stres, kaybın ve tedavi sürecinin uzamasına neden olmaktadır. Psikilojik olarak hissedilen, DİŞ HEKİMİ KORKUSU, gelecekte oluşabilecek birçok sağlık sorunlarının da tetikleyicisi olmaktadır. Günümüz koşullarında artık, acıdan ve korkudan uzak olabileceğiniz pek çok yeni yöntemler oluşmaktadır. Profesyonel olarak yapılan birçok çalışma neticesinde, hastalarımızın artık DİŞ HEKİMİ KORKUSUNU yendiklerini ve kendisiyle daha barışık bir birey haline geldiğini görmekteyiz.

Sizin yapacağınız en zor iş , keyifle koltuğunuzda oturmak, güven duygunuz içinde hekiminize kendinizi emanet etmektir. En azından stresinizi profesyonel bir ele teslim ederek, gülümsemenize neşe katarak silebilirsiniz. Stresinizi dişlerinizden çıkarıp atın…

DR. İLKER ARSLAN

www.dentsuadiye.com

Etiketler: 
İlker Arslan
Diş Doktoru
Diş Hekimi
implant
diş çekimi
dentsuadiye
suadiye
şaşkınbakkal
bağdat caddesi
dişci
diş korkusu
stres
diş gıcırdatma
diş kaybı
dişci korkusu

Facebook Google plus Instagram Twitter